Ампіокс при вагітності — наскільки він небезпечний для жінки і плоду?

Вагітна жінка, як і будь-який інший чоловік , може захворіти якимось запальним захворюванням, що вимагає прийому антибіотиків. Іноді жінки починають лікуватися антибіотиками самостійно або, навпаки, впадають в паніку при призначенні їм таких препаратів. Ні той, ні інший варіант поведінки неправильні.

Так можна чи не можна приймати антибіотики при вагітності?

Так питання не стоїть, бувають стани, при яких прийом антибіотиків необхідний. Але вагітним жінкам призначаються тільки такі антибіотики, які не роблять негативно впливу на плід і не викликають у самої жінки тяжких побічних явищ.

Всі ліки, застосовувана при вагітності, повинні мати перевірену і встановлену безпеку і точно встановлені шляхи їх виведення з організму. При цьому завжди має враховуватися термін вагітності і в разі призначення лікарського препарату проводитися обов’язковий контроль за станом вагітної. Це означає, що призначати лікарські засоби при вагітності може тільки лікар.

Всі лікарські препарати розділені на групи за ступенем їх впливу на вагітну жінку і плід:

 • група А — препарат пройшов всі лабораторні та клінічні випробування, в результаті яких не було виявлено будь-якого несприятливого впливу на плід на будь-якому терміні вагітності;
 • група В — були проведені випробування на тварин, в результаті яких не було виявлено несприятливого впливу на плід; клінічні дослідження (на вагітних жінках) не проводились;
 • група С — проведені випробування на тваринах виявили несприятливу дію на плід; клінічні випробування не проводилися, але передбачувана користь від його прийому може виправдовувати можливий ризик;
 • група D — в результаті досліджень і практичного застосування препарату виявлено та доведено несприятливий вплив препарату на плід людини, але очікувана користь від його прийому може виправдовувати ризик;
 • група Х — лабораторні і клінічні випробування виявили порушення розвитку плоду, при цьому ризик, пов’язаний із застосуванням препарату у вагітних жінок, перевищує потенційну користь.
 • Тим не менш, незважаючи на таку чітку установку, в інструкціях не завжди відбивається ступінь негативного впливу ліків на організм вагітної жінки і плід. Але всі клінічні випадки ускладнень або, навпаки, відсутність ускладнень при застосуванні того чи іншого лікарського препарату, завжди обговорюються на різних семінарах і в медичних наукових журналах. Тому акушер-гінеколог знає про препарат часом набагато більше, ніж написано в інструкції.

  Як діє на вагітну жінку і плід ампіокс

  Ампіокс — комбінований антибіотик широкого спектру дії, до складу якого входять два антибіотики, що відносяться до групи напівсинтетичних пеніцилінів: ампіцилін і оксацилін. Обидва цих препарату за ступенем безпеки належать до групи В, тобто вони пройшли лабораторні випробування, які не виявили негативного впливу на плід. Клінічні випробування препарату на вагітних жінках не поводились, тим не менш, ампіокс працює уде кілька десятиліть і давно пройшов усі випробування на практиці: пов’язаних з його застосуванням змін у плода виявлено не було.

  Побоювання може викликати здатність оксациліну досить швидко долати плацентарний бар’єр, а також знижувати концентрацію в плазмі крові та в сечі жінки кількість жіночих статевих гормонів естрогенів (зокрема естріолу), що може викликати порушення кровообігу в плаценті.

  Так що говорити про повну і абсолютну безпеку ампиокса все ж не доводиться, тому жінка ні в якому разі не повинна приймати його самостійно, його може призначати тільки лікар з урахуванням стану вагітної.

  У деяких випадках без антибіотиків обійтися неможливо і ампіокс призначають як всередину, так і у вигляді ін’єкцій. Ампіцилін має бактеріостатичну дію на збудників інфекції, пригнічуючи розмноження грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів. Але до нього нечутливі деякі види стафілококів, які можуть продукувати фермент пеніциліназу, що руйнує цей антибіотик.

  Оксацилін має менший спектр дії, але він стійкий по відношенню до пеніцилінази.

  Ампіокс застосовується при різних бактеріальних інфекціях (верхніх і нижніх дихальних шляхів, ЛОР-органів, сечовивідних і жовчовивідних шляхів, інфекціях шкіри).

  При прийомі ампиокса можуть виникнути такі побічні ефекти, як дисбактеріоз (він негативно впливає на нормальну кишкову мікрофлору) і алергічні реакції. Але при правильному призначенні курсу лікування ампіокс є достатньо безпечним препаратом для вагітних жінок.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.