Антигістамінні препарати і овуляція — чи є ймовірність затримки?

загрузка...

Час овуляції має дуже велике значення для зачаття. Це особливо важливо для подружніх пар, які ніяк не можуть стати батьками. Овуляція може бути затримана або навіть повністю блокована прийомом деяких лікарських препаратів, наприклад, антигістамінними засобами.

Що таке овуляція

Овуляція — це вихід яйцеклітини з яєчника, де вона визрівала протягом першої половини менструального циклу, для запліднення. Тривалість «життя» вийшла з яєчника яйцеклітини всього добу, тому для зачаття дуже важливо знати день овуляції.

Дозрівання яйцеклітини в яєчнику відбувається в першій половині менструального циклу (починається менструальний цикл у перший день менструації) під впливом гормонів гіпофізу. Гіпофіз — це головна залоза внутрішньої секреції, яка за допомогою своїх гормонів регулює секрецію всіх інших гормонів, у тому числі і статевих. Сам гіпофіз також перебуває під впливом — його діяльність регулюється з одного боку залозами внутрішньої секреції, а з іншого — гіпоталамусом — відділом головного мозку, що відповідає за роботу всієї ендокринної системи.

У першу половину менструального циклу гіпофіз виділяє фоллікулстімулірующій гормон (ФСГ), під впливом якого дозріває яйцеклітина в фолікулі (бульбашці), розташованому в яєчнику. Клітини фолікула під впливом ФСГ виробляють дедалі більше кількість жіночих статевих гормонів естрогенів. Як тільки кількість естрогену досягає максимального рівня (ознака повного дозрівання яйцеклітини) інформація про це надходить у центральну нервову систему і в гіпофізі починає вироблятися інший гормон лютеїнізуючого (ЛГ). Під дією ЛГ яйцеклітина розриває фолікул і виходить з яєчника спочатку в черевну порожнину, а потім в маткову трубу для запліднення, тобто настає овуляція.

При уважному вивченні механізму настання овуляції зрозуміло, що без гормонів гіпофіза вона настати не може.

Гістамін та механізм його дії

Гістамін — це біологічно активна речовина, що одержується з амінокислоти гістидину (вона поступає в організм з їжею) і міститься майже у всіх органах людини і тварин. Гістамін в організмі може знаходитись у зв’язаному і у вільному стані. Пов’язаний гістамін надає регулюючу дію на багато фізіологічні процеси, тоді як вільний є основним «винуватцем» алергічних реакцій.

Зв’язаний гістамін знаходиться в легенях, в шкірі, в головному мозку і в деяких інших тканинах. У головному мозку гістаміну особливо багато в тканинах гіпоталамуса і гіпофіза. Вважається, що в центральній нервовій системі він виконує роль нейромедіатора, тобто передає нервові імпульси.

Вільний гістамін утворюється при алергічних реакціях — він викликає запалення, набряк тканин і спазм бронхів.

Існують спеціальні рецептори (закінчення нервів, здатні сприймати небудь роздратування), що реагують тільки на гістамін — Н1, Н2 і Н3 — рецептори. Через ці рецептори гістамін і впливає на різні органи і тканини. Збудження Н1 — рецепторів супроводжується спазмом бронхів і кишечника, Н2 — посиленням секреції шлункових залоз. Н3-рецептори беруть участь у передачі збудження в центральній нервовій системі.

Антигістамінні лікарські препарати

Антигістамінні лікарські препарати діляться на блокатори Н1 і Н2 рецепторів. Блокатори Н1 рецепторів (димедрол, супрастин, тавегіл, кларитин та інші) застосовуються в основному при алергічних захворюваннях — вони зменшують спазм гладкої мускулатури бронхів, набряки запалення тканин.

Блокатори Н2 — рецепторів знайшли застосування при підвищеній секреції шлунка, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки — зменшення шлункової секреції призводить до поліпшення стану хворих.

Як впливають антигістамінні препарати на овуляцію

Зв’язаний гістамін відіграє велику роль в регуляції фізіологічних механізмів гіпоталамуса і гіпофіза. А, як вже говорилося, саме під дією гормонів гіпофіза дозріває і виходить з яєчника яйцеклітина, тобто відбувається овуляція.

Природно, що будь-яка речовина, яка гальмує передачу нервового збудження в центральній нервовій системі за допомогою гістаміну, сприятиме зменшенню секреції гормонів гіпофіза. А в умовах недостатньої секреції фоллікулстімулірующего і лютеінезірующій гормонів гіпофіза яйцеклітина буде дозрівати повільніше і можливо взагалі не вийде з яєчника, тобто овуляція не настане.

Організм жінки влаштований дуже складно, часом важко відповісти на запитання, що саме перешкоджає зачаттю. Тому, якщо зачаття не відбулося протягом року, потрібно звернутися до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.