Амбробене: інструкція до препарату від кашлю

Амбробене — це ефективний лікарський препарат, який сприяє розрідженню мокроти і виведенню її з бронхів. Крім того, амбробене стимулює утворення особливої речовини — сурфактанту, яке перешкоджає спаданню дрібних бронхів і мішечків на їх кінцях — альвеол.

Механізм дії амбробене

Амбробене (основна діюча речовина — амброксол) — це муколітичний (сприяє розрідженню мокротиння) і відхаркувальний препарат, який випускається німецькою фармацевтичною компанією Меркле ГмбХ в таблетках, капсулах (препарат тривалої дії), у вигляді розчину для прийому всередину і інгаляцій, сиропу і розчину для ін’єкцій.

Амброксол є також основною діючою речовиною в ряді інших лікарських препаратів, які є аналогами амбробене. Це амброгексал, амброксол, амбролан, амбросан, амбросол, афлеган, бронховерн, бронхоксол, бронхорус, дефлегмін, дігноброксол, лазолван, медовент, Медокс, мукосольван, нео-бронхол, супріма-коф, фервекс від кашлю, флавамед, халіксол.

Механізм дії амбробене заснований на тому, що він збільшує кількість слизу, стимулюючи активність залоз бронхів, і одночасно розріджує мокроту. При цьому зменшується в’язкість мокротиння і ступінь її прилипаемости до стінок бронхів (адгезивність). Амбробене також стимулює рухову активність війок епітелію бронхів, які рухають мокроту в потрібному напрямку (відхаркувальну дію).

Велике значення має також те, що під дією амбробене збільшується утворення сурфактанту — речовини, яка міститься на поверхні бронхів і альвеол і перешкоджає їх злипанню. Це властивість амбробене дозволяє застосовувати цей препарат при лікуванні недоношених новонароджених, у яких спостерігається неповне дозрівання легенів.

При прийомі всередину амбробене швидко всмоктується в кров і розподіляється по тканинах, після чого розкладається в печінці на продукти обміну і виводиться з організму з сечею. Невелика частина препарату виводиться з організму в незмінному вигляді.

Показання та протівовпоказанія для призначення

Амбробене призначають при гострих і хронічних інфекційно-запальних захворюваннях дихальних шляхів, які супроводжуються продукуванням в’язкої мокротиння. Це гострі та хронічні бронхіти, пневмонії, бронхоектатична хвороба (утворення в бронхах розширень, заповнених гноєм). Амбробене допомагає при бронхіальній астмі, якщо напади бронхоспазмів супроводжуються виділенням в’язкого мокротиння.

Крім того, амбробене можна призначати в тому випадку, коли хворих турбує сухий непродуктивний кашель (кашель без мокроти). Амбробене сприяє переведенню непродуктивного кашлю в продуктивний, який краще піддається лікуванню.

У недоношених амбробене застосовується з метою стимуляції утворення сурфактанту. Його призначають у тому випадку, коли у дітей після народження не повністю розправляються легені.

Протипоказанням для застосування амбробене є:

 • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;
 • судомна готовність, в тому числі епілепсія;
 • індивідуальна непереносимість компонентів препарату організмом хворого;
 • обмеження за віком: дітям до 6 років не призначається амбробене в таблетках, капсулах і в розчині для ін’єкцій; капсули амбробене не призначаються дітям до 12 років.
 • З обережністю, тільки за призначенням лікаря, якщо для цього є показання, амбробене застосовується під час вагітності. Небажано застосовувати препарат в перші 12 тижнів вагітності, навіть незважаючи на те, що даних про його тератогенну (аномалії розвитку плода) або ембріотоксичну дію на плід виявлено не було. Також з обережністю препарат призначається під час грудного вигодовування, так як виділяється з жіночим молоком.

  З обережністю, коректуючи дозування, амбробене призначають хворим з важкими захворюваннями печінки і нирок, які супроводжуються зниженням їх функції.

  Побічні ефекти

  Побічна дія амбробене проявляється рідко, зазвичай препарат добре переноситься. Зустрічаються такі побічні ефекти амбробене:

 • з боку шлунково-кишкового тракту — нудота, блювання, пронос або запор, підвищене слиновиділення, біль у животі;
 • з боку органів дихання — іноді розвивається протилежний основного дії ефект у вигляді сухості дихальних шляхів у поєднанні з нежиттю;
 • крім того, прийом амбробене може супроводжуватися головним болем, млявістю, порушеннями сечовипускання, різного роду висипаннями на шкірі, в тому числі алергічного характеру; дуже рідко розвивається анафілактичний шок;
 • якщо препарат вводиться внутрішньовенно швидко, можлива поява сильного головного болю, підвищеного артеріального тиску, високої температури і задишки.
 • Амбробене — це ефективний лікарський препарат, який краще застосовувати за призначенням лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.