Арбідол — інструкція: вивчаємо механізм дії

Арбідол — це противірусний лікарський препарат з імуностимулюючі властивості. Під дією цього препарату в організмі виробляється противірусний білок — інтерферон. Крім того, він активізує клітинний і гуморальний імунітет, тому ефективний і при бактеріальних інфекціях.

Механізм дії

Арбідол (діюча речовина — карбонової кислоти етиловий ефір) — це вітчизняний противірусний та імуностимулюючий препарат (виробник — фармацевтична компанія ВАТ Фармстандарт), який випускається в таблетках і капсулах (по 100 і по 50 мг) для прийому всередину. Основний механізм дії арбідолу полягає в стимуляції вироблення специфічного противірусного білка інтерферону. Крім того, арбідол перешкоджає проникненню вірусів у клітини тканин, попереджаючи зіткнення і злиття вірусів з мембраною клітин. Чутливість до арбідолу проявляють віруси грипу А і В, а також коронаровіруси, що викликають ТОРС (важкий гострий респіраторний синдром).

Арбідол має помірну імуностимулюючу дію, активізуючи клітинний і гуморальний імунітет, підвищуючи тим самим стійкість організму не тільки перед вірусної, але і перед бактеріальною інфекцією. У результаті, якщо людина навіть захворює якийсь вірусної або бактеріальної інфекцією, то вона протікає легше і не дає ускладнень. Як відомо, після вірусних інфекцій часто загострюються хронічні інфекційно-запальні бактеріальні захворювання. При застосуванні арбідолу кількість таких рецидивів скорочується.

Безпосередньо вірусні інфекції при застосуванні арбідолу протікають легше (зменшуються симптоми інтоксикації, вираженість катаральних явищ, коротшає тривалість періоду підйому температури) і не дають ускладнень. Арбідол не виявляє виражених побічних ефектів при застосуванні у рекомендованих дозах. Арбідол має також антиоксидантну активність — знищує токсичні вільні радикали, що утворюються в результаті окисно-відновних реакцій, очищаючи таким чином організм.

Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, арбідол всмоктується в стінці кишечника і потрапляє спочатку в кров, а потім в органи і тканини. Потім арбідол частково розкладається на продукти обміну в печінці і виводиться з сечею. Більше третини арбідолу виводиться в незміненому вигляді з жовчю і калом.

Показання та протипоказання

Показаннями для застосування арбідолу є:

 • гострі респіраторні вірусні інфекції, зокрема грип типу А і В, ТОРС, ускладнений запаленням бронхів і легенів;
 • ротавірусна інфекція у дітей старше трьох років;
 • часто загострюється герпетична інфекція;
 • зниження імунітету;
 • хронічні інфекційно-запальні захворювання бронхів і легенів (у складі комплексного лікування);
 • відновлення імунітету і попередження інфекційних ускладнень після будь-яких оперативних втручань.
 • Застосування арбідолу протипоказано:
 • при індивідуальній непереносимості препарату;
 • у віці до трьох років.
 • Виробник не надав даних про застосування арбідолу під час вагітності та годування дитини грудьми, тому в період вагітності він може застосовуватися тільки за життєвими показаннями і за призначенням лікаря. Якщо потреба в призначенні виникає в період лактації, то краще на час перервати годування дитини грудьми. З обережністю препарат призначається при захворюваннях печінки і нирок, що супроводжуються порушенням їх функції.

  Арбідол не робить негативного впливу на центральну нервову систему, тому під час його прийому можна виконувати будь-які роботи, в тому числі водити автомобіль.

  Арбідол добре переноситься і практично не дає побічних ефектів (крім алергічних реакцій) і передозування.

  Як правильно приймати арбідол

  Арбідол приймають внутрішньо, до прийому їжі. З профілактичною метою дорослі та діти старше дванадцяти років приймають по 200 мг (дві капсули або таблетки по 100 мг або чотири таблетки по 50 мг), діти віком від шести до дванадцяти років — 100 мг, від трьох до шести років — 50 мг на прийом. Якщо був контакт з хворим грипом та іншими ГРВІ арбідол призначають один раз на день протягом двох тижнів.

  Під час епідемії грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій, а також для профілактики загострення хронічного бронхіту та загострення герпесу дорослим і дітям арбідол у вікових дозах призначається два рази на тиждень протягом трьох тижнів.

  Лікування арбідолом при вірусних та бактеріальних інфекціях призначається лікарем.

  Арбідол — це вітчизняний противірусний препарат, який сьогодні широко застосовується для лікування не тільки вірусних, але і бактеріальних інфекцій.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.