Амітриптилін і алкоголь — небезпечне поєднання

загрузка...

І амітриптилін, і алкоголь роблять значний вплив на центральну нервову систему, взаємно посилюючи свою дію. Ці речовини надаю подібний вплив і на деякі внутрішні органи, що робить поєднання амітриптиліну з алкоголем дуже небезпечним.

Як діє на організм амітріптілін

Амітриптилін збільшує або пригнічує вміст в головному мозку окремих нейромедіаторів — біологічно активних речовин, які передають інформацію з однієї нервової клітини (нейрона) на іншу. Така дія не може не відбитися на стані центральної нервової системи (ЦНС) в цілому. Основна дія амітриптиліну полягає у відновленні емоційного стану хворого (зняття депресії, тривоги і страхів). Він володіє також вираженим заспокійливим ефектом.

Але амітриптилін має і безліч побічних ефектів, які можуть проявлятися у пригніченні ЦНС у вигляді порушень рухів (іноді стійких) і порушень мови, головного болю, запаморочення, шуму у вухах, сонливість, концентрації уваги, судом, порушень свідомості, аж до коми і так далі. Одним з найбільш небезпечних побічних ефектів амітриптиліну є пригнічення центру дихання в головному мозку.

Численні побічні ефекти він викликає і з боку інших органів і систем: напади серцебиття і порушень серцевого ритму, мінливе артеріальний тиск, різні порушення з боку шлунково-кишкового тракту, порушення функції печінки, гормональні розлади і так далі.

Як діє на організм алкоголь

Алкоголь діє на організм двофазне. У першій фазі він викликає збудження ЦНС і всі пов’язані з цим ефекти, а в другій — стійке гальмування ЦНС. Тобто дія другої фази сп’яніння збігається з дією амітриптиліну. Придушення діяльності ЦНС алкоголем стосується і життєво важливих функцій. Особливо небезпечно пригнічення дихального центру — саме цей ефект алкоголю найчастіше викликає загибель людей у стані сильного сп’яніння.

Крім того, алкоголь є гепатотоксичними отрутою, тобто він здатний руйнувати клітини печінки.

Як діє на організм поєднання амітриптиліну і алкоголю

Амітриптилін посилює пригнічувальну дію алкоголю на ЦНС. При поєднанні амітриптиліну з алкоголем у хворого може підніматися дуже висока температура, розвиватися паралітична непрохідність кишечнику. І амітриптилін, і алкоголь збільшують вміст у ЦНС норадреналіну — речовини, що стимулює діяльність серцево-судинної системи і піднімає артеріальний тиск — це може призводити до важких порушень серцевого ритму і гіпертонічним кризам, які можуть закінчуватися інсультами та інфарктом міокарда.

Безпосередня загроза життю при одночасному застосуванні амітриптиліну і алкоголю виникає через пригнічення цими речовинами центру дихання в головному мозку — найменша передозування може призвести до зупинки дихання і загибелі хворого.

Нарешті, амітриптилін і алкоголь надають токсичну дію на клітини печінки, що в момент їх одночасного застосування може призвести до токсичного некрозу печінки — стані важко сумісного з життям.

Одночасне застосування амітриптиліну і алкоголю викликає виражену сонливість або збудження, сповільненість і нечіткість мови, порушення орієнтації в місці та часу знаходження, сплутаність та порушення свідомості (аж до коми), різке стійке розширення зіниць, значне підвищення температури тіла, задишку або припинення дихання, галюцинації, судоми, ригідність (скутість) м’язів, порушення серцевого ритму.

Амітриптилін рідко застосовують і при лікуванні хронічного алкоголізму, так у хворих цим захворюванням часто є протипоказання для прийому цього препарату з боку серцево-судинної системи і печінки.

Як допомогти хворому

Потрібно пам’ятати, що одночасний прийом амітриптиліну і алкоголю небезпечний для життя, тому не варто чекати, коли хворому стане зовсім погано, потрібно викликати швидку допомогу. Поки швидка допомога їде, хворому необхідно промити шлунок. Для цього, поки він у свідомості, йому потрібно дати випити один-два літри води і натиснути на корінь язика для виклику блювоти. Якщо у шлунку багато їжі, то можна повторити процедуру. Після промивання шлунка хворому потрібно дати прийняти кілька таблеток активованого вугілля, який адсорбує на своїй поверхні і видалить з організму природним способом залишки амітриптиліну і алкоголю. Подальша медична допомога повинна здійснюватися в умовах стаціонару.

Хворі, які приймають амітриптилін, повинні дуже добре розуміти, що може статися, якщо одночасно з цим препаратом прийняти алкоголь.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.