Альгоменорея — з віком може і не пройти

загрузка...

Одним з найчастіших захворювань жінок є порушення менструального циклу, в тому числі хворобливі менструації. Особливо характерні такі порушення для підлітків і молодих жінок. Не варто думати, що це мине з віком — може, звичайно, і пройти, але щоб бути впевненим в успішному результаті, потрібно обстежитися і при необхідності провести лікування.

Що таке альгоменорея, її види та причини

Альгоменорея (альгодисменорея) — це порушення менструального циклу, яке проявляється в хворобливих місячних. Болі при альгоменорее настільки сильні, що жінка не може виконувати звичайну для неї роботу.

Альгоменорея ділиться на первинну і вторинну. Причиною первинної (тобто розвивається спочатку, при формуванні менструального циклу) часто є різні вроджені порушення будови матки, які призводять до затримки в ній менструальної крові, різні гормональні порушення (наприклад, недолік жіночих статевих гормонів естрогенів може призводити до відторгнення під час менструації всієї слизової оболонки порожнини матки цілком, а не частинами, як це буває в нормі), нарешті, в період формування менструального циклу часто зустрічаються різні порушення з боку нервової системи через підвищеної вразливості в цьому віці. Має значення недостатній розвиток м’язової системи, як в області хребта, так і м’язової оболонки матки.

У результаті всіх цих змін відбувається порушення кровообігу в матці, болісний спазм її м’язів. І якщо в нормі невеликі хворобливі явища при менструації купіруються утворенням в організмі особливих біологічно активних знеболюючих речовин — опіатів, то при альгоменорее освіту опіатів порушується, що ще більше підсилює хворобливі відчуття. Навпаки, інші біологічно активні речовини — простагландини посилюють явища запалення та болю.

Причиною вторинної альгоменореї звичайно є різні запальні захворювання (в тому числі їх наслідки у вигляді рубців) і пухлини жіночих статевих органів, а також ендометріоз (розростання ендометрія, тобто ділянок слизової оболонки матки всередині її міометрія — м’язової оболонки). У всіх цих випадках також виробляється велика кількість простагландинів, порушуються обмінні процеси в стінці матки і здавлюються кровоносні судини і нервові закінчення.

Як протікає альгоменорея

Остаточний діагноз первинної альгоменореї встановлюється приблизно через два роки після того, як встановиться нормальний менструальний цикл. При цьому враховується постійний характер болів, їх переймоподібний або дуже сильний постійний характер, а також наявність загальних ознак порушення стану, які роблять жінку непрацездатною. Починаються болі за кілька днів до менструації і продовжуються до самого її закінчення.

У таких жінок під час менструації з’являються сильні приступообразні або постійні ниючі болі в нижній частині живота і в спині (в області попереку і крижів), що віддають в пахову область і у верхню частину ніг. Порушується й загальний стан: з’являється втома, розбитість, дратівливість, головний біль, безсоння, різні порушення з боку роботи шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, чергування запорів і проносів).

Особливо значні зміни з боку вегетативної нервової системи (вона іннервує внутрішні органи і кровоносні судини): підвищується або знижується артеріальний тиск, з’являється слабкість, пітливість, іноді — болі в серці і в інших внутрішніх органах.

Для вторинної альгоменореї більш характерні постійні ниючі інтенсивні болі під час менструації, які часто виникають після перенесених статевих інфекцій, запальних захворювань або операцій у цій області.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.