Антиоксиданти: вся правда про горезвісну користь

Трильйони клітин, з яких складається організм людини, протягом життя зіштовхують з безліччю небезпек, від нестачі поживних речовин до вірусних та інших інфекцій. Однією з постійних загроз для клітин організму є хімічні речовини, відомі як вільні радикали. Вони здатні пошкоджувати клітини і генетичний матеріал. Організм сам утворює вільні радикали — вони є неминучим побічним продуктом переробки їжі в енергію. Вільні радикали також містяться в продуктах, які людина їсть і в повітрі, яким він дихає. Деякі з них формуються при впливі сонячного світла на шкіру і очі.

Вільні радикали всюдисущі, однак у нас є ефективний захист від них — антиоксиданти. У вільних радикалів, якими б різними вони не були за формою, розміром і хімічним складом, є одна загальна властивість — вони віднімають електрони у будь-яких речовин, які виявляються поряд з ними і, таким чином, руйнують будь-які тканини організму. Вони здатні навіть змінити інструкції, закодовані в ДНК. Антиоксиданти щедро діляться електронами з вільними радикалами.

Існують сотні, а можливо, і тисячі речовин, що діють як антиоксиданти. Практично кожному відомі такі антиоксиданти, як вітамін С, вітамін Е, бета-каротин, селен, марганець. Крім того, до них відносяться глутатіон, кофермент Q10, ліпоєва кислота, флавоноїди, феноли, поліфеноли, фітоестрогени.

Застосування терміну «антиоксидант» до речовин може вводити в оману. Антиоксидант означає хімічна властивість, зокрема, здатність речовини виступати в якості донора електронів. Деякі антиоксиданти в певній хімічній середовищі можуть виступати як прооксіданти — тобто речовини, що забирають електрони у молекул.

Іншим поширеним помилкою у відношенні антиоксидантів є думка, що вони взаємозамінні. Це не так. У кожного з них є свої унікальні хімічні та біологічні властивості.

Вважається, що антиоксиданти розвивалися як частини складної системи, в якій кожна речовина або група речовин грали певні ролі. Це означає, що жоден антиоксидант не буде робити роботу за всіх інших — тобто за інші антиоксиданти.

Антиоксиданти і здоров’я

У фокус суспільної уваги антиоксиданти потрапили в 1990-х роках, коли вчені почали розуміти, що дія вільних радикалів сприяє розвитку таких захворювань, як атеросклероз, рак, втрата зору, і безліч інших хронічних порушень. Деякі дослідження показали, що люди, які їли мало продуктів, багатих антиоксидантами (особливо фруктів і овочів), частіше хворіли різними хронічними захворюваннями, ніж ті, хто їв фрукти і овочі в достатній кількості. В ході клінічних випробувань перевірялося вплив окремих антиоксидантів, особливо бета-каротину і вітаміну Е, на розвиток серцево-судинних захворювань і раку.

Ще до того, як стали відомі остаточні результати досліджень, медіа на різні лади почали звеличувати корисні властивості антиоксидантів. Заморожені ягода, зелений чай, і багато інших продуктів отримали звання багатих джерел антиоксидантів, і їх продажу стрімко збільшилися. Незабаром в продажу з’явилися харчові добавки, що містять антиоксиданти — їх виробники із захватом розповідали про те, як ці диво-засоби допоможуть запобігти безлічі важких захворювань і забезпечити довге здорове життя.

Результати наукових досліджень виявилися змішаними, але більшість з них не виявило очікуваних корисних властивостей антиоксидантів. У більшості звітів про результати досліджень йдеться про те, що вітамін Е і інші антиоксиданти не здатні захистити від хвороб серця, онкологічних та інших захворювань. Згідно з результатами одного дослідження прийом бета-каротину навіть збільшує ймовірність розвитку раку легенів у курців.

Деякі дослідники виявили користь антиоксидантів. Наприклад, була виявлена здатність бета-каротину знижувати ризик порушення розумової діяльності у людей похилого віку.

Ці, переважно не дуже оптимістичні результати, не завадили багатьом виробникам і торговцям заробляти на антиоксидантах.

Результати досліджень

 • Хвороби серця і антиоксиданти
 • Вітамін Е, бета-каротин і інші антиоксиданти не є срібною кулею проти хвороб серця.

  В одному дослідженні жіночого здоров’я брали участь 39876 споконвічно здорових жінок; протягом десяти років вони через день приймали 600 МО вітаміну Е або плацебо. Через десять років кількість жінок з хворобами серця (і раком) серед тих, хто приймав вітамін Е, не було нижче, ніж серед приймали плацебо. Однак у першій групі смертність від серцево-судинних захворювань була на 24% нижче, ніж у другій групі — серед жінок, що приймали плацебо.

  Інші дослідження, однак, не показали користі вітаміну Е. Наприклад, в одному дослідженні кількість захворілих серйозними серцево-судинними захворюваннями серед приймали вітамін Е і плацебо було майже однаковим — 21.5% і 20.6% відповідно. У першій групі був відзначений підвищений ризик серцевої недостатності та госпіталізації в результаті серцевої недостатності.

 • Рак і антиоксиданти
 • Роль антиоксидантів в запобіганні раку теж не цілком ясна. В одному дослідженні не було виявлено різниці в частоті розвитку раку у чоловіків, що приймали бета-каротин і плацебо. Згідно з результатами іншого дослідження, антиоксиданти можуть знижувати ризик розвитку раку у чоловіків, однак у брали участь у дослідженні жінок не було відзначено аналогічного результату.

  В учасників ще одного дослідження, протягом тривалого часу приймали селен, значно знизився ризик смерті від різних видів раку, в тому числі, раку товстої кишки, легенів і простати. Ефект був особливо вираженим у піддослідних, у яких спочатку відзначався низький рівень селену в організмі.

 • Вікові очні захворювання і антиоксиданти
 • У цій області лежить більш-менш світла пляма інформаційного поля, яке стосується антиоксидантів. В ході тривав протягом шести років дослідження було встановлено, що поєднання вітамінів С і Е, бета-каротину і цинку забезпечує певну ступінь захисту від розвитку макулярної дегенерації, але не катаракти, у людей з груп ризику по цьому захворюванню. Лютеїн, антиоксидант, що міститься в зелені, наприклад, в шпинаті, також може допомогти зберегти зір. Однак достовірної інформації про дію цього антиоксиданту поки занадто мало.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.