Антибіотики при циститі — необхідна умова повного лікування

Ще кілька десятиліть тому вважалося, що гострий цистит лікувати антибіотиками не потрібно: він пройде і так при дотриманні режиму, дієти, рясного пиття і зміцнення імунітету. Але дослідження останніх років змусили повністю змінити тактику лікування гострого циститу, так як саме невилікуваний гострий цистит є причиною розвитку хронічного процесу.

Лікування антибіотиками гострого циститу

Якщо не пролікувати гострий цистит антибіотиками, то інфекція «зачаїться» і через деякий час обов’язково себе проявить, що говорить про перехід гострого процесу в хронічний.

Гострий цистит вимагає негайної допомоги без попереднього дослідження сечі на виявлення збудника інфекції та його чутливості до антибіотиків. Раніше це створювало багато проблем, так як не всі збудники інфекції були чутливі до того чи іншого призначають антибіотики. Але сьогодні з’явився такий універсальний антибіотик для лікування інфекцій нижніх сечовивідних шляхів, як Монурал.

Монурал є антибіотиком широкого спектра дії, він проявляє активність відносно більшості збудників гострого циститу (наприклад, кишкової палички, протея, стафілокока). На відміну від інших антибіотиків, до монуралом рідко розвивається резистентність (несприйнятливість) збудників інфекції. І ще одне незаперечне достоїнство: приймати Монурал при гострому циститі довго не потрібно: достатньо одноразового прийому, після якого препарат швидко всмоктується в кров і в незмінному вигляді надходить до нирки. У сечі висока концентрація монурал тримається більше доби і повністю знищує всю патогенну мікрофлору. У тяжких випадках (наприклад, при гематогенному циститі) Монурал призначається двічі.

Механізм дії монурал заснований на тому, що він блокує дію ферментів, що беруть участь у формуванні стінки клітин збудників інфекцій. При цьому він не чинить токсичної дії на організм людини, тому його дозволено приймати навіть під час вагітності.

Не можна застосовувати Монурал при його індивідуальної нестерпності, значних порушеннях функції нирок, дітям до 5 років і годуючим матерям (він виділяється з молоком матері).

Після проведеного лікування обов’язково проводиться дослідження сечі. Роблять загальний аналіз і посів сечі на живильні середовища для виявлення наявності збудників інфекції (контроль излеченности).

Лікування антибіотиками хронічного циститу

Лікування хронічного циститу, навпаки, починають з повного обстеження та виявлення всіх можливих причин формування хронічного процесу — різних анатомічних змін в сечовивідних шляхах. Крім того, при хронічному циститі ніколи не призначаються антибіотики без попереднього посіву сечі та виявлення чутливості до них збудників інфекції.

Монурал при хронічних запальних процесах застосовується значно рідше, так як інфекція в цих випадках настільки навчилася ховатися, що одно-дворазовим прийомом її зазвичай видалити неможливо. Тому для лікування хронічних інфекцій сечовивідних шляхів найчастіше використовують антибактеріальні препарати групи фторхінолонів (норфлоксацин, офлоксацин, ципрофлоксацин).

Ці препарати мають виражену антибактеріальну дію відносно більшості бактерій, що є збудниками інфекцій нижніх сечовивідних шляхів, і до них практично не виробляється резистентність цих бактерій. Перевагою фторхінолонів є і те, що вони здатні знищувати навіть такого сильного і непробивний збудника інфекції, як синьогнійна паличка, яка раніше практично не піддавалася впливу антибактеріальних препаратів.

Правильний підбір дози і тривалості курсу лікування фторхінолонами сприяє видаленню з сечових шляхів патогенною бактеріальної мікрофлори. Як і більшість антибактеріальних засобів, фторхінолони пригнічують функції ферментів, необхідних для будівництва клітин бактерій, при цьому дія їх настає дуже швидко, не даючи можливості мікроорганізмам «пристосуватися» до даних препаратів.

Протипоказаний прийом фторхінолонів при підвищеній чутливості до них організму, у віці до 15 років (це може порушити формування кісткового скелету) та при тяжких захворюваннях нирок. Під час вагітності прийом фторхінолонів дозволений тільки за життєвими показаннями, тобто в тому випадку, коли створюється загроза життю вагітної жінки. Годування груддю під час прийому препарату краще перервати і відновити тільки після курсу лікування.

Будь-які препарати групи фторхінолонів може призначати тільки лікар, так як вони мають ряд побічних дій, що відбиваються на багатьох внутрішніх органах і системах.

Після проведення курсу лікування циститу фторхінолонами обов’язково призначається лабораторний контроль излеченности — без цього контролю лікування буде неповноцінним.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.