Амоксиклав і алкоголь — краще не ризикувати

При застосуванні будь-яких лікарських препаратів разом з алкоголем , як мінімум, знижується їх ефективність. Але багато хто хоче знати, чи не буде якоїсь особливої, дуже сильної реакції при вживанні алкоголю на фоні лікування антибіотиками. І така реакція буває, правда, не завжди.

Чому не варто поєднувати прийом амоксиклавом з алкоголем

Алкоголь — це токсична речовина, здатне активно втручатися в обмінні процеси, що відбуваються в клітинах, особливо, в клітинах печінки та головного мозку, на які воно надає пряму токсичну дію.

Амоксиклав проникає в тканини і конкурує з алкоголем «за місце під сонцем». При цьому зовсім не факт, що він переможе і витіснить алкоголь. А якщо цього не станеться, то лікуванню амоксиклавом буде завдано удару, сила якого залежатиме від фортеці спиртного напої і тривалості його застосування. Звичайно, якщо це буде келих сухого вина, то нічого страшного, швидше за все, не відбудеться. А ось міцні напої можуть дійсно нашкодити.

Крім того, амоксиклав розкладається в печінці і може надавати гепатотоксична (руйнуючу клітини печінки) дія. Дія це незначно і рідко викликає навіть скороминущі порушення функції печінки, але хто знає, можливо, поєднання цього невеликого впливу з прямим токсичною дією на клітини печінки алкоголю буде «останньою краплею», яка запустить механізм руйнування печінки.

Але найнеприємніше, що в останні роки почастішали випадки виникнення антабусоподобних реакцій при одночасному прийомі алкоголю та деяких видів антибіотиків.

Що таке антабусоподобная реакція

антабус (тетурам, дисульфірам) — це речовина, яка використовується в промисловості для одержання гуми. Випадково було відмічено, що робітники, зайняті на цьому виробництві, уникають прийому спиртних напоїв у зв’язку з виникненням у них після цього неприємних відчуттів. Так дисульфірам став застосовуватися для лікування хворих на хронічний алкоголізм.

Механізм дії дисульфіраму простий: він руйнує в організмі фермент (альдегіддегідрогеназу), який звичайних умовах інактивує токсичний продукт розпаду алкоголю (ацетальдегід). Саме токсичний ацетальдегід і викликає самі неприємні (а часом і небезпечні для життя) відчуття. Існують і інші ферменти, що розкладають ацетальдегід, але дисульфірам руйнує і їх. Така реакція називається антабус-алкогольної.

Сьогодні встановлено, що таку реакцію можуть викликати і інші речовини, що блокують розкладання ацетальдегіду — це метронідазол (трихопол), фурозолідон, а також деякі антибіотики. Реакція, яка виникає при цьому, називається антабусоподобной або дисульфірамоподібної.

Як протікає антабусоподобная реакція

При прийомі будь-якої речовини, здатного інактивувати альдегіддегідрогеназу, разом з алкоголем, хворий раптово відчуває прилив крові до голови і верхньої частини тулуба, відчуття утруднення в грудях, утруднення дихання, шум у вухах, різке зниження артеріального тиску, посилене серцебиття. З’являються також нудота, блювання, відчуття страху і відчуття «наближення смерті». Тривалість і вираженість такої реакції залежить від дози лікарського препарату і кількості прийнятого алкоголю. При дуже сильних антабусоподобних реакціях може розвиватися колапс і втрата свідомості.

Особливо небезпечна антабусоподобная реакція для хворих, що страждають захворюваннями серцево-судинної системи, легеневої недостатністю, порушеннями функції печінки і нирок.

Чи може виникати антабусоподобная реакція при прийомі алкоголю на фоні лікування амоксиклавом

Сьогодні велике значення надається спадковим особливостям організму людини, особливо станом його ферментної системи. Відсутність того чи іншого ферменту або недостатнє його утворення призводить до виникнення різних спадкових захворювань.

Але є ферменти, про недостатній або надлишковій змісті яких в організмі можна дізнатися тільки після обстеження. Як поведуть себе ці ферменти при попаданні в організм сполучень тих чи інших речовин з алкоголем передбачити важко.

Що стосується амоксиклавом, то одним з компонентів його є амоксицилін — антибіотик групи пеніциліну. Всі антибіотики групи пеніциліну називають бета-лактамними, так як в їх хімічній структурі є так зване бета-лактамні кільце. Деякі види бактерій продукують ферменти бета-лактамази, що руйнують це кільце, тому пеніциліни на них не діють. Щоб підвищити ефективність пеніцилінів їх комбінують з іншими речовинами, які блокують дію бета-лактамаз. У Амоксиклаву цю роль виконує клавулоновою кислота.

Найближчими «родичами» пеніцилінів є антибіотики цефалоспоринового ряду, які також містять у своїй структурі бета-лактамні кільце. Сьогодні чітко встановлено, що при прийомі алкоголю на фоні лікування цефалоспоринами виникає антабусоподобная реакція. Так чи варто ризикувати?

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.