Антимюллерів гормон: аналіз при діагностиці безплідності

загрузка...

Відомо, що безпліддям можуть страждати як чоловіки, так і жінки. Діагностика безпліддя складна і включає масу аналізів і обстежень. Одним з таких аналізів є визначення антімюллерова гормону, показники якого дуже важливі при використанні допоміжних репродуктивних технологій (штучна інсемінація або екстракорпоральне запліднення). Крім того, визначення антімюллерова гормону проводиться при деяких захворюваннях, як у жінок, так і у чоловіків.

Мюллерова проток

Мюллерова проток (жіночі протоки, Мюллерова канали, Мюллерова ходи) — це парні канали, які утворюються на сьомий-восьмий тижні ембріонального розвитку і названі на честь Йохана Мюллера. Мюллерова протоки дають початок епітелію матки, маткових трубах і піхві. У чоловіків відбувається атрофія Мюллерова проток, і вони регресують у простатичної маточки під дією антімюллерова гормону. Одним з рідкісних порушень внутрішньоутробного розвитку у чоловіків є синдром персистенції Мюллерова проток. Цей синдром відноситься до однієї з форм помилкового чоловічого гермафродитизму. Синдром персистенції Мюллерова проток виникає в результаті порушення процесу зворотного розвитку останніх, що призводить до формування матки, фаллопієвих труб і верхньої частини піхви. Каріотип при цьому зберігається чоловічий — 46, ХУ. Атрофія Мюллерова проток протікає тривало і триває після народження до настання статевого дозрівання хлопчика.

Поняття антімюллерова гормону

Антимюллерів гормон, або інгібуючу речовина Мюллера (АМГ) — це один з представників сімейства трансфорімрущіх факторів росту (глікопротеїн), який бере участь у рості і диференціюванні тканин. У період внутрішньоутробного розвитку його синтезують клітини Сертолі. До настання статевого дозрівання Антимюллерів гормон утворюється в яєчках, потім його показники починають поступово знижуватися. У випадку порушення функції антімюллерова гормону у чоловіків зберігаються деривати (похідні) Мюллерова проток, що клінічно проявляється крипторхізм, паховими грижами і порушенням репродуктивної функції (безпліддям).

У жінок Антимюллерів гормон утворюється в гранулезних клітинах первинних фолікулів. Найбільше його зміст в преантральних і антральних фолікулах діаметром 4 мм, в той час як в домінантних (головних) він відсутній повністю. Після дозрівання одного з фолікула синтез антімюллерова гормону знижується. Виділяють дві основні функції антімюллерова гормону. По-перше, він пригнічує первинні стадії росту фолікулів, а по-друге, він пригнічує ріст преантральних і невеликих антральних фолікулів. Так як Антимюллерів гормон не піддається впливу гонадотропних гормонів (ФСГ і ЛГ), то він є маркером у визначенні оваріального резерву яєчників. Знижені показники антімюллерова гормону є свідченням зменшення оваріального резерву яєчників.

Зниження репродуктивної функції у здорових жінок прямо пов’язане з концентрацією АМГ, тому що з віком зменшується кількість антральних фолікулів і частота овуляцій різко зменшується.

Показання для визначення антімюллерова гормону

Визначення антімюллерова гормону важливо в діагностиці захворювань у чоловіків і жінок. Спектр показань визначення антімюллерова гормону досить широкий:

 • діагностика передчасного статевого дозрівання;
 • затримка статевого розвитку;
 • наявність крипторхізму і анорхізму;
 • оцінка статевої функції у чоловіків (у будь-якому віці);
 • визначення оваріального резерву яєчників (особливо напередодні ЕКЗ і штучної інсемінації);
 • діагностика та контроль за ефективністю лікування гранулезоклеточной раку яєчника;
 • невдалі спроби ЕКЗ або недостатній відповідь на стимуляцію яєчників;
 • безпліддя неясного походження;
 • проблеми зачаття;
 • високі або прикордонні показники фолікулостимулюючого гормону;
 • при проведенні хіміотерапії (АМГ — маркер оваріальної функції);
 • визначення наявності тестикулярною тканини;
 • оцінка ефективності антиандрогенной терапії.
 • Нормальні показники антімюллерова гормону

  У чоловіків показники АМГ коливаються в межах 0,49-5,98 нг / мл.

  У жінок показники АМГ знаходяться в межах 1,0-2,5 нг / мл.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.