Антигістамінні препарати: достоїнства і недоліки

Антигістамінні препарати використовується для усунення свербежу, який є одним симптомів алергії, екземи та деяких інших порушень. Іноді для зняття свербіння досить регулярно використовувати зволожуючі засоби або точкові кортикостероїди, однак при скаргах на сильний свербіж лікарі, як правило, виписують антигістаміни.

Як вони працюють?

Найбільш часто антигістамінні препарати призначаються для полегшення симптомів алергії, наприклад, сінної лихоманки. Антигістаміни блокують активність гістаміну — речовини, яка виробляється під час захисних реакцій організму.

Гістамін знаходиться в тучних клітинах, які є майже у всіх тканинах організму. Коли в організм проникає алерген, відбувається викид гістаміну. Він зв’язується своїми рецепторами (Н1-рецепторами). З цього починається ланцюгова реакція, під час якої збільшується приплив крові в тих областях, з якими контактував алерген, а також вивільняються інші хімічні речовини, також є учасниками алергічної реакції, одним з наслідків якої стає свербіж шкіри. Антигістамінні препарати, що відносяться до Н1-блокаторів, згідно своїй назві, блокують гістамінові рецептори Н1, таким чином послаблюючи реакцію і зменшуючи свербіж.

До антигістамінних препаратів також відносяться Н2-блокатори (вони зменшують секрецію шлункового соку і використовуються для лікування деяких хвороб шлунка) і Н3-блоакатори — їх застосовують для лікування неврологічних захворювань. Тут ми будемо говорити про антигістамінних препаратах, які відносяться до Н1-блокаторів.

Різновиди антигістамінних препаратів

Антигістамінні, які застосовуються для лікування симптомів алергії, ділять на дві групи: препарати старого покоління, що володіють седативною дією, які впливають на мозок, викликаючи сонливість, і неседативні антигістамінні препарати, що відносяться до нового покоління.

При алергії свербіж може з’являтися протягом усього дня, одна по вечорах і вночі він зазвичай посилюється, або пацієнт звертає на нього більше уваги, так як повсякденні справи в цей час не відволікають його від власних тілесних відчуттів. Тому перед сном рекомендується приймати антигістамінні препарати старого покоління.

Днем краще приймати такі неседативні антигістаміни, як цетиризин або лоратадин. Вони добре справляються з сверблячкою при алергічних реакціях, але недостатньо ефективні при екземі.

Кому не підходять антигістамінні препарати?

Антигістамінні можуть викликати погіршення при таких станах, як глаукома, збільшена передміхурова залоза, застій сечі або непрохідність кишечнику. При цих захворюваннях антигістаміни треба використовувати з обережністю.

Пацієнтам, у яких є хвороби печінки і нирок, можливо, слід приймати зменшені дози антигистаминов, хоча це багато в чому залежить від того, який саме препарат призначається.

Вагітним жінкам можна приймати антигістамінні препарати тільки при гострій необхідності і виключно за призначенням лікаря і під його наглядом.

Антигістамінні можна давати маленьким дітям, але з певними обмеженнями. Гідроксизин не рекомендується дітям до шести місяців, прометазин — дітям молодше двох років.

Седативні антигістамінні препарати можуть погіршити вашу здатність керувати транспортним засобом і виконувати завдання, що потребують високої концентрації уваги. Алкоголь збільшує седативний ефект антигистаминов першого покоління, тому під час курсу лікування його слід уникати. Якщо ви приймете такий медикамент дуже пізно вночі, вранці у вас може спостерігатися стан, схожий на похмілля.

Побічні ефекти антигистаминов:

 • Сонливість
 • Головні болі
 • Помутніння зору
 • Запор
 • Сухість у роті
 • Запаморочення
 • Утруднене сечовипускання
 • Сплутаність свідомості
 • Лікарська взаємодія

  Наступні препарати здатні викликати сонливість, тому їх настійливо не рекомендується приймати разом з антигістамінними:

 • Трициклічні антидепресанти, наприклад амітриптилін
 • Сильні знеболюючі, містять опіоїди, такі як морфін, кодеїн, дігідрокодеін
 • Бензодіазепіни, наприклад, діазепам, темазепам, лоразепам
 • Снодійні, наприклад зопіклон.
 • Щоб знизити ризик розвитку різних побічних ефектів, не слід приймати антигістамінні препарати разом з антиспазматическими, антихолінергічними і антипсихотичними засобами.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.