Амніоцентез — необхідний, але небезпечний

Іноді під час вагітності по тим чи іншим причинам відбувається її переривання або якесь порушення в стані плода. Для того щоб точно поставити діагноз і надати своєчасну допомогу, у деяких випадках потрібно провести аналіз навколоплідних вод. Отримують навколоплідні води за допомогою амніоцентезу.

Що таке амніоцентез і для чого він застосовується

Амніоцентез — це пункція (проколювання) плодового міхура. Застосовується амніоцентез з метою отримання навколоплідних вод для біохімічного (склад речовин, розчинених у рідині), гормонального (склад і кількість гормонів), імунологічного (визначаються поломки в окремих ланках імунітету) і цитологічного (клітинний склад навколоплідної рідини) досліджень, які дозволять судити про стан плода.

Амніоцентез проводять на терміні вагітності від 14 до 18 тижнів, але в разі підозри на генетичне захворювання або порок розвитку плоду амніоцентез можна проводити і в більш ранні терміни.

Застосовується амніоцентез і для штучного переривання вагітності на пізніх термінах за медичними показаннями (за станом здоров’я матері і плоду). У таких випадках в плодовий міхур вводиться концентрований розчин солі або деякі інші препарати.

Показання для проведення

Амніоцентез показаний:

 • при наявності явищ несумісності крові матері і плоду;
 • для діагностики деяких генетично обумовлених захворювань, наприклад, синдрому Дауна або гемофілії;
 • для діагностики переношування вагітності;
 • для оцінки загального стану плоду і ступеня його зрілості при різних ускладненнях вагітності.
 • Коли не можна робити амніоцентез

  Амніоцентез протипоказаний при наступних станах:

 • при вадах розвитку матки;
 • при наявності в матці вузлів доброякісної пухлини (міоми);
 • при розташуванні плаценти на передній стінці матки;
 • при будь-яких гарячкових станах або інфекційних процесах;
 • при загрозі переривання вагітності.
 • Як проводиться операція

  Амніоцентез проводиться акушером-гінекологом в операційній. Перед операцією за допомогою ультразвукового дослідження визначається положення плаценти для того, щоб під час проколу плодового міхура її не пошкодити. Як правило, прокол плодового міхура здійснюється через передню черевну стінку. Місце проколу встановлюється в залежності від розташування плаценти і самого плоду. Останнім часом амніоцентез проводиться під безпосереднім контролем УЗД.

  Шкіру передньої черевної стінки обробляють 5% спиртовим розчином йоду. Потім проводиться знеболення за допомогою введення в місце проколу розчину новокаїну, після чого роблять прокол передньої черевної стінки, стінки матки і плодових оболонок товстою голкою довжиною 10-12 см. Для дослідження в шприц набирають 15 мл навколоплідної рідини.

  Якщо плацента розташована на передній поверхні, то амніоцентез проводиться через піхву. Після 36 тижнів вагітності (раніше не слід, так як можливо розтин плідного міхура і розвиток пологової діяльності) амніоцентез може бути проведений через канал шийки матки за допомогою спеціального апарату амніоскопія.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.