Актовегін: застосування — так чи безпечний цей препарат?

Актовегін — біологічний препарат, отриманий з натурального джерела. По суті, це звільнений від білка (депротеінізований) екстракт з крові телят. Його лікувальні властивості пояснюються рядом фармакодинамічних впливів, спрямованих на поліпшення обмінних процесів в клітинах. Завдяки присутності в його складі фосфоро-олігосахаридів інозитола актовегін чинить інсуліноподібну дію.

Актовегін продемонстрував високу ефективність при лікуванні недостатності мозкового кровообігу, ішемічному інсульті, порушеннях периферичного кровообігу (артеріального, венозного); ангиопатиях (порушення тонусу судин); а також трофічних порушеннях (порушення живлення шкіри) при варикозному розширенні вен нижніх кінцівок і виразках різного походження. Ця стаття присвячена фармакодинамічної дії гемідіалізата телячої крові та його застосування в різних клінічних ситуаціях.

Останнім часом все частіше можна чути про Актовегін, особливо після галасу навколо Тайгера Вудса, який приймав цей препарат за призначенням лікаря і опинився в центрі допінгового скандалу. Як згадувалося вище, актовегін — це депротеінізований екстракт з крові телят, який широко застосовується в медицині для лікування недостатності кровообігу, старечого слабоумства й периферичного судинного опору. Виробник актовегіну — австрійська фармацевтична компанія Nycomed.

Дослідження фізіологічного впливу актовегіну показують, що актовегін активує клітинний метаболізм шляхом збільшення транспорту та накопичення глюкози і кисню, підсилюючи їх внутрішньоклітинну утилізацію. Ці процеси приводять до прискорення метаболізму аденозинтрифосфорної кислоти і підвищенню енергетичних ресурсів клітини, завдяки чому препарат знайшов широке застосування в спортивній медицині.

Поліпшення метаболізму глюкози

У 1996 вчені продемонстрували, що основний компонент актовегіну, фосфоро-олігосахариди інозитола, стимулюють утилізацію глюкози в адипоцитах. На думку вчених, фосфоро-олігосахариди інозитола надають інсуліноподібну дію шляхом регулювання активності транспортувальника глюкози. Підвищення толерантності до глюкози відбувається, не зачіпаючи рівні ендогенного сироваткового інсуліну. Цей ефект спостерігається у хворих на діабет, але не у людей з нормальним обміном вуглеводів.

Поліпшення периферичного кровотоку

Порушення периферичного кровопостачання внаслідок оклюзійної поразки артерій призводить до болів в м’язах і під час фізичних навантажень, і в годину відпочинку. Дослідження, спрямоване на вивчення впливу актовегіну на оклюзійних уражень артерій при внутрішньовенному і внутрішньоартеріальному введенні препарату при фізичних навантаженнях, дало наступні результати: за чотири тижні хворі, яким вводили актовегін внутрішньоартеріально, змогли без болю пройти більшу відстань, ніж ті, кому препарат вводили внутрішньовенно ( 44,9% і 37,8%, відповідно).

Гіпоксичні стану і старече слабоумство

Функція тім’яної частки кори головного мозку — обробка візуальних і просторових сигналів; зменшення і атрофія тім’яної частки призводять до старечого недоумства. Актовегін покращує когнітивну обробку сигналів в тім’яній частці кори головного мозку у людей похилого віку. У 1995 вчені продемонстрували поліпшення соціальної поведінки і когнітивних функцій у хворих з органічним мозковим синдромом (гостро розвивається оборотний стан когнітивної недостатності) при внутрішньовенному введенні актовегіну.

Актовегін активує енергетичний обмін речовин в клітинах шляхом збільшення транспорту та накопичення глюкози і кисню, підсилюючи їх внутрішньоклітинну утилізацію.

Спортивні травми

Прийом актовегіну істотно скорочує період відновлення після травми у спортсменів. Місцеві ін’єкції актовегіну істотно скорочують період відновлення після пошкодження м’язів у порівнянні з плацебо.

Актовегін і аутологічної сироватка

аутологічної сироваткою — це сироватка крові тієї людини, якій її вводять. Її отримують шляхом фізичної і хімічної стимуляції крові з метою збільшення конкретних факторів зростання, зокрема FGF-2, TGF-beta1 і HGF. У процеси м’язової регенерації ряд факторів росту беруть участь в процесі відновлення м’язів, але FGF-2, TGF-beta 1 і HGF — основні регулятори активації сателітних клітин м’язів. У 2004 було проведено порівняльне дослідження впливу актовегіну і аутологічної сироватки при розтягуванні м’язів. При локальному введенні аутологічної сироватка скорочує період відновлення м’язів (за результатами магніторезонансної томографії), але демонструє майже повне повернення в початковий стан через 14 днів (з набряками і кровотечею), в той час як у контрольної групи, приймаючої актовегін, спостерігалися лише незначні побічні ефекти .

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.