Антигістамінні препарати: як нейтралізувати негативну дію гістаміну?

Антигістамінні препарати — це група лікарських речовин, що пригнічують дію рецепторів гістаміну в організмі. Антигістамінні препарати знімають викликається гістаміном спазм гладкої мускулатури бронхів і кишечника, зменшують проникність капілярів, перешкоджають розвитку набряку тканин і полегшують перебіг алергічних реакцій.

Багато антигістамінні препарати можна придбати без рецепта, наприклад препарати першого покоління: бромфенірамін (діметапп, бромфен, діметан, назахіст), хлорфенірамін (хлор-тріметон), клемастин (аллергіст, тавіст) і димедрол (Бенадріл), а також антигістамінний препарат другого покоління лоратадин (кларитин). Одне з основних достоїнств лоратадину (Кларитин) в тому, що він не викликає сонливості.

До антигістамінних препаратів, що відпускаються за рецептом (це препарати другого покоління), відносяться цетиризин (зіртек), дезлоратадин (кларінекс) і фексофенадин (алегро). Ці антигістамінні препарати (а також лоратадин) рідше надають побічна дія, зокрема, не викликають сонливість або сухість у роті.

Деякі антигістамінні назальні спреї (наприклад, азеластин), також підходять для лікування таких симптомів, як нежить, чхання та свербіж у носі.

Історія антигістамінних препаратів

Антигістамінні препарати вперше були успішно використані для лікування людей в 1942 році. Перший антигістамінний препарат розробив Бернард Халперн. У 1944 році препарат був вдосконалений, а в 1946 році поступив в продаж в США як димедрол і тріпалланамін. З введенням антигістамінних препаратів першого покоління — етилендіаміну, етаноламінів, алкіламінів, піперазину, тріціклідов — до 1950-го року антигістамінні препарати придбали величезну популярність у всьому світі.

Типи антигістамінних препаратів

етилендіаміну — перша клінічно ефективна група антигістамінних препаратів. На їх основі були розроблені етаноламін, які, в свою чергу, стали базою для бенедріла, безрецептурного препарату, який викликав сонливість, але вважався дуже ефективним.

етаноламінів також використовувалися в популярних ліках від сінної лихоманки, призначених для дітей, так як мали приємний смак. Молекулярна варіація етаноламінів послужила основою для ніквіла.

алкіламіни були розроблені таким чином, щоб зменшити сонливість. Це безрецептурні препарати, які застосовуються для лікування простудних захворювань, тобто усунення їх симптомів: чхання, нежиті і сльозотечі. Алкіламіни — антигістамінний компонент у складі визина-А. Піперазин — антигістамінний препарат, розроблений для впливу на частині головного мозку, що відповідають за виникнення нудоти і блювання, запаморочення та захитування. Тріцікліди — антигістамінні препарати, які замислювалися як антидепресанти, але в даний час використовуються в основному для усунення токсикозу, нудоти і отримання седативного ефекту.

Антигістамінні препарати другого покоління

Антигістамінні препарати другого покоління не надають снодійного дії і мають менше побічних ефектів. Вони також сильно відрізняються своєю структурою і ефектом. Ці антигістамінні препарати були введені в 1981 році. Першим препаратом другого покоління став ранітидин, і до кінця 1980-х він зайняв перше місце серед рецептурних лікарських засобів.

Антигістамінні препарати третього покоління

Третє покоління антигістамінних препаратів було розроблено в 1990-і роки і відрізняється ще більшою ефективністю і майже повною відсутністю побічних ефектів, у тому числі сонливості. Це покоління препаратів розроблялося для потенційного лікування хвороби Альцгеймера. Подальші дослідження спрямовані на підвищення ефективності антигістамінних препаратів і зменшення їх побічних ефектів.

Механізм дії антигістамінних препаратів

Антигістамінні препарати витісняють гістамін з біохімічних тканинних систем і блокують рецептори клітин гладкої мускулатури і залоз, тим самим перешкоджаючи виникненню алергічних симптомів. Антигістамінні препарати найбільш ефективні, якщо приймати їх безперервно протягом всього сезону (при сезонної алергії).

Кому протипоказані антигістамінні препарати

Антигістамінні препарати протипоказані при підвищеній чутливості до їх активним компонентам. Вони можуть викликати небажані побічні ефекти у наступних випадках:

 • при одночасному прийомі з інгібіторами моноаміноксидази (ІМАО);
 • у хворих глаукомою;
 • у годуючих матерів.
 • Застосування антигістамінних препаратів

  Антигістамінні препарати випускаються у формі таблеток, жувальних таблеток, капсул і рідини. Частота прийому препарату залежить від його специфічних особливостей і типу (його лікарської форми та дозування).

  Взаємодією з продуктами і лікарськими засобами

  Не приймайте інші препарати і продукти, що викликають сонливість, наприклад, алкоголь, седативні препарати чи транквілізатори, коли використовуєте антигістамінні препарати. Також не приймайте інгібітори моноаміноксидази (наприклад, ізокарбоксазід [марплан], сульфат фенелзін [нарди], або транілціпромін [Парнат]) протягом чотирнадцяти днів після завершення курсу антигістамінних препаратів.

  Побічні ефекти антигістамінних препаратів

  Багато антигістамінні препарати (особливо препарати першого покоління) можуть спричиняти такі побічні ефекти:

 • сонливість;
 • сухість у роті;
 • затримка сечі;
 • втрата чіткості зору.
 • Перш ніж приймати антигістамінні препарати, проконсультуйтеся з лікарем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.