Апоплексія яєчника — коли потрібно негайна допомога

До апоплексії яєчників зазвичай призводять запальні процеси в області матки та її придатків. Початок таким запальним процесам найчастіше дають інфекції, що передаються статевим шляхом, тому дуже важливо їх своєчасне виявлення та правильне лікування.

Апоплексія яєчника — що це таке?

апоплексії яєчника називають також інфарктом яєчника, гематомою яєчника, розривом яєчника. Це важкий стан, який виникає при розриві кровоносних судин яєчника і тканин яєчника, в результаті чого виникає сильна внутрішня кровотеча в черевну порожнину.

Причиною апоплексії є посилення припливу крові до яєчника, в якому є які-небудь порушення кровообігу: варикозно розширені або склерозірованние (в стінках кровоносних судин розростається сполучна тканина і вони не можуть нормально скорочуватися) судини. Такі зміни в кровоносних судинах є, як правило, результатом якогось запального процесу в матці та її придатках. Але іноді основний запальний процес розвивається в черевній порожнині, до якої прилягають яєчники. Наприклад, причиною апоплексії яєчників цілком може стати апендицит.

Небезпечними моментами бувають фізіологічні припливи крові до яєчника зі зміненими кровоносними судинами. Це трапляється під час овуляції (виходу яєчника з фолікула в яєчнику), утворення на місці лопнув фолікула тимчасової залози внутрішньої секреції жовтого тіла і активного проростання в неї кровоносних судин, під час сексу, менструації, різких фізичних навантажень, травм живота. Але апоплексія яєчників трапляється і без будь-якого попереднього напруження, наприклад, під час сну.

Іноді під впливом гормонів відбувається збільшення секреції гіпофізом лютеінезірующій гормону, це призводить до посилення припливу крові до яєчника. У разі якщо кровоносні судини і тканини яєчника були змінені, такий приплив може викликати розрив яєчника, тобто апоплексію.

Перед розривом і кровотечею з яєчника в його тканинах найчастіше вже є невеликий крововилив (гематома — наслідок попереднього апоплексії фізичної напруги), яка викликає болі внизу живота через здавлювання тканин. Під цим тиском розривається тканина яєчника. Навіть при невеликому отворі (воно рідко буває більше 1 см в діаметрі) виникає значне кровотеча. Кровотеча може виникнути з отвору, що утворився в результаті овуляції.

Ознаки апоплексії яєчника

Найчастіше апоплексія яєчника розвивається у жінок у віці 25 — 35 років, зазвичай у правому яєчнику, і завжди супроводжується кровотечею і сильними раптовими болями. Виділяють анемічну і больову форми апоплексії яєчників, але найчастіше виникає змішана форма з наростанням ознак внутрішньої кровотечі і сильними болями.

Апоплексія яєчника починається раптово з появи гострих болів внизу живота, більше при цьому болюча сторона поразки, але можуть виникати і розлиті болі по всьому животі, що віддають вниз, в пряму кишку, верхню частину нижньої кінцівки і в крижі. Майже завжди напад болів супроводжується різними порушеннями вегетативної нервової системи (вона іннервує внутрішні органи і кровоносні судини) — нудотою, блювотою і навіть проносом.

Внутрішня кровотеча проявляється запамороченням, а при сильній кровотечі — втратою свідомості. Причиною такого стану є різке зниження артеріального тиску та порушення через це серцевої діяльності (колапс).

При огляді хворий лікар може промацати збільшений в розмірі і дуже болючий яєчник.

У деяких випадках апоплексію яєчника важко відрізнити від позаматкової вагітності або навіть від нападу гострого апендициту. А іноді можливо і поєднання всіх цих трьох екстрених станів. Тому хірургічну операцію часто доводиться починати без попередньо встановленого остаточного діагнозу.

Лікування апоплексії яєчника

Якщо переважає больова форма захворювання і немає явних ознак внутрішньої кровотечі, то призначається консервативне лікування: абсолютний спокій (строгий постільний режим), холод на живіт і протизапальне лікування. Якщо ж є ознаки внутрішньої кровотечі, то проводиться екстрена операція, в процесі якої лікар вирішує, що саме робити — ушивання, часткове або повне видалення яєчника. Повне видалення яєчника проводиться у виняткових випадках, коли дуже сильна кровотеча неможливо зупинити ніяким іншим способом. Якщо жінка буде своєчасно доставлена в лікарню, кровотеча в будь-якому випадку буде зупинено.

При появі сильних болів у животі і раптової слабкості жінка негайно повинна бути доставлена в лікарню, де фахівці вже будуть розбиратися, що з нею відбулося.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.