Анемія вагітних — майже буденність

Вагітність — це особливе фізіологічний стан, що супроводжується глибокою перебудовою всіх видів обміну. На тлі такої перебудови в жінок часто з’являються ознаки анемії (недокрів’я), які не можуть не відбиватися на здоров’ї майбутньої дитини. Тому так важливо під час вагітності проходити призначуване лікарем обстеження. Вагітність здорової до цього жінки не часто супроводжується розвитком анемії, частіше вагітність виявляє приховано протікає захворювання. При цьому у вагітних зустрічаються звичайні форми анемії, які поширені серед населення взагалі.

Від щирої анемії необхідно відрізняти стан, який часто зустрічається у вагітних жінок — розрідження крові непропорційно зростаючим обсягом плазми (рідкої, неклеточной складової частини крові). Такий стан називається гемодилюції (іноді його називають фізіологічною анемією вагітних, незважаючи на те, що до анемії воно не має відношення).

Обсяг крові вагітних жінок збільшується приблизно на 1/5, при цьому на 16-му тижні вагітності виявляється наростаюча тенденція до зниження кількості еритроцитів і гемоглобіну. Причини цього явища ще повністю не вивчені, зовні такий стан ніяк не проявляється, тим не менш, гемодилюція зазвичай не властива здоровим жінкам із неускладненим перебігом вагітності.

Істинна анемія у вагітних частіше буває железодіфіцітной і В12-дефіцитної.

Залізодефіцитна анемія вагітних

Залізодефіцитна анемія займає перше місце серед анемій вагітних, вона виявляється майже у третини вагітних жінок. Причиною такої анемії зазвичай буває недолік заліза — залізо, що отримується з їжею, гірше засвоюється організмом вагітної жінки. Під час вагітності організму жінки потрібно 900-1100 мг заліза на добу. При цьому на потреби плода і побудова плаценти витрачається майже половина цієї кількості. Чим менше заліза надходить в організм жінки (або всмоктується зі шлунково-кишкового тракту), тим швидше розвивається анемія, при цьому витрачається залізо, запасеної організмом про запас, яке зберігається в спеціальних депо.

виснаження резервів заліза сприяють часті пологи, тривале годування дитини грудьми, тривале порушення режиму харчування, паразитарні захворювання (наприклад, глистяні інвазії). Має також значення дефіцит деяких вітамінів (А, D, С, групи В). Пригнічення утворення еритроцитів сприяє також підвищений вміст в крові жіночих статевих гормонів естрогенів.

Вагітних з низьким вмістом гемоглобіну та еритроцитів розглядають як хворих на залізодефіцитну анемію, яка проявляється у вагітних так само, як і у решти хворих. Для цієї анемії характерні блідість шкіри і слизових оболонок, одутлість обличчя, слабкість, фізична стомлюваність, млявість, задишка при рухах, часті запаморочення, шум у вухах. Хронічна киснева недостатність (залізо входить до складу гемоглобіну, який переносить кисень до тканин) призводить до порушення стану печінки, нирок, серцевого м’яза і особливо — головного мозку. Всі ці зміни не можуть не позначатися на організмі дитини. Так, недостатнє постачання кослордом головного мозку може дати важкі ускладнення з боку центральної нервової системи у новонародженої дитини.

Перніціозоподобная В12-(фолієва) дефіцитна анемія вагітних

Цей вид анемії виникає при нестачі вітаміну В12 і фолієвої кислоти, зустрічається вона частіше в період з грудня по квітень. Захворювання починається переважно у другій половині вагітності, рідше — в післяпологовому періоді і веде до різкого зниження утворення еритроцитів при нормальному (або підвищеному) вмісті в них гемоглобіну. Після пологів зазвичай настає одужання, але можливі загострення при наступних вагітностях.

Починається така анемія повільно, іноді приєднуються розлади шлунково-кишкового тракту. На відміну від щирої перніциозної анемії важких уражень нервової системи не спостерігається, зрідка відмічаються появи порушення чутливості.

В12-(фолієва) дефіцитна анемія небезпечна як для самої вагітної жінки, так і для плоду, так як може призводити до передчасних пологів і мертвонароджуваності.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.