Акушерський календар вагітності: що таке триместри

Багато жінок не можуть зрозуміти, чому їх власний підрахунок терміну вагітності не збігається зі строком, встановленим акушером-гінекологом жіночої консультації. Але в цьому не нічого дивного, так як розрахунок строку вагітності йде по різних орієнтирах, тому і результат виходить різним.

Що таке акушерський календар вагітності

Акушерський календар вагітності за точку відліку (або настання вагітності) бере перший день останньої менструації жінки. Природно, що в цей день зачаття не може відбутися, оскільки яйцеклітина тільки почала дозрівати. Дозріє вона в середині менструального циклу через два тижні (зазвичай це так, але у деяких жінок менструальний цикл більше або менше). У цей час відбувається овуляція (вихід яйцеклітини з яєчника) і її запліднення сперматозоїдом (зачаття). Тому істинний термін вагітності (його ще називають ембріональним строком) зазвичай настає пізніше акушерського терміну на два тижні.

Вся вагітність в акушерському календарі розбита на тижні, місяці і триместри. Тиждень — це 7 днів, у місяці 4 тижні або 28 днів, всього вагітність триває 40 тижнів або 10 акушерських місяців. Для зручності спостереження за вагітною жінкою вся вагітність розділена на три відрізки або триместру: I триместр — перші 12 тижнів, II триместр — 13-24 тиждень, III триместр — 25-40 тиждень. Кожен триместр вагітності має свої особливості, які відрізняють його від інших триместрів.

I триместр вагітності (0-12 тиждень)

Цей триместр йде під знаком зміни гормонального фону жінки. В організмі жінки виробляється велика кількість жіночого статевого гормону прогестерону, який готує матку до вагітності і прагне зберегти цю вагітність, гальмуючи скорочення м’язів матки. А так як гладка мускулатура знаходиться не тільки в матці, а й в інших внутрішніх органах, їх рухова активність також гальмується. Особливо це відбивається на шлунково-кишковому тракті: уповільнена евакуація їжі зі шлунка може викликати нудоту і блювоту, а зниження рухової активності кишечника — запори. Появі цих неприємних явищ сприяє також підвищений тонус блукаючого нерва — довгого нерва, що відходить від головного мозку і також стримує рухи мускулатури шлунково-кишкового тракту.

Положення ускладнюється тим, що в організмі жінки ще не сформувалася плацента, яка буде захищати її від зайвих навантажень з боку обміну речовин плоду. Усі неприємні симптоми I триместру називаються раннім токсикозом вагітності. Зазвичай це не страшно — всі явища токсикозу проходять після того, як сформується плацента.

Вагітній жінці краще на перших же тижнях стати на облік — це може дозволити своєчасно виявити таке ускладнення, як позаматкову вагітність. Крім того, жінка повинна пройти необхідні дослідження, завдання яких — виявити і пролікувати всі можливі ускладнення (інфекції, порушення гормонального фону і так далі).

II триместр (13-24 тиждень)

II триместр вагітності самий спокійний і приємний для жінки. У неї вже сформувалася плацента, і повністю зникли всі ознаки раннього токсикозу, але ще немає задишки і тяжкості наступних місяців вагітності. Жінка кращає, займається собою і своїми справами, виглядає навіть краще, ніж до вагітності.

У цьому триместрі також проводиться обстеження на гормони і ультразвукове дослідження плоду, навколоплідних вод, плодових оболонок, плаценти і стінок матки. У цей період вагітності обстеження дозволяє виявити всі можливі вади розвитку плода, а також можливі хромосомні (наприклад, хвороба Дауна) і спадкові захворювання.

Ускладнення цього триместру вагітності: невиношування вагітності (пізній викидень), кровотечі (як правило, причина — передлежання плаценти), залізодефіцитна анемія, кисневе голодування (гіпоксія) плода. Плід дуже сильно реагує на недолік кисню: змінюється характер його рухів, частота і ритм серцевих скорочень.

Все це виявляється в процесі обстеження і при необхідності жінці призначається лікування і спеціальна дихальна гімнастика. Дуже важливо, щоб у другому триместрі плід добре забезпечувався киснем, тому що в цей період дуже інтенсивно розвивається головний мозок.

У цьому триместрі найзручніше пройти навчання в школі матерів, найкраще це зробити разом з чоловіком, адже не виключено, що йому доведеться допомагати дружині на першому етапі пологів. А деякі чоловіки навіть присутні на пологах.

III триместр (25-40 тиждень)

Початок III триместру спокійне. Але в міру того, як дитина росте, великий живіт починає підпирати органи грудної та черевної порожнини. З’являються такі проблеми, як печія (шлунковий сік потрапляє в стравохід), запори, задишка (здавлюються легені і серце), варикозне розширення вен, геморой. Майже у кожної жінки ці явища в тій чи іншій мірі присутні. Зменшити їх можна тільки за допомогою правильного харчування і високої рухової активності, яку потрібно чергувати з частим відпочинком.

Але ось термін народжувати прийшов. Найголовніше на цьому етапі — заспокоїтися, зібратися з силами і відправлятися в пологовий будинок.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.