Амоксиклав — протипоказання: антибіотики — не привід для самолікування

Амоксиклав є комбінованим препаратом і складається з напівсинтетичного антибіотика групи пеніцилінів амоксиклавом і клавулоновою кислоти, яка надає йому стійкість перед виробленими деякими видами бактерій ферментами. Амоксиклав добре переноситься, проте, має, як побічні ефекти, так і протипоказання.

Побічна дія амоксиклавом

Амоксиклав може давати побічні ефекти, що роблять вплив на різні органи і системи організму.

Як і будь-який антибіотик, він негативно діє на шлунково-кишковий тракт, так як пригнічує розмноження природної мікрофлори кишечника. При цьому порушується травлення і синтез деяких вітамінів (групи В, К), так як природна мікрофлора бере участь у правильній переробці їжі та освіті вітамінів. В результаті їжа починає перетравлюватися не шляхом ферментації, а шляхом гниття, в процесі якого виділяється багато шкідливих токсичних речовин та газів, від яких здувається кишечник. Такий стан називається дисбактеріозом, у людини при цьому знижується апетит, з’являються нудота, нестійкі випорожнення, відчуття розпирання і болі в животі. Іноді проноси чергуються із запорами. А так як всі органи травлення пов’язані між собою, при тривалому перебігу дисбактеріозу обов’язково постраждають шлунок, дванадцятипала кишка, підшлункова залоза і жовчний міхур.

Амоксиклав володіє деякими гепатотоксичними властивостями, тобто виявляє токсичну дію на клітини печінки. Але це зовсім незначний вплив, яке тільки зрідка може викликати транзиторні (перехідні) порушення функції печінки у вигляді зміни лабораторних показників. Зовсім рідко може виникати жовтяниця.

Є у амоксиклавом та нефротоксичні властивості — токсичний вплив на нирки. Цей вплив також незначно, але його потрібно враховувати в тому випадку, коли амоксиклав призначається хворим з порушенням функції цього органу. Під дією амоксиклавом може виникнути запальний процес в сполучнотканинне каркасі нирок (інтерстиціальний нефрит), що може сприяти утворенню каменів у сечовивідних шляхах.

З боку центральної нервової системи на фоні прийому амоксиклавом можуть виникати такі неприємні відчуття, як головний біль, запаморочення, дуже рідко — судомні посмикування і навіть судоми.

Побічна дія амоксиклавом може викликати зміни з боку крові — пригнічення синтезу лейкоцитів (це призводить до зниження імунітету, людина починає часто хворіти на простудні захворювання) і тромбоцитів (знижується згортання крові, можливі кровотечі). Еритроцити під дією амоксиклавом можуть гемолізованих (склеюватися між собою), але цей процес рідко переходить у важкі гемолітичні анемії.

Можливі також алергічні реакції у вигляді кропив’янки, набряку Квінке, але виникають вони рідко.

Кому не варто приймати амоксиклав

З побічних ефектів амоксиклавом випливають і протипоказання для його застосування. Категорично не можна приймати амоксиклав в тому випадку, якщо раніше на тлі його прийому виникали порушення функції печінки. З обережністю призначають амоксиклав хворим з будь-якими захворюваннями печінки, що супроводжуються порушенням їх функції. Також з обережністю приймають амоксиклав при захворюваннях товстого кишечника — розвинувся на фоні прийому амоксиклавом дисбактеріоз може викликати загострення захворювання.

Також з обережністю амоксиклав призначають при захворюваннях нирок, що супроводжуються нирковою недостатністю.

Так як амоксиклав може пригнічувати кровотворення, його не можна призначати при такому захворюванні крові, як лімфолейкоз. З обережністю і під лабораторним контролем його призначають при порушеннях згортання крові і схильності до кровотеч.

Не призначають амоксиклав при інфекційному мононуклеозі, який характеризується появою на тілі висипки. При застосуванні амоксиклавом коре подібна висипка може посилитися і тоді важко буде сказати, за рахунок чого це відбулося. Висип може посилитися, як від основного захворювання (мононуклеозу), так і при алергії на амоксиклав. І та, й інша ситуація вимагають негайних заходів, тому, щоб не переплутати ці стани, амоксиклав при інфекційному мононуклеозі не призначається.

Не можна призначати амоксиклав, якщо у хворого з’явилися які-небудь ознаки індивідуальної непереносимості цього препарату. Таблетки амоксиклавом призначаються тільки дорослим і дітям після 12 років. Для дітей до 12 років випускається спеціальна форма амоксиклавом — суспензія.

При вагітності амоксиклав застосовувати можна, але з обережністю і тільки за призначенням лікаря. Незважаючи на те, що негативного впливу цього препарату на плід виявлено не було, все ж його варто призначати суворо за показаннями. Те ж саме стосується і годуючих матерів — амоксиклав виділяється з жіночим молоком.

Амоксиклав відносно безпечне і ефективний засіб, тим не менш, як і будь-який антибіотик, він має протипоказання.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.