Антигістамінні препарати для дітей: боремося з алергією з обережністю

Деякі антигістамінні препарати — наприклад, прометазин і алимемазин — не рекомендується приймати дітям віком до двох років. Для лікування алергічного захворювання у маленької дитини в першу чергу необхідно проконсультуватися у лікаря, який підбере найбільш безпечний для дитини вид антигистаминов.

Антигістамінні препарати — це лікарські препарати, призначені для лікування різних алергічних захворювань. Антигістаміни блокують дію гістаміну, речовини, що вивільняється імунною системою при алергічної реакції.

Антигістамінні препарати підходять для лікування симптомів алергії — в тому числі нежиті, свербіння, чхання, а також алергічного висипу на шкірі та інших шкірних реакцій на алерген, будь то укус комахи або певні харчові продукти. Деякі антигістамінні препарати відпускаються лише за рецептами, однак більшість препаратів можна купити в аптеці без рецепту. Антигістаміни випускаються у формі таблеток, мазей, спреїв для носа, очних крапель.

Антигістамінні блокують вивільнення гістаміну, хімічної речовини, що викидається огрядними клітинами в процесі реакції організму на дію алергену. Гістамін викликає подразнення і запалення дихальних шляхів, в результаті чого з’являється нежить і підвищене виділення слизової секреції залоз носової порожнини.

Особливо ефективні антигістаміни за умови прийому безпосередньо перед дією алергену. Регулярний прийом таких препаратів зменшує ризик виникнення алергії, оскільки антигістаміни зменшують кількість гістаміну, що вивільняється огрядними клітинами.

Застосування антигістамінних препаратів

Антигістамінні препарати прописують дітям, підліткам та дорослим для лікування алергій та алергічного риніту. Залежно від типу захворювання антигістамінні препарати можна приймати або постійно, або в певну пору року, коли організм людини піддається впливу алергену. Крім того, в залежності від набору симптомів вид антигистаминов може бути різним — це і таблетки, і краплі для очей, і спреї для носа.

Антигістамінні у таблетках, мазях, гелях, спреях використовуються для лікування шкірної алергії, почервоніння, висипки й сверблячки, що викликаються укусами комах або алергічним контактним дерматитом.

Антигістамінні препарати для дітей випускаються у вигляді жувальних таблеток з різними фруктовими смаками, які швидко розчиняються на мові, і у вигляді сиропів.

У деяких антигістамінних препаратів є ряд побічних ефектів, які використовуються для лікування інших захворювань. Наприклад, антигістаміни першого покоління, що відрізняються яскраво вираженим седативним ефектом, використовуються ще й для лікування безсоння і різних порушень сну. Деякі антигістаміни допомагають при закачуванні, нудоті, запамороченні.

У список найбільш популярних антигистаминов входять:

 • дифенгідрамін (торгова назва Benadryl)
 • лоратадин (торгова назва Claritin)
 • цетиризин (торгова назва Zyrtec)
 • фексофенадин (торгова назва Allegra)
 • клемастин фумарат (торгова назва Tavist)
 • хлорфенірамін (торгова назва Chlor Trimeton)
 • бромфенірамін (торгова назва Dimetapp)
 • Запобіжні заходи

  Деякі антигістамінні препарати викликають сонливість, хоча клінічні випробування показали, що діти, які беруть антигістамінні, менш схильні до появи сонливості, ніж дорослі. Деякі неседативні антигістаміни можуть діяти на дітей як стимулятори, викликаючи гіперактивність і безсоння.

  Дітям з певними захворюваннями приймати антигістамінні препарати не рекомендується. У число таких захворювань входять:

 • глаукома
 • гіпертиреоз (підвищена активність щитовидної залози)
 • високий кров’яний тиск
 • захворювання серцево-судинної системи
 • виразка або інші шлункові захворювання
 • захворювання печінки
 • захворювання нирок
 • непрохідність сечового міхура
 • діабет
 • Побічні ефекти

  Частота виникнення і ступінь серйозності побічних ефектів прийому антигистаминов можуть бути різними в залежності від препарату.

  У число основних побічних ефектів антигистаминов, пов’язаних із впливом на центральну нервову систему, входять сонливість, гоовокруженіе, порушення координації, млявість, головний біль, порушення зору, галюцинації, безсоння та інші порушення сну, слабкість.

  Основні побічні ефекти антигистаминов, пов’язані з роботою шлунково-кишкової системи — підвищення апетиту, зниження апетиту, нудота, діарея, запор.

  Гематологічні реакції на прийом антигістамінних спостерігаються в дуже рідкісних випадках: це може бути анемія, зменшення числа тромбоцитів, зменшення числа білих кров’яних тілець, недостатність кісткового мозку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.