Амоксиклав при вагітності: коли лікування необхідно

Усім жінкам добре відомо, що при вагітності ніякі ліки без призначення лікаря приймати не можна. Тим не менш, трапляються ситуації, коли лікування життєво необхідно і в такому випадку лікар вибирає засоби, які мають мінімальні побічні ефекти.

Причини зниження імунітету у вагітних

Під час вагітності у жінки знижується імунітет. Це не патологія, а фізіологічна реакція, яка дозволяє організму жінки зберегти усередині себе чужорідне тіло — розвивається дитини. Тим не менш, зниження імунітету чревато приєднанням різного роду інфекцій. У вагітних жінок часто виникають або загострюються раніше існуючі захворювання ЛОР-органів, бронхо-легеневої системи, гінекологічні запальні процеси. Але особливо часто у вагітних виникають запальні захворювання нирок і сечовивідних шляхів — це зумовлено ще й тим, що під дією жіночих статевих гормонів знижується рухова активність мускулатури сечовивідних шляхів, що сприяє застою сечі і розмноженню в ній мікрофлори.

При появі ознак запалення у вагітної жінки відразу постає питання, чи потрібно її лікувати і чим саме. Вирішити це питання може тільки лікар. Недарма в більшості інструкцій до лікарських препаратів, якщо даний препарат дозволений до застосування у вагітних, майже завжди є застереження, що застосовувати його слід тільки в тому випадку, якщо передбачувана користь для організму матері перевищить можливу шкоду для організму дитини.

Механізм дії амоксиклавом

Амоксиклав — це антибіотик широкого спектру дії, до складу якого входять два препарати. Головною діючою речовиною в Амоксиклаву є амоксицилін — антибіотик пеніцилінового ряду. Але все антибіотики пеніцилінового ряду нечутливі до ряду бактерій, які виділяють фермент, який блокує їх дію. Для того щоб в свою чергу блокувати дію цього ферменту до складу амоксиклавом входить клавулоновою кислота. Комбінований антибіотик амоксиклав значно розширює спектр дії амоксициліну.

Амоксиклав випускається відомою і надійної швейцарською фармацевтичною компанією «Сандоз», яка провела всі необхідні лабораторні та клінічні дослідження цього препарату, в тому числі і на вагітних жінках. Численними незалежними клінічними дослідженнями в інших країнах також підтверджена відносна безпека застосування амоксиклавом при вагітності.

Тим не менш, приймати його без призначення лікаря вагітним жінкам категорично заборонено. Адже якими б ретельними не були дослідження, вони не можуть передбачити абсолютно всі реакції з боку організму вагітної жінки. Тільки акушер-гінеколог або терапевт жіночої консультації (він має спеціальну підготовку з лікування вагітних жінок), які спостерігають жінку і знають особливості перебігу її вагітності, можуть вирішувати, чи варто їй призначати амоксиклав, чи ні.

Показання до призначення амоксиклавом

Безумовно, якщо у жінки виник якийсь запальний процес бактеріального походження, його потрібно лікувати, інакше захворювання ускладниться і може негативно позначитися на стані і самої жінки, і дитини. Амоксиклав при лікуванні інфекційно-запальних захворювань у вагітних часто є препаратом вибору. Випускають його для дорослих у вигляді таблеток і порошку для приготування ін’єкційного розчину у флаконах.

Найчастіше амоксиклав доводиться призначати вагітним жінкам при пієлонефритах вагітних. Без антибіотиків у таких випадках майже ніколи не обходиться, так як нирки — це орган, через який з організму виводяться всі токсичні продукти обміну речовин, а у вагітної жінки таких речовин має виводитися в два рази більше, ніж у невагітної. Тому станом нирок при вагітності надається особливе значення. Лікування амоксиклавом при пієлонефритах призначається тільки після проведення посіву сечі на виявлення збудника захворювання і його чутливості до антибіотиків.

Крім того, амоксиклав призначається вагітним отоларингологом після встановлення таких діагнозів, як гострий гайморит, фронтит, отит. Терапевт може призначити його також при бронхіті, запаленні легенів або гнійної ангіні.

Зустрічаються у вагітних жінок і запальні захворювання м’яких тканин, наприклад, мастити чи гідраденіти, в цих випадках після розкриття нагноєння іноді також призначають амоксиклав.

Переноситься амоксиклав добре, але він може давати такі побічні ефекти, які насилу переносяться вагітними жінками — нудоту, блювоту, пронос, запаморочення, головний біль. Крім того, він може викликати ряд змін з боку крові і алергічні реакції. Всі ці «за» і «проти» зобов’язаний враховувати лікар при його призначенні.

Амоксиклав — це надійний антибіотик, який не протипоказаний при вагітності, але тільки за призначенням лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.