Алергія на холод — неадекватна імунна реакція організму

Як би дивно це не звучало, у деяких людей дійсно спостерігається алергія на низькі температури. При цьому порушення вплив низьких температур викликає почервоніння, свербіж, набряки і / або висип на шкірі, дуже схожі на симптоми звичайної кропив’янки. Людям, страждаючим алергією на холод, треба по можливості уникати контактів як з холодним повітрям, так і з холодною водою. Наприклад, плавання в холодній воді є однією з найпоширеніших причин важкої алергічної реакції на холод, вражаючої все тіло.

У деяких випадках її наслідками стають непритомність, шок і навіть смерть. Якщо ви думаєте, що у вас алергія на холод, проконсультуйтеся з лікарем. Для запобігання алергічної реакції іноді рекомендується приймати антигістамінні безпосередньо до того, як на організм будуть впливати низькі температури.

Симптоми

Симптоми алергії на холод з’являються відразу після падіння температури навколишнього середовища. Іноді симптоми погіршуються після повернення в тепло. У більшості випадків алергічна реакція починається, коли шкіра піддається дії температури нижче 4.4С, але іноді це відбувається і при більш високій температурі. Вологе повітря і вітряна погода підвищують вірогідність алергічної реакції на холод. Серед симптомів алергії на холод:

 • Червонувата висип і свербіж на уражених ділянках шкіри
 • Поява набряків на руках, якщо пацієнт тримає або тримав холодні предмети
 • Поява набряків на губах у результаті вживання холодної їжі
 • У рідкісних випадках — серйозні набряки язика і горла, які можуть утруднити подих або зробити його неможливим
 • У деяких пацієнтів алергія на холод вражає все тіло. Це називається системною алергічною реакцією. Її симптомами можуть бути: переднепритомний стан або непритомність, озноб, збільшення частоти серцевого ритму, набряки кінцівок або тулуба.

  Для деяких людей, страждаючих алергією на холод, вплив холоду може бути дуже небезпечним. Найбільш сильні реакції наступають, як правило, при впливі низької температури на значну частину поверхні шкіри. Викид великих обсягів гістаміну та інших хімічних речовин, пов’язаних з роботою імунної системи, може викликати різке зниження кров’яного тиску, непритомність, шок; у вкрай рідкісних випадках результатом таких алергічних реакцій є смерть. Під час плавання в холодній воді пацієнт з алергією на холод може втратити свідомість і потонути.

  Більш м’які алергічні реакції на холод не представляють особливої небезпеки, однак неможливо сказати, наскільки інтенсивною буде наступна реакція у того чи іншого пацієнта.

  У деяких пацієнтів алергія на холод через якийсь час зникає сама по собі; в інших вона може тривати протягом багатьох років.

  Обов’язково зверніться до лікаря, якщо Ви помітили у себе або у своєї дитини ознаки алергічної реакції після впливу холоду. При появі таких симптомів важкої алергічної реакції, як запаморочення, утруднене дихання, відчуття здавленості в горлі, потрібно звернутися за невідкладною медичною допомогою.

  Причини

  Відомо, що ознаки алергії на холод з’являються в результаті того, що після впливу холоду відбувається викид гістаміну. Учені не знають, чому саме імунна система реагує на холод, як на небезпеку і починає викидати в кров гістамін. Можливо, у деяких людей клітини шкіри стають надто чутливими до холоду — це може бути як вроджена особливість, так і набута, наприклад, в результаті перенесеного захворювання.

  Фактори ризику

 • Вік. Алергія на холод найбільш часто розвивається у дітей і молодих людей у віці до 25 років. Як правило, вона проходить за 2-3 роки.
 • Вірусні інфекції. Мікоплазма пневмонії і мононуклеоз пов’язані з підвищеним ризиком розвитку алергії на холод.
 • Наявність інших основних захворювань. Алергія на холод може виникнути у пацієнтів з такими захворюваннями, як ревматоїдний артрит, гепатит або рак.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.