Анатомічний атлас — як влаштована людина?

Про те, як влаштовано наше тіло, кое- що знали вже первісні мисливці. Згадка про серці, легенях, печінці та інших органах тіла людини міститься в стародавніх китайських та індійських документах. Інтерес до того, як влаштована людина, проходить через століття, релігійні заборони й забобони. Знання про будову людського тіла збиралися по крупицях і складалися в фундамент медицини — анатомію. Анатомія — це наука про будову і формах організму, органів і тканин людини і тварин. Анатомічний атлас — це зібрання зображень органів і частин людського тіла. Без анатомії медицина не могла б стати науковою.

Первісним методом вивчення будови тіла людини є розчленування, аналіз і ретельне опис спостережуваних картин. Такий метод так і називається — описовим, а анатомія, викладена таким способом — описової. І тільки в 18-му столітті починають видаватися перший анатомічний атлас — збори малюнків, що ілюструють будову людського тіла з відповідним повним або коротким їх описом.

Атласи мають велике значення у викладанні анатомії, забезпечуючи наочність і краще запам’ятовування описів форми і будови органів.

Перші анатомічні атласи

Незважаючи на те, що будовою людського тіла цікавилися ще древні, засновником наукової анатомії вважається А.Везалій, який очолював кафедру анатомії в Падуї (Італія) в 16-му столітті. Він перший систематично описав будову тіла людини. Після цього анатомія почала розвиватися по всій Європі.

На початку 18-го століття спеціально для Петра I був переведений на російську мову знаменитий у той час анатомічний атлас Готфріда Бидлоо «Анатомія людського тіла в 105 таблицях», що вийшов у світ в 1685 р. в Амстердамі.

Перший російський атлас анатомії «Словник, або ілюстрований покажчик всіх частин людського тіла» латинською мовою був складений в 1744 р. вітчизняним анатомом і хірургом М.І.Шеіним, який сам виконав більшість ілюстрацій до цього видання і заклав основи російської наукової медичної термінології, яка до нього не існувала.

Анатомічні атласи 19-го століття — основа сучасних знань по анатомії

Один з кращих анатомічних атласів в 19-му столітті був складений професором Лейпцизького університету Вернером Шпальтегольцем. Моделлю для малюнків послужили виготовлені ним самим препарати. Атлас вперше був опублікований 1896 — 1900 рр.., Неодноразово перевидавався і був перекладений на багато мов. На російську мову його переклав професор анатомії Новоросійського університету Н.А.Батуев, з цього атласу вчилися багато поколінь вітчизняних лікарів. Вже в той час вважалося, що лікар будь-якої спеціальності повинен відмінно знати будову тіла людини.

Анатомічні атласи 20-го століття

У 20-му столітті атласи знайшли широке поширення. У нашій країні відомі атласи В.П.Воробьева і Р.Д.Сінельнікова, за якими вчилися кілька поколінь вітчизняних лікарів.

Професор анатомії Харківського медінституту В.П. Воробйов — автор ряду оригінальних посібників по анатомії, а також першого радянського п’ятитомного «Атласу анатомії людини», що вийшов у 1946-1948 рр.. Професор Воробйов відомий також тим, що брав участь у бальзамуванні тіла Леніна.

Учень Воробйова Р.Д. Синельников брав участь у написанні п’ятитомної «Атласу анатомії людини», а потім в 1952-1958 рр.. створив новий «Атлас анатомії людини», спочатку у двох, а потім у трьох томах .. Цей атлас витримав кілька видань і був переведений на кілька іноземних мов. Останнє за часом (сьоме) видання вийшло в Москві в 2007 р. На багато років цей атлас став одним з найпопулярніших підручників для вищих медичних навчальних закладів нашої країни.

Структура анатомічного атласу

Анатомічний атлас складається з малюнків та описів до них, зроблених на мові видання книги. Всі органи і частини тіла обов’язково мають подвійну назву: на мові видання і латинською мовою, знання якої для лікарів є обов’язковим, так як вся медична термінологія має латинське коріння.

Будь анатомічний атлас складається з повного курсу анатомії і включає в себе:

 • будова кісток і суглобів;
 • будова м’язової системи;
 • будова ендокринної системи;
 • будова центральної і периферичної нервової системи;
 • будова кровоносної системи;
 • будову внутрішніх органів.
 • Анатомічний атлас складений таким чином, що дозволяє вивчати анатомію студентам медичних вузів розуміти будову людини в світлі функцій того чи іншого органу і зрозуміти практичне значення анатомії як основи медицини.

  Без допомоги анатомічного атласу вивчення анатомії неможливо. Атлас допомагає студентам розібратися у формі, положенні і будову органів під час занять в секційному залі або анатомічному музеї, а також допомагає відновити в пам’яті натуральні анатомічні препарати під час домашніх занять.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.