Аналоги інсулінів — досягнення сучасної науки

загрузка...

Створення інсуліну стало революційною подією у світі цукрового діабету, однак перші інсуліни були погано очищеними, а тому недосконалими. Мало того, інсуліни тваринного походження володіли підвищеною иммуногенностью, що призводило до ускладнень різного типу. Кращий інсулін на сьогоднішній день — людський, отриманий шляхом генної інженерії, але й у нього є недоліки — необхідність введення за тридцять хвилин до їжі і тривалість дії до дванадцяти годин, що збільшує ризик розвитку пізніх гіпоглікемій. Тому вчені всього світу продовжували працювати над удосконаленням інсуліну і отримали нові засоби, названі аналогами інсуліну.

Аналоги інсулінів

На початку вісімдесятих років двадцятого століття почалися посилені роботи по оптимізації інсулінів, які були б краще людського. У результаті зміни послідовності амінокислот в молекулі інсуліну були вироблені препарати, які отримали назву аналогів інсуліну — вони максимально наближені до дії фізіологічного інсуліну.

Аналоги простого інсуліну починають діяти дуже рано, майже відразу після введення і не дають повторного підйому концентрації глюкози через кілька годин після ін’єкції.

Аналоги пролонгованої інсуліну створені для імітації базової секреції інсуліну, отже, забезпечують фізіологічний підхід до інсулінотерапії, допомагаючи досягти керованої гіперглікемії та мінімізувати ризики розвитку гіпоглікемій. В даний час відомі аналоги інсуліну не тільки ультракороткої і пролонгованої дії, але і їх суміші у фіксованому співвідношенні.

Аналоги простого інсуліну

Дуже важливий той факт, що аналоги інсулінів короткої дії, до яких відносяться Хумалог, апідра і НовоРапід Пенфілл, забезпечують швидкий розвиток пікових концентрацій і швидку елімінацію, що краще відповідає фізіологічному інсулінової піку секреції.

Відомо, що при введенні простого інсуліну короткої дії (людського, отриманого шляхом генної інженерії), тривалість його дії прямо пропорційна дозі і знаходиться в інтервалі від шести до дванадцяти годин, що не зручно для запобігання пізніх гіпоглікемій. Аналоги інсулінів короткої дії володіють максимальним терміном дії в 5:00, що зменшує ризик виникнення пізніх гіпоглікемій.

Аналоги пролонгованої інсуліну

Аналоги пролонгованої інсуліну, до яких відносяться Левемір Пенфілл і Лантус, імітують базову секрецію інсулінів. Лантус — аналог інсуліну ультрадлінного дії, його достатньо вводити один раз на добу, так як після ін’єкції він забезпечує повільне надходження гормону в кров, чому додатково сприяє додавання до препарату невеликої кількості цинку.

Лантус починає діяти через одну годину після введення, досягаючи стійкої концентрації через двоє — четверо діб, яка не пов’язана з часом і місцем введення препарату. Аналоги пролонгованої інсуліну (Лантус) близькі по ефекту до фізіологічного інсуліну: стимулюють поглинання глюкози інсулінозалежний тканинами, гальмують глюконеогенез, знижуючи, таким чином, рівень глюкози в крові, а так само пригнічують ліполіз і протеоліз, тобто, підсилюють синтез білка.

Комбіновані аналоги інсуліну

До комбінованих аналогам інсуліну відносяться Пенфілл і Хумалог мікс25, які застосовуються, в основному, у пацієнтів похилого віку, які страждають віковим цукровим діабетом, для яких характерна забудькуватість. Тому їм важливо мати в розпорядженні препарат, який контролює рівень глюкози в крові, що допускає введення перед їжею, під час неї або відразу після. Аналоги інсуліну комбінованої дії допомагають досягти таким пацієнтам задовільної компенсації при незначному числі розвитку ускладнень.

Світлана Шимкович

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.