Антигістамінні препарати проти алергії: чи безпечні вони?

Антигістамінні, зазвичай випускаються у вигляді таблеток — найбільш популярні і поширені засоби для лікування алергічних захворювань, у тому числі алергічного риніту і сінної лихоманки (алергії на пилок). Крім того, антигістаміни застосовуються для лікування уртикарии, особливого виду шкірної висипки, що виникає в результаті реакції організму на алерген.

Особливо корисні антигістамінні для людей, які страждають від сінної лихоманки — антигістамінні препарати допомагають полегшити всі симптоми алергії, від нежиті і чхання до сльозавих очей і відчуття сверблячки.

Як діють антигістамінні препарати?

Алергічна реакція супроводжується вивільненням особливого хімічної речовини, гістаміну, що викликає висипання на шкірі, нежить, відчуття свербежу та інші неприємні симптоми алергії. Гістамін викликає розширення капілярів, підвищуючи проникність стінок судин, і підвищене виділення секреції залоз носової порожнини. Антигістаміни — хімічні сполуки, що блокують дію гістаміну.

Гістамін бере участь не тільки в процесі реакції організму на алерген, але і відіграє важливу роль в роботі мозку: саме гістамін відповідальний за концентрацію, уважність, активність мозку. Тому, блокуючи гістамін, антигістамінні препарати одночасно викликають сонливість, апатію, порушення уваги.

На щастя, далеко не всі антигістамінні препарати мають настільки яскраво вираженим седативним ефектом: порушення функцій центральної нервової системи викликають лише так звані антигістамінні першого покоління, найбільш старі препарати, сьогодні поширені в меншій мірі. Антигістаміни нового покоління, між тим, полегшують симптоми алергії, не впливаючи на роботу мозку.

Наскільки вони безпечні?

У всіх без винятку лікарських препаратів є побічні ефекти, і антигістаміни — не виняток. Антигістаміни нового покоління — один з найбільш безпечних видів ліків, однак і в таких препаратів є ряд побічних ефектів.

Найбільше число побічних ефектів — у антигистаминов першого покоління: вони викликають сонливість, утруднюючи управління автомобілем, навчання та інші повсякденні заняття, що потребують уваги і концентрації. Фактично антигістаміни першого покоління діють на мозок практично так само, як алкоголь.

Не менш серйозні побічні ефекти характерні і для двох антигистаминов другого покоління, виробництво яких на сьогоднішній день припинено. Терфенадин і астемізол при передозуванні або в поєднанні з іншими медичними препаратами можуть викликати порушення роботи серця, у рідких випадках приводить до летального результату.

У випадку з терфенадином проблема була вирішена найбільш ефективно: кілька років тому вчені розробили фексофенадин, активний метаболіт терфенадину, який володіє всіма перевагами терфенадину, не викликаючи при цьому порушень серцево-судинної системи. Сьогодні фексофенадин відноситься до групи антигістамінних препаратів третього, новітнього покоління і продається в різних країнах Європи та США під різними торговими назвами (у Великобританії — Telfast, в США — Allegra).

Прийнято виділяти два основних види антигістамінних препаратів — антигістамінні препарати першого покоління, викликають сонливість, і нові антигістамінні, що не володіють седативним ефектом. Прийом антигистаминов першого покоління в більшості випадків не рекомендується — хоча в деяких випадках лікар прописує саме препарати першого покоління для нормалізації сну. Нові антигістаміни не менш ефективні і, за умови дотримання рекомендованої дози, не викликають побічних ефектів. Сучасні антигістамінні препарати, що входять до групи антигістамінних третього покоління, вважаються найбільш безпечними для здоров’я людини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.