Анорексія — ознаки та наслідки для організму

загрузка...

Ми живемо в світі, де зовнішність має величезну цінність. Худі моделі, які ходять по подіумах на самих престижним модних показах, формують уявлення про те, якою повинна бути ідеальна жінка в свідомості мільйонів людей. Оскільки більшість людей від природи не відповідають цьому стандарту, вони намагаються стати красивіше різними способами, і не завжди — здоровими. Чаї і таблетки для схуднення, дієти, інтенсивні фізичні навантаження — з цього може початися шлях не тільки до більшої привабливості, але і до анорексії.

Анорексія — це розлад харчової поведінки і, що більш важливо, психічний розлад, який виражається в підвищеній увазі до їжі і власній вазі, а також украй жорстких обмеженнях в їжі. Анорексікі дуже бояться погладшати, і іноді здатні буквально заморити голодом самих себе. Найчастіше ця хвороба вражає молодих дівчат — саме вони найбільш схильні до впливу сучасних медіа-продуктів. Вони дуже сильно худнуть — нерідко їх вага на 15% нижче норми. Але якими б худими вони не стали, як би погано себе ні відчували, навіть перебуваючи на межі смерті вони продовжують вважати себе дуже товстими і як і раніше слідують своїй дієті.

Встановити точні причини анорексії складно, але найбільш імовірно, що її викликає безліч факторів, у тому числі психологічні проблеми пацієнта і вплив масової культури.

Симптоми

Сильне зменшення ваги — найочевидніший симптоми анорексії, який, проте, стає помітний тоді, коли організм вже близький до виснаження. На ранніх етапах анорексію можна виявити по тому, що людина стала їсти менше, ніж зазвичай, часто відмовляється від їжі, посилаючись на те, що тільки що поїв або у нього болить живіт. При цьому він може багато говорити про їжу, про калорійність і дієтах, і навіть із задоволенням готувати. Взагалі, улюбленою темою для розмов у анорексікі стає їжа; настільки ж сильно вона займає і його думки.

Коли хвороба прогресує, анорексікі постійно відчуває слабкість, швидко втомлюється, іноді падає в непритомність. Тьмяне, ламке волосся, одутле обличчя, запалі очі, синюватий колір шкіри на руках і ногах (через погану циркуляцію крові) — теж поширені симптоми анорексії. У жінок через виснаження можуть припинитися місячні. Хворому анорексією постійно холодно, оскільки організму не вистачає енергії, щоб зігрітися. По всьому тілу з’являється шар тонкого волосся — з їх допомогою організм хворого намагається зберегти тепло. Потім розвивається остеопороз, порушуються процеси травлення, можуть виникнути збої в роботі серця та центральної нервової системи.

Лікування

Зазвичай лікування анорексії займає, щонайменше, 5 років. Це важкий процес, який вимагає від пацієнта великий залученості та бажання перемогти хворобу. Більше 60% пацієнтів, початківців курс лікування від анорексії, повертаються до здорового способу життя. Ще 20% видужують майже повністю, але щоб уникнути рецидивів, їм потрібно регулярно проходити обстеження і додаткові курси терапії.

На першому етапі лікування відновлюють фізичне здоров’я пацієнта. Іноді хворих госпіталізують в дуже важкому стані, і їм потрібна не тільки харчування через крапельницю, але і лікування ускладнень анорексії, часто дуже небезпечних. Коли стан пацієнта стабілізується, його поступово привчають до нормального харчування, допомагаючи йому повернутися до здорового вазі.

Потім починається курс психотерапії, в ході якого пацієнт і лікар разом шукають причини хвороби та шляхи її подолання. Когнітивно-поведінкова психотерапія зазвичай застосовується для того, щоб допомогти пацієнту позбутися від спотвореного уявлення про власне тіло.

Іноді пацієнту прописують антидепресанти. Вони допомагають впоратися з тривожністю і деякими іншими проблемами, однак приймати їх потрібно по можливості недовго.

Статистика

 • Анорексія — третє з найпоширеніших хронічних захворювань у підлітків
 • Середній вік, в якому сьогодні починаються розлади харчової поведінки — 11-13 років
 • Близько 80% жінок в ході безлічі опитувань заявляли, що хочуть схуднути
 • 50% дівчат у віці між 13 і 15 роками вважають, що у них є зайва вага
 • 80% тринадцятирічних дівчаток вже хоча б раз сиділи на дієті або намагалися скинути вагу іншими способами
 • 20% людей, які страждають від анорексії і не отримають своєчасного лікування, помруть
 • У анорексії найвищий серед психічних розладів показник смертності
 • Тільки 1 з 10 осіб, що мають те чи інше розлад прийому їжі, отримує адекватне лікування
 • 1-5% дівчат і молодих жінок страждають анорексією
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.