Антитіла — «солдати» імунітету

Антитіла — це наші молекулярні зберігачі, які постійно чекають віруси, бактерії та інших небажаних відвідувачів. Вони циркулюють і перевіряють кожен об’єкт, якого стосуються. Знайшовши щось невідоме, чужорідне, вони прикріплюють цей об’єкт до своєї поверхні. При проникненні в організм вірусів антитіла можуть впоратися з ними самостійно. У випадку з бактеріальними інфекціями, однак, одних антитіл недостатньо. Прикріплюючись у поверхні бактерій, антитіла служать свого роду маркерами, які закликають на допомогу більш сильні захисні механізми, наявні в імунній системі.

Першим слово «антитіло» застосував Пауль Ерліх у статті, присвяченій роботі імунної системи, яка була опублікована в 1891 році. Німецький лікар і вчені писав, що якщо дві речовини викликають реакцію двох різних антитіл, то й самі ці речовини — різні. На початку 20 століття було встановлено, що антитіла складаються з білків. У 1940 вдалося з’ясувати, що взаємодія між антитілами і антигенами в більшій мірі залежить від їх форми, ніж від хімічного складу. Легкі ланцюги антитіл були відкриті в початку 1960 роках — виявилося, що цей білок був описаний ще в середині 19 століття, але його призначення було не ясно.

Через деякий час була визначена структура і повна амінокислотна послідовність імуноглобуліну G — відкриття, за яке в 1972 році була присуджена Нобелівська премія з фізіології і медицини.

Сила в кількості

У крові міститься понад 100 000 000 різних видів антитіл. Кожен з них пов’язує певні молекули. Цікаво, що всі ці антитіла створюються перш, ніж вони дійсно стикаються вірусом чи бактерією. Коли віруси або бактерії проникають в організм, він не виробляє нові антитіла. Вони вже знаходяться в організмі, і використовуються в залежності від того, які саме чужорідні речовини або мікроорганізми потрапляють в організм.

Ця дивно величезна «колекція» антитіл створена шляхом рекомбінації генів у лімфоцитах, кров’яних клітинах, які створюють антитіла. Кожен з лімфоцитів створює антитіла певного типу, в залежності від того, як саме в ньому рекомбінувати гени. Коли антитіла виявляє вірус чи бактерії, відповідні лімфоцити починають розмножуватися, і в крові з’являються антитіла, необхідні для боротьби з певною інфекцією. Лімфоцитів також можуть трохи коректувати антитіла, наприклад, змушуючи їх більш міцно пов’язувати певні молекули.

Структура антитіл

Антитіла складаються з чотирьох ланцюгів, дві довгих і важких ланцюгів, і двох більш коротких і легких. У кожного антитіла є зв’язуючий елемент, що складається з декількох петель в білкової ланцюга — з дуже різною довжиною і будовою амінокислот, в залежності від типу антитіла. Інша частина антитіл практично однакова, незалежно від їх типу, що значно полегшує їх взаємодію з іншими складовими імунної системи.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.