Арбідол — протипоказання: небезпека мінімальна

Арбідол — це досить безпечний препарат, у зв’язку з ніж його можна купити в аптеці без рецепту. Дослідження безпеки арбідолу проводилося на п’яти видах тварин (мишах, щурах, морських свинках, кроликах, собаках). Крім того, проводилися і клінічні випробування арбідолу на людях, хворих на вірусні інфекції.

Як діє арбідол

Основна дія арбідолу — противірусний, він попереджає проникнення вірусів в клітини організму. Але, крім того, арбідол стимулює вироблення ураженими вірусом клітинами особливого противірусного білка — інтерферону, який захищає від ураження інфекцією здорові клітини. У здорової людини в крові трохи інтерферону, але при попаданні в організм вірусної інфекції кількість його різко зростає.

Арбідол допомагає організму справлятися і з бактеріальною інфекцією, оскільки стимулює клітинний (збільшується число фагоцитів — клітин, які захоплюють і перетравлюють збудників інфекції) і гуморальний (утворення антитіл до різних збудників інфекції) імунітет. Особливо часто арбідол застосовується при лікуванні хронічної вялотекущей бактеріальної інфекції.

Результати лабораторних і клінічних випробувань

Лабораторні випробування арбідолу, проведені на самих різних видах ссавців встановили, що це безпечний, малотоксичний препарат, який не має негативного впливу на організм тварин. Так, застосування арбідолу протягом півроку, не призвело ні до яких змін в організмі тварин.

Було встановлено, що арбідол не викликає у ссавців змін з боку крові, біохімічних показників (тобто обміну речовин) та тканин, не володіє аллергизирующей активністю. Він не викликає також злоякісних пухлин, уроджених каліцтв потомства і негативного впливу на центральну нервову систему.

Дослідження онкогенної активності проводилося на тваринах у більш, ніж десять етапів і тривало більше двох років. В результаті було встановлено, що прийом арбідолу всередину і введення внутрішньочеревно не збільшує ризик розвитку злоякісних пухлин. Більш того, було встановлено, що арбідол здатний продовжувати тривалість життя на достатньо великий термін.

Лабораторні випробування були підтверджені клінічними випробуваннями на майже 15 тисячах пацієнтів хворих на вірусні захворювання. Після того, як арбідол був дозволений до застосування, минуло понад 20 років, і до цих пір не було жодного випадку серйозних побічних ефектів на тлі його застосування. Тому арбідол широко застосовується, як для лікування, так і для профілактики вірусних інфекцій серед широких верств населення.

Виняток становлять вагітні жінки і матері-годувальниці, призначення яких арбідолу не протипоказане, але і не рекомендується без наявності життєво важливих показань. У дослідженнях на тваринах арбідол не чинив негативного впливу на розвиток плоду і виношування вагітності, але клінічні випробування на даних контингентах пацієнтів не проводились і тому, навіть, незважаючи на переконливі результати лабораторних досліджень, ніхто з достовірністю не може стверджувати, що арбідол не відмовляє негативної дії на вагітних і годуючих грудьми жінок.

Іноді арбідол все ж призначають при вагітності. Це роблять у тому випадку, коли передбачувана користь для організму матері буде вищою, ніж потенційний ризик застосування цього препарату для організму плоду. Якщо ж виникає необхідність призначення арбідолу жінці, яка годує дитину грудьми, то рекомендується на час лікування перевести дитину на штучне вигодовування.

Було також встановлено, що арбідол не впливає на концентрацію уваги і координацію рухів, тому може призначатися людям, що займаються потенційно небезпечними видами діяльності, наприклад, водіям автотранспорту.

У яких випадках арбідол призначати не можна

Перш за все, арбідол не призначається при його індивідуальної нестерпності, що загрожує розвитком алергічних реакцій. Алергічні реакції можуть протікати по-різному, і у вигляді незначної шкірного висипу, і у вигляді важких алергій (набряку Квінке, анафілактичного шоку). Алергічні реакції є єдиним побічним ефектом арбідолу.

Не призначають арбідол також у віці до трьох років. Якщо застосовувати арбідол в рекомендованих терапевтичних дозах, то він не дає передозувань.

Таким чином, численні лабораторні та клінічні випробування, а також досвід застосування арбідолу протягом більш ніж 20 років переконливо довели безпеку, добру переносимість, високу лікувальну і профілактичну ефективність арбідолу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.