Амітриптилін: побічні дії зустрічаються часто

загрузка...

Амітриптилін — це один з перших антидепресантів, він відноситься до лікарських препаратів зі значними побічними діями. Тим не менш, амітриптилін і сьогодні знаходить саме широке застосування при емоційних розладах тривожно-депресивного характеру.

Чому амітриптилін має багато побічних ефектів

Амінотріптілін — це антидепресант з групи трициклічних з’єднань. Механізм його дії заснований на тому, що він попереджає повторне захоплення деяких нейромедіаторів (речовин, що передають нервові імпульси в нейронах), кількість яких у головному мозку збільшується. До таких нейромедіатора належать норадреналін, допамін і серотонін. Основна дія і частина побічних ефектів пов’язано з надлишком цих нейромедіаторів. Дія нейромедіатора ацітелхоліна амітріптілін блоку і велика частина побічних ефектів пов’язана саме з цим.

Для того щоб звести побічні ефекти амітрітіліна до мінімуму, при призначенні цього препарату потрібно враховувати всі особливості механізму його дії та пов’язані з ним протипоказання для прийому цього препарату. Тому амітріптілін призначається тільки лікарем і відноситься до препаратів рецептурного відпуску в аптеці.

Побічні ефекти амітриптиліну, пов’язані з придушенням дії ацетилхоліну

Ацетилхолін — це нейромедіатор, який викликає ряд фізіологічних ефектів, припинення його дії (холіноблокуючу ефект) надає зворотну дію.

Холіноблокуюча дію амітриптиліну найчастіше проявляється на початку лікування. З часом організм адаптується до цього препарату (його призначають тривалими курсами на кілька тижнів) і пов’язані з нестачею ацетилхоліну побічні ефекти зазвичай зменшуються або проходять зовсім. До таких побічних ефектів належить, наприклад, парез акомодації ока — його райдужна оболонка перестає скорочуватися і зіниця не реагує на світло, залишаючись весь час розширеним, через що зір стає нечітким, як після закапування в очі розчину атропіну. Одночасно може підвищуватися внутрішньоочний тиск.

З боку шлунково-кишкового тракту блокування дії ацетилхоліну призводить до зниження секреції слини і появі сухості в роті. Пригнічується також рухова активність гладкої мускулатури кишечника, що призводить до запорів, в окремих випадках (рідко) переходять у непрохідність кишечнику. З цієї ж причини (зниження рухової активності гладкої мускулатури сечовивідних шляхів) відбувається затримка сечовипускання (тому амітриптилін протипоказаний при атонії сечового міхура). Іноді на тлі амітриптиліну підвищується температура тіла — наслідок недостатнього впливу ацетилхоліну на температурні центри в головному мозку.

Побічні ефекти з боку центральної та периферичної нервової системи

Амітриптилін — це препарат з психотропною дією, тобто надає значне дію на нервову систему, тому з боку центральної та периферичної нервової системи при його прийомі можуть з’являтися різноманітні побічні ефекти.

До таких побічних ефектів належать млявість, слабкість, підвищена стомлюваність, порушення сну і засипання (сон може супроводжуватися жахливими сновидіннями), головний біль, запаморочення, шум у вухах. Хворі можуть стати дратівливими, підвищується тривожність, страхи.

У деяких випадках виникає розлад в узгодженості скорочення окремих м’язів при довільних рухах (атаксія), що призводить до значних порушень рухів. Часто це супроводжується руховим збудженням.

Порушується координація рухів і концентрація уваги, стає важко вимовляти окремі звуки, склади і слова (дизартрія). Порушується чутливість — з’являється відчуття повзання мурашок по тілу. Іноді з’являється сплутаність свідомості, порушується орієнтація людини в просторі, розвиваються галюцинації — хворі бачать, чують і відчувають те, чого насправді немає. Можуть з’явитися судоми.

Побічні ефекти з боку інших органів і систем

Значні побічні ефекти можуть виникати з боку системи кровообігу. Це напади прискореного серцебиття і порушення серцевого ритму, серцеві блокади, «стрибуче» артеріальний тиск, ознаки серцевої недостатності, втрата свідомості.

Шлунково-кишковий тракт може відреагувати на амітриптилін нудотою, блювотою, печією, болями в шлунку, запори або проносами, іноді їх чергуванням. Розвиваються стоматити, порушуються смакові відчуття. Можуть виникати тимчасові порушення функції печінки.

Іноді розвиваються гормональні порушення у вигляді збільшення обсягу грудних залоз у чоловіків і у жінок і появи з них виділень, порушення статевих функцій, зміни кількості цукру крові.

У крові може зменшуватися загальна кількість лейкоцитів і тромбоцитів, що призводить до зниження імунітету і підвищеної кровоточивості. Одночасно підвищується кількість еозинофілів, що говорить про алергічному настрої організму.

Можливі також випадання волосся, збільшення лімфовузлів, надбавка у вазі, підвищена пітливість, алергічні реакції.

Амітриптилін — це препарат, який може давати багато побічних ефектів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.