Аналізи при вагітності — які з них дійсно необхідні?

При обстеженні вагітної жінки виділяється кілька етапів розвитку плода, які вимагають контролю. Здорові вагітні жінки повинні спостерігатися акушером-гінекологом за певною схемою. Якщо жінка дотримується рекомендованої їй схеми спостереження, то ризик народження хворої дитини зводиться до мінімуму.

Визначення вагітності

Найперший аналіз на вагітність жінка зазвичай проводить сама, в домашніх умовах за допомогою спеціальних тест-систем, які продаються в аптеках. Лабораторні методи діагностики вагітності засновані на визначенні в сечі чи крові жінки хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) — гормону, який з’являється тільки при вагітності. Синтез ХГЧ починається з перших днів вагітності і триває до пологів. За допомогою тест-систем ХГЧ визначається в сечі з 3-5 дня після зачаття.

Після того, як тест на вагітність виявився позитивним, необхідно відвідати жіночу консультацію для того, щоб підтвердити діагноз, навіть якщо вас нічого не турбує. Це необхідно, насамперед, для того, щоб народити здорового малюка. Ті жінки, які своєчасно не стають на облік, як правило, мають надалі багато проблем.

В даний час для діагностики ранніх строків вагітності застосовують імунологічні методи, засновані на здатності організму виробляти антитіла, здатні нейтралізувати чужорідні частинки (антигени) вторглися в організм. Для проведення такої реакції береться стандартна сироватка для лабораторних досліджень, що містить антитіла до ХГЛ, і еритроцити, що несуть на собі антиген ХГЛ. Якщо до них додати сечу вагітної жінки, що містить ХГЛ, то вона займе місце антигену і еритроцити залишаться незміненими, при збільшенні сечі невагітної жінки еритроцити склеяться в антитілами.

Аналізи під час I триместру вагітності (з початку до 12 тижнів)

Для того, щоб бути впевненим у своєму здоров’ї і здоров’ї майбутньої дитини, жінка повинна провести ряд досліджень:

 • аналіз крові на гормони (ХГЧ, прогестерон та ін.) Це дослідження проводиться з 8 по 13 тиждень вагітності; зниження в сироватці крові цих гормонів вказує на ризик невиношування вагітності або на ризик народження дитини з вадою розвитку чи з генетичними розладами;
 • дослідження мазків на приховану інфекцію (на хламідії, мікоплазми, уреаплазми), а так само загальний мазок на флору для виключення запального процесу та бактеріального вагінозу (дисбактеріозу піхви, коли знищується нормальна мікрофлора піхви і розростається хвороботворна, без ознак запалення) будь-яка інфекція може бути причиною невиношування вагітності;
 • кров на внутрішньоутробну ннфекцію, а так само кров на ВІЛ, гепатити В і С, сифіліс.
 • визначення групи і резус-фактора; ці показники можуть бути причиною несумісності крові матері і дитини; їх необхідно знати, щоб вчасно допомогти уникнути неприємностей;
 • загальний аналіз крові; в крові при вагітності відбуваються певні зміни (наприклад, збільшується кількість лейкоцитів, прискорюється ШОЕ); в той же час загальний аналіз крові може виявити приховано протікає захворювання.
 • Аналізи під час II триместру вагітності (з 12 до 24 тижнів)

  На 15-21 тижні вагітності проводиться потрійний гормональний тест, що складається з трьох сироваткових гормонів: альфа-фетопротеїну (АФП), хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ) та естріолу.

  Ці аналізи дозволяють виявити ризик генетичних захворювань. Низький рівень АФП і естріолу, і (або) високий рівень ХГЛ можуть вказувати на високий ризик народження дитини з генетичними порушеннями. Високий рівень альфа-фетопротеїну вказує на можливий вада розвитку нервової системи і передньої черевної стінки. При зниженому АФП, високих цифрах АФП, високих цифрах ХГЧ призначається консультація генетика.

  Крім того, проводиться загальний аналіз крові з метою виявлення різних захворювань вагітної жінки.

  Аналізи під час III триместру вагітності (з 24 тижнів до пологів)

  При правильному і своєчасному спостереженні вагітної жінки в жіночій консультації в III триместрі вагітності аналізів не потрібно (крім загального аналізу крові). При цьому ризик того, що дитина може народитися хворою, дуже низький, але все ж він є, тому контроль за його станом повинен бути. Але проводиться він за допомогою ультразвукового дослідження (у 32-34 тижні).

  Безпосередньо перед пологами прідетс повторно здати аналізи кров на інфекції (ВІЛ, віруси гепатиту А і С, сифіліс) — це обов’язкова умова для перебування в пологовому будинку.

  Якщо ви протягом вагітності своєчасно проводили всі призначені лікарем аналізи та ультразвукові дослідження, то можна бути цілком впевненим у тому, що дитина народиться здоровою.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.