Амітриптилін — передозування може бути небезпечною

загрузка...

Амітриптилін — це лікарський препарат з вираженим психотропною дією. Він має багато протипоказань для призначення і побічних ефектів, тому призначається тільки лікарем. Самостійний прийом амітриптиліну може привести до передозування, а це небезпечно для життя.

Чому передозування амітриптиліну небезпечна

Амітриптилін збільшує або пригнічує дію різних медіаторів — біологічно активних речовин, що передають інформаційне збудження по нервовій системі. Як збільшення, так і зменшення дії цих речовин робить значний вплив на організм і в першу чергу на життєво важливі органи — головний мозок і серцево-судинну систему.

Амітріпталін є одним з перших антидепресантів, тому він має багато побічних ефектів і навіть незначна його передозування може викликати лікарський отруєння. Сьогодні фармацевтична промисловість випускає антидепресанти переважно вибіркової дії, які не мають такої великої кількості побічних ефектів і тому є більш безпечними.

Як правильно приймати амітріптілін

Амітриптилін застосовують тільки за призначенням лікаря, який повинен враховувати всі показання та протипоказання для його застосування.

Приймають амітриптилін усередину під час або після їди. Спочатку призначається невелика доза препарату, так як організм повинен адаптуватися до його прийому. На початку прийому цього препарату проявляється його холіноблокуючу (переважна дію нейромедіатора ацетилхоліну) дія у вигляді стійкого розширення зіниць і пов’язаної з ним нечіткості зору, підвищення внутрішньоочного тиску, сухість у роті, придушення рухової активності гладкої мускулатури внутрішніх органів (вона проявляється запорами і затримкою сечовипускання) , підвищення температури тіла.

Але з часом всі ці явища (або більшість з них) проходять, що дозволяє поступово збільшувати дозу препарату до 150-200 мг на добу. При цьому днем препарат приймається у меншій дозі, а на ніч — більшою. Іноді лікування починають з внутрішньом’язового введення амітриптиліну, а потім переходять на прийом його всередину. Курс лікування зазвичай тривалий, стійкий антидепресивний ефект з’являється не раніше, ніж через два тижні після початку прийому препарату, але якщо протягом місяця стан хворого не поліпшується, препарат відміняють. Тривалість курсу лікування визначається лікарем.

Відміняють амітріптілін поступово, в іншому випадку можливий розвиток синдрому відміни у вигляді головного болю, нудоти, блювання, проносу, дратівливості, перехідної деколи в агресивність, появи лякаючих сновидінь і так далі.

Коли можуть з’явитися ознаки передозування амітриптиліну

Стерпна доза амітриптиліну для кожного хворого індивідуальна. В амбулаторних умовах допускається прийом 150 мг на добу (6 таблеток по 25 мг), а в умовах стаціонару, коли хворий знаходиться під цілодобовим спостереженням — 300 мг на добу.

При більш високих добових дозах можуть з’явитися ознаки передозування, що проявляються млявістю, сонливістю, сплутаністю свідомості (але іноді це поєднується з нападами емоційного і рухового збудження), стійким розширенням зіниць, порушенням терморегуляції у вигляді підвищення температури тіла, блювання.

Можуть з’явитися порушення дихання у вигляді його гноблення, порушення вимови окремих звуків, складів і слів (дизартрія), галюцинації (хворі бачать, чують і відчувають те, чого насправді немає), судоми, стійке напруга (ригідність) скелетної мускулатури , порушення свідомості аж до коми. У міру наростання ознак передозування наростають зміни з боку серцево-судинної системи у вигляді порушень серцевого ритму, зниження артеріального тиску до загрозливих цифр і ознак серцевої недостатності.

Що робити при передозуванні

Дуже небезпечна передозування амітриптиліну в амбулаторних умовах. У таких випадках потрібно негайно викликати швидку допомогу. А поки швидка допомога їде, хворому потрібно промити шлунок і дати кілька таблеток активованого вугілля, який адсорбує на своїй поверхні залишки препарату і видалить їх з організму природним шляхом.

Найчастіше таких хворих доводиться госпіталізувати і надавати медичну допомогу в умовах стаціонару: внутрішньовенно крапельно вводиться велика кількість рідини, за допомогою якої амітріптілін поступово вимивається з організму. При цьому стежать за станом хворого і в разі необхідності проводять симптоматичне лікування.

Амітриптилін небезпечно приймати самостійно, особливо, у великих дозах і протягом тривалого часу.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.