Антидепресанти і надбавка у вазі: їжа і смуток — дві близькі подруги

Антидепресанти — група медичних препаратів, призначена для лікування психічних розладів, таких, як депресія, дистимия, тривожний розлад, обсесивно-компульсивний розлад, а також для деяких гормональних розладів — наприклад, дисменореї. Антидепресанти впливають на нейротрансмітери в головному мозку, відповідальні за людські емоції.

При лікуванні певних захворювань приймання антидепресантів комбінується з прийомом інших медичних препаратів. Так, наприклад, в поєднанні з певними антиконвульсантами типу тегретола або депакота антидепресанти пропонуються при лікуванні синдрому дефіциту уваги та гіперактивності. Для того щоб антидепресанти подіяли, необхідно якийсь час, тому, як правило, прийом таких препаратів триває від декількох місяців до декількох років.

Як і у випадку з більшістю інших лікарських препаратів, у всіх антидепресантів є побічні ефекти. На початковій стадії прийому антидепресантів у пацієнтів часто спостерігається втома, проблеми зі сном, біль у животі. При появі будь-яких побічних ефектів при прийомі антидепресантів необхідно відразу ж проконсультуватися з лікарем.

Види антидепресантів

Залежно від механізму впливу на нейтротрансміттери антидепресанти підрозділяють на кілька основних видів:

Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну: цей вид антидепресантів наказується пацієнтам з неадекватним рівнем серотоніну, хімічної сполуки, що використовується мозком для передачі сигналів до нейронів. Такі препарати нормалізують рівень серотоніну в мозку. У число найбільш поширених антидепресантів цієї групи входять:

 • циталопрам (торгівельна назва: Celexa)
 • Езопрам (торгова назва: Lexapro)
 • флуоксетин (торгова назва: Prozac)
 • пароксетин (торгові назви: Paxil, Pexeva)
 • сертралін (торгова назва: Zoloft)
 • Антидепресанти, що входять до групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, характеризуються наявністю меншої кількості побічних ефектів, ніж інші види антидепресантів. На початковій стадії прийому таких препаратів можуть спостерігатися сухість у роті, підвищена нервозність і дратівливість, безсоння, зниження апетиту і сексуальної активності. Однак з формуванням звикання ці побічні ефекти зникають.

  Інгібітори зворотного захоплення норадреналіну та серотоніну: відносно нова група препаратів, що впливають як на норадреналін, так і на серотонін, хімічні сполуки в мозку, відповідальні за настрій і емоції людини. До групи таких препаратів входять:

 • Венлафаксин (торгівельна назва: Effexor)
 • Дулоксетин (торгова назва: Cymbalta)
 • Десвенлафаксін (торгова назва: Pristiq)
 • Мілнаціпран (торгова назва: Ixel)
 • Інгібітори зворотного захоплення норадреналіну та серотоніну можуть викликати нудоту і втрату апетиту, підвищену дратівливість і нервозність, головний біль, безсоння і підвищену втому. Крім того, в число побічних ефектів таких препаратів входять сухість у роті, запори, втрата ваги, відсутність сексуального потягу, прискорене серцебиття, підвищення рівня холестерину.

  Трициклічні антидепресанти: один з найстаріших видів антидепресантів, трициклічні антидепресанти блокують зворотне захоплення нейротрансмітерів — норадреналіну і серотоніну. Сьогодні такі препарати практично не застосовуються, оскільки їх замінили куди більш ефективні та безпечні антидепресанти. У групу трициклічних антидепресантів входять:

 • Амітриптилін (торгова назва: Elavil)
 • дезипраміну (торгова назва: Norpramin)
 • Іміпрамін (торгова назва: Tofranil)
 • нортриптилін (торгова назва: Aventyl, Pamelor)
 • Стандартні побічні ефекти трициклічних антидепресантів включають сухість у роті, расфокусированний зір, підвищену втому, відсутність сексуального потягу, прискорене серцебиття, утруднене сечовипускання. Передозування трициклічних антидепресантів призводить до летального результату, однак деякі такі препарати використовуються дотепер через високу ефективності — наприклад, в особливо важких випадках депресії.

  Інгібітори зворотного захоплення норадреналіну, допаміну: такі препарати сповільнюють зворотне захоплення допаміну і норепінефрину, хімічних сполук, що служать для передачі нейросигналів. Найпоширеніший антидепресант — бупропіон (торгові назви — Wellbutrin, Zyban). Пов’язані з вживанням таких препаратів побічні ефекти — нудота, головний біль, втрата апетиту, безсоння, підвищений кров’яний тиск. Інгібітори моноаміноксидази: найбільш рідко використовуваний клас антидепресантів, приписуваний тільки тоді, коли інші антидепресанти не ефективні. Інгібітори моноаміноксидази блокують ензими моноаміноксидази, розщеплюється на нейротрансмітери допамін, серотонін і норадреналін. До числа таких препаратів відносять:

 • Ізокарбоксазід (торгова назва: Marplan)
 • фенелзін (торгова назва: Nardil)
 • транілціпромін (торгова назва: Parnate)
 • Серйозні побічні ефекти, що викликаються прийомом таких препаратів, включають слабкість, головний біль, запаморочення, тремор. У поєднанні з іншими класами антидепресантів і деякими ліками від застуди та грипу можуть викликати небезпечну для здоров’я реакцію. Наказуючи антидепресанти класу інгібіторів моноаміноксидази, лікар, як правило, рекомендує відмовитися від вживання окремих видів продуктів і напоїв, у реакцію з якими може вступити препарат.

  Антидепресанти і надбавка у вазі

  Збільшення ваги — найпоширеніший побічний ефект, пов’язаний з прийомом окремих видів депресантів, таких, як трициклічні антидепресанти та інгібітори моноаміноксидази. Однак окремі селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну і бупропіон (Wellbutrin) рідше викликають збільшення ваги в порівнянні з іншими антидепресантами.

  Чіткого пояснення, чому вживання антидепресантів викликає збільшення ваги, не існує — хоча передбачається, що ці препарати якимось чином впливають на метаболізм або апетит. Хоча збільшення ваги — можливий побічний ефект прийому антидепресантів, після закінчення прийому він припиняється. Щоб зменшити збільшення ваги, приймаючи антидепресанти, необхідно слідувати стандартним стратегіям схуднення — дотримуватися здоровий раціон і регулярний режим фізичних навантажень.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.