Аналіз крові на ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини): тест на вагітність

Аналіз на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) проводиться для перевірки рівня гормону ХГЛ у крові або сечі. Деякі аналізи на ХГЛ визначають точну кількість гормону, а інші просто підтверджують його наявність. Хоріонічний гонадотропін людини виробляється клітинами синцитіотрофобласту плаценти під час вагітності. Аналіз на ХГЧ проводиться з метою встановлення вагітності або виявлення можливих уроджених дефектів у дитини.

Можлива також патологічна вироблення хоріонічного гонадотропіну людини деякими пухлинами, особливо тими, які утворилися з яйцеклітини або сперматозоїда (пухлини статевих клітин). Рівні хоріонічного гонадотропіну людини перевіряють при підозрі на патологічні новоутворення в матці, позаматкову вагітність, або рак матки (хоріокарциному). Після викидня іноді призначають серію аналізів на ХГЧ, щоб виключити можливість молярної вагітності (хоріоадеономи). У чоловіків рівень ХГЛ вимірюють для виявлення раку яєчок.

Хоріонічний гонадотропін людини при вагітності

Запліднення яйцеклітини сперматозоїдом має відбуватися в маткових трубах. Протягом дев’яти днів після запліднення запліднена яйцеклітина рухається вниз по матковій трубі в матку і прикріплюється (імплантується) до стінки матки. Після імплантації заплідненої яйцеклітини клітини зростаючої плаценти починають продукувати хоріонічний гонадотропін людини, який надходить у кров. Деяка частина ХГЧ також надходить в сечу. ХГЧ можна виявити в крові ще до першої пропущеної менструації, вже через шість днів після імплантації заплідненої яйцеклітини.

Хоріонічний гонадотропін людини необхідний для збереження вагітності, він впливає на розвиток дитини (плода). Рівні ХГЧ неухильно підвищуються в перші чотирнадцять-шістнадцять тижнів після останньої менструації і досягають піку приблизно на чотирнадцятій тижня після останньої менструації, а потім поступово знижуються. При нормальному перебігу вагітності рівень гормону повинен подвоюватися кожні два дні в перші тижні. Ступінь підвищення рівня ХГЛ (тобто його кількість) на ранніх термінах вагітності дає можливість судити про протікання вагітності і здоров’я дитини. Незабаром після пологів ХГЧ не виявляють у крові.

При багатоплідній вагітності вироблення ХГЛ посилюється, і, відповідно, рівні ХГЛ підвищуються. Тканини зародка виділяють менше ХГЧ, якщо запліднена яйцеклітина імплантується в іншому місці, не в матці, а, наприклад, в матковій трубі. Це явище називається позаматковою вагітністю.

Аналіз крові на ХГЛ

Аналізи крові на ХГЧ призначають як для підтвердження присутності ХГЧ, так і для визначення точної кількості гормону в крові. Такі аналізи крові дозволяють встановити факт настання вагітності, діагностувати патології перебігу вагітності, а також діагностувати деякі види раку.

Рівень ХГЛ в крові часто служить показником вроджених дефектів при проведенні досліджень материнської сироватки (потрійний і четверний біохімічний скринінг). Зазвичай аналізи виконують на терміні п’ятнадцять-двадцять тижнів і перевіряють рівні трьох-чотирьох гормонів в крові вагітної жінки. При потрійному скринінгу це рівні альфа-фетопротеїну (АФП), хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) та типу естрогену (некон’югованого естріолу, або uE3). При четверному скринінгу до них додається гормон ингибин А. Рівні цих речовин, поряд з віком жінки і рядом інших факторів, допоможуть лікареві оцінити ймовірність можливих ускладнень вагітності або патологій і вроджених дефектів у дитини.

У деяких випадках в першому триместрі вагітності призначають ряд аналізів крові та досліджень з метою діагностики синдрому Дауна, зокрема, ультразвукове вимірювання товщини шкіри задньої частини шиї плода (комірного простору) і аналіз крові на рівні ХГЛ і асоційованого з вагітністю протеїну-А плазми.

Коли призначають аналіз на ХГЧ

Аналіз на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) призначають у наступних випадках:

 • для встановлення настання вагітності;
 • для діагностики позаматкової вагітності;
 • для виявлення та контролю лікування молярної вагітності;
 • для діагностики патологій вагітності та ризику уроджених дефектів у плоду, таких як синдром Дауна. Аналіз проводиться в поєднанні з іншими скринінг-процедурами.
 • для діагностики і контролю лікування раку статевих клітин, наприклад, раку яєчників або яєчок у чоловіків. У таких випадках також виконують аналіз на альфа-фетопротеїн.
 • Як підготуватися до аналізу на ХГЧ

  При заборі крові не потрібна особлива підготовка до процедури.

  Забір зразка крові для аналізу на ХГЧ

  Зразок крові на аналіз береться з вени на руці. Еластичним джгутом пережимають руку вище місця забору крові, тому можливо відчуття здавленості і дискомфорту. При введенні голки можливе відчуття уколу або легке печіння.

  Ускладнення, що виникають при заборі крові на аналіз ХГЛ

  Імовірність виникнення ускладнень при заборі зразка крові з вени незначно мала.

  У точці введення голки може з’явитися невеликий синець. Щоб уникнути цього, продовжуйте натискати на це місце протягом кількох хвилин після закінчення процедури.

  У рідкісних випадках після забору крові можливо набухання вени (флебіт). Щоб повернути вену в нормальний стан, кілька разів протягом дня прикладайте теплий компрес.

  У людей з порушенням згортання крові може виникнути кровотеча. Аспірин, варфарин (Кумадіна) та інші розріджують кров препарати підвищують ризик кровотечі. Перед процедурою повідомте лікаря, якщо у вас є порушення згортання крові, або ви приймаєте антикоагулянти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.