Арбідол при вагітності — краще не застосовувати

Арбідол — це противірусний та імуностимулюючий препарат, який вважається безпечним. Але вагітність — це особливий стан, під час якого навіть абсолютно безпечні лікарські засоби можуть чинити негативний вплив на організм матері та плоду.

Як діє арбідол на вагітних жінок

Арбідол — це вітчизняний противірусний препарат, який пройшов лабораторні випробування на різних видах тварин, під час яких не були виявлені будь його негативні впливи на організм матері та плоду. Але організми тварин і людини мають відмінності, саме тому, для того, щоб було дозволено застосовувати той чи інший препарат хворим людям, він повинен пройти клінічні випробування на категоріях хворих, яким його рекомендується призначати. І такі клінічні випробування завжди проводяться.

Але вагітні жінки — це особливий контингент і провести на них клінічні випробування вдається далеко не завжди. Тому до цих пір, незважаючи на двадцятирічний досвід застосування арбідолу, достовірно невідомо, який саме вплив цей препарат чинить на організм матері і дитини.

У зв’язку з цим існує стандартна рекомендація, яка дається відносно безпечним препаратам, якщо не були проведені необхідні клінічні випробування: препарат застосовується тільки за призначенням лікаря в тих випадках, коли передбачувана користь для організму матері перевищує можливий ризик для організму плоду.

Чи можливі побічні ефекти

Арбідол нетоксичний препарат і за твердженням виробників не дає ніяких побічних ефектів крім алергічних реакцій. Але без клінічних випробувань однозначно відповісти на це питання не представляється можливим, так як він є індуктором інтерферону.

Система ж інтерферону за своїм значенням займає одне з головних місць в імунітеті. Вона складається з інтерферонів різних видів, регуляторів синтезу та «роботи» інтерферонів, клітин, що виробляють інтерферони і клітин-мішеней, на які інтерферон діє.

Виділяють два головні завдання системи інтерферону:

 • неспецифічна (не залежна від того, який саме агент потрапляє в організм) захист будь-яких клітин тканин і органів від проникнення і розмноження в них чужорідних клітин (вірусів і деяких інших внутрішньоклітинних мікроорганізмів);
 • участь в регуляції гуморального імунітету, тобто у виробленні антитіл до збудників інфекції.
 • Як відомо, у вагітних жінок йде зниження імунітету на рахунок зміни гормонального фону, що сприяє виникненню у них різних інфекційно-запальних захворювань. Важко сказати, як складна, не до кінця вивчена система інтерферону відреагує на стимуляцію вироблення додаткового інтерферону і стимуляцію роботи імунної системи в цілому.

  Коли застосування арбідолу для лікування вагітних жінок може бути виправданим

  Призначення арбідолу вагітній жінці може бути виправданим у тому випадку, якщо вірусна інфекція загрожує її життю, а арбідол здатний зменшити цю загрозу. Як відомо, арбідол проявляє активність відносно вірусів грипу А і В, а також у відношенні коронавірусів, що викликають тяжкий гострий респіраторний синдром (ВГРС).

  ТОРС (SARS, атипова пневмонія) — це важке вірусне захворювання, яке супроводжується високою смертністю. Вперше це захворювання було виявлено в 2002 році, а в 2003 році був зафіксований останній його випадок. Тим не менш, настороженість щодо ТОРС залишається. Грип А і В більш вивчені, але і ці захворювання можуть протікати у вагітних жінок зі зниженим імунітетом дуже важко.

  При важких вірусних інфекціях призначення арбідолу вагітним жінкам цілком виправдане. Рішення про призначення цього препарату може приймати тільки лікар.

  При грипі та інших гострих респіраторних вірусних захворюваннях арбідол призначається в стандартній дозі по 200 мг (дві таблетки по 100 мг) чотири рази на день протягом п’яти днів. При ТОРС застосовується інша схема лікування: по 200 мг два рази на день протягом восьми-десяти днів.

  Іноді арбідол призначається вагітним жінкам і для профілактики, якщо вона знаходиться в безпосередньому контакті з хворим важкою вірусною інфекцією. У такому випадку препарат призначається по 200 мг на день протягом одного — двох тижнів.

  Звичайно ж, вагітній жінці бажано не відвідувати громадські місця під час епідемії грипу, але якщо вона працює, то зробити це не завжди вдається. Якщо епідемія грипу значна і захворювання протікає важко, то лікар може призначити прийом арбідолу з профілактичною метою по 200 мг двічі на тиждень протягом трьох тижнів.

  Арбідол — це нетоксичний препарат, але вагітним жінкам він призначається лікарем і тільки за життєвими показаннями.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.