Алкогольна залежність — ні з того, ні з сього не виникає

Про причини появи алкогольної залежності фахівці-наркологи говорять до досі. І досі немає однозначної відповіді на це питання. Багато хто з нас звикли думати, що алкогольна залежність виникає лише у слабовільних людей, тих, які не в змозі вчасно сказати собі «ні». Однак найчастіше сила волі тут не причому.

Алкогольна залежність ні з того, ні з сього не виникає. Їй передує, як правило, якесь важке для психіки людини подія. Це може бути розрив з коханою дівчиною (коханим хлопцем), звільнення з роботи, смерть близького родича тощо. При цьому людина переживає глибокий психологічний шок, на нього впливає величезний вантаж негативних емоцій. Тимчасове полегшення свого щиросердечного стану він знаходить в достатній дозі алкоголю, однак на наступний день емоції, обтяжені похмільним синдромом, навалюються з ще більшою силою і вимагають нової порції спиртних напоїв. Порочне коло замикається, і якщо в цей час людині не надати допомогу і підтримку, не повернути йому життєвий інтерес, то суспільство незабаром отримає чергового алкоголіка.

Якщо порівняти асортимент винно-лікерогорілчаних відділів сучасних маркетів з аналогічною продукцією магазинів двадцятирічної давності, то відразу ж кинеться в очі той факт, що з «високоградусне» спиртними напоями сьогодні значною мірою конкурує менш міцна алкогольна продукція. Така тенденція склалася з тих пір, як внутрішній вітчизняний ринок все більше став заполоняють ром-колою, бренді-колою, різними тониками та іншими «шипучками». Їх поява призвела до того, що випивання однієї — двох пляшечок імпортного «ноу-хау» міцно увійшло в повсякденність різних верств нашого суспільства, особливо молоді. Причому помірне споживання цих напоїв не вважається пороком ні самими споживачами, ні їхнім оточенням. А адже це далеко не так. Зрозуміло, алкогольна залежність в цьому випадку розвивається набагато повільніше, проте біохімічні та психофізіологічні зміни, властиві алкоголізму, все ж відбуваються. Те ж саме можна сказати і про любителів пива, а також про тих, хто звик споживати по келишок винця для апетиту або просто для підвищення настрою і працездатності. З часом організм для отримання очікуваного ефекту починає вимагати все більшу дозу і, врешті-решт, непомітно для самого себе людина виходить на згубну доріжку.

Що ж відбувається з організмом при розвитку алкогольної залежності? Спочатку розвивається так звана психологічна залежність, тобто те, про що ми вже згадували: необхідність випити для того, щоб «утопити» горе чи інші проблеми, розвіяти якісь страхи, підняти собі настрій і т.п. У цей період організм починає захищатися від алкогольних токсинів збільшенням порогу толерантності до спиртних напоїв, тобто тієї мінімальної дози, при якій алкоголь починає проявляти своє специфічне дію на організм. Зовні це проявляється тим, що людині для досягнення бажаних відчуттів необхідно поступово збільшувати дозування. Природно, що чим вище концентрація спирту (тобто чим міцніше напій) і чим частіше вживання алкоголю, тим швидше збільшується цей поріг.

Однак захисні резерви організму не безмежні, тому настає такий період, коли поріг толерантності перестає збільшуватися. Захист біологічних систем працює на «знос», і починаються процеси біохімічної перебудови в клітинах. У людини розвивається так звана алкогольна запрограмованість, при якій клітини переорганізовивают процеси метаболізму так, що без алкоголю обійтися вже не можна — розвивається фізична алкогольна залежність.

Наступна стадія характеризується різким падінням порогу толерантності. Це відбувається, по-перше, в результаті повного виснаження захисних можливостей і, по-друге, в результаті розвитку вищеназваної алкогольної запрограмованості: перебудовані клітки функціонують по «програмі», що передбачає необхідність алкогольних токсинів в організмі.

Останнім часом стала популярною інформація, що легкі дози алкоголю навіть корисні. Особливо це стосується червоного вина, що володіє кардіопротекторною і протипухлинною дією. Однак наркологи нагадують, що кожна людина унікальна своєю індивідуальністю і відомі випадки, коли навіть незначні дози слабких спиртних напоїв в самі найкоротші терміни перетворювали людей у невиліковних алкоголіків. При цьому велике значення має спадковий фактор і навіть національність. Наприклад, у крові практично кожної здорової людини присутні два ферменти, метаболізуючих алкогольні токсини, в той час як у японців всього один.

Незважаючи на давність проблеми, алкогольна залежність поки ще досконально не вивчена, але ясно одне: ні стать, ні вік, ні суспільне становище і ні матеріальне благополуччя не здатне вберегти людину від біди! Будьте пильні і по відношенню до себе, і по відношенню до своїх близьких!

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.