Антидепресанти — тільки за призначенням лікаря

Антидепресанти — це лікарські засоби, що використовуються в лікуванні депресії. Вони збільшують концентрацію одного або декількох видом нейротрансмітерів — хімічних речовин, за допомогою яких здійснюється комунікація між мозком і нервами. Різні класи антидепресантів впливають на різні нейротрансмітери. Оскільки немає достатніх підтвердження того, що одні антидепресанти ефективніше інших, при виборі препарату для лікування лікар, як правило, враховує побічні ефекти і лікарська взаємодія медикаментів.

Інгібітори моноаміноксидази (МАО)

Антибіотики цього класу були винайдені першими. Останнім часом їх виписують все рідше з поки не підтверджених підозр, що вони взаємодіють з деякими продуктами харчування і багатьма ліками.

Інгібітори МАО підвищують рівень норадреналіну, серотоніну і дофаміну, блокуючи активність ферменту, який називається моноаміноксидази. Цей фермент розщеплює норадреналін, серотонін і дофамін, а коли його діяльність інгібується, концентрація цих хімічних речовин у мозку підвищується.

моноаміноксидази також має здатність розщеплювати тирамін, хімічна речовина, яка міститься переважно в старому вині та сирі. Під впливом МАО інгібіторів рівень тираміну в організмі може підвищитися, викликаючи гіпертонічний криз. Перед початком прийому МАО інгібіторів пацієнтам рекомендується внести зміни в свій раціон, щоб зменшити споживання тираміну.

МАО інгібітори не рекомендується приймати з іншими препаратами, що підвищують активність серотоніну, наприклад:

 • Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (наприклад, сертралін і флуоксетин).
 • Селективні інгібітори зворотного захоплення норадреналіну та серотоніну, наприклад, венлафаксин та десвенлафаксін.
 • Трициклічні антидепресанти, наприклад, іміпрамін.
 • Звіробій і препарати, до складу яких він входить
 • меперидин,
 • Трамадол (Ultram),
 • Метадон,
 • пропоксифен (Дарвон)
 • Одночасні прийом цих препаратів та інгібіторів МАО може викликати такі ускладнення, як сплутаність свідомості, тремор, гіперактивність, кома і смерть.

  Прийом інгібіторів МАО і судинозвужувальних препаратів (наприклад, адреналін, псевдоефедрин, ефедрин, фенілпропаноламін, фенілефрин) може підвищити кров’яний тиск до небезпечного рівня. Лінезолід (Zyvox) також не можна приймати одночасно з інгібіторами МАО — цей антибіотик теж блокує активність моноаміноксидази.

  Прийом інгібіторів МАО потрібно закінчити, щонайменше, за два тижні до початку прийому препаратів, які взаємодіють з ними. Якщо пацієнт приймає флуоксетин, має пройти 5 тижнів до початку прийому МАО інгібіторів.

  МАО інгібітори можуть викликати головний біль і безсоння; при постійному використанні ці симптоми стають слабше. Побічними ефектами цих препаратів також можуть побут збільшення ваги, еректильна дисфункція, набряки.

  Трициклічні антидепресанти

  Перший препарат з класу трициклічних антидепресантів — іміпрамін, почали використовувати в середині двадцятого століття. Трициклічні антидепресанти підвищують рівень норадреналіну і, в значно меншій мірі, серотоніну. Деякі трициклічні антидепресанти також є також антигістамінними або антихолінергічних (блокують дію нейротрансмітера ацетилхоліну). Таким чином, ці препарати можна застосовувати не тільки для лікування депресії.

  Трициклічні антидепресанти можуть блокувати антигіпертензивну дію клонідину (Catapres); їх одночасне використання може бути дуже небезпечно.

  У поєднанні з такими препаратами, як дизопірамід (Norpace), пімозид (Orap), прокаїнамід (Pronestyl, Procan SR, Procanbid) трициклічні антидепресанти можуть викликати серйозні порушення роботи серця.

  Карбамазепін (Тегретол) розщеплює трициклічні антидепресанти та знижує їх ефективність.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.