Актовегін при вагітності: призначає тільки лікар

Акушери-гінекологи часто призначають актовегін під час вагітності, так як цей препарат натурального походження сприяє транспортуванню до клітин тканин і засвоєнню ними глюкози. Крім того, він підвищує стійкість тканин до нестачі кисню.

Які стану вагітної жінки можуть вимагати корекції і чи потрібно це робити

Одним з основних ускладнень під час вагітності є недостатнє надходження поживних речовин і кисню від матері до плоду через порушення кровообігу в плаценті. Плацента — це орган, який підтримує сполучення між організмом матері та плоду. При нормальному стані плаценти плід з кров’ю матері отримує всі необхідні харчові речовини і кисень, але при цьому через плаценту не проходить більшість токсичних речовин, що робить плід достатньо захищеним.

При вагітності з різних причин (захворювання матері, різні інтоксикації, неправильний спосіб життя) може порушитися плацентарний кровообіг, і плід починає страждати від недостатнього харчування та постачання киснем. Особливо небезпечний дефіцит кисню, так як в нашому організмі є тканини, які не можуть довго існувати в умовах такого дефіциту. В першу чергу це тканину головного мозку. Головний мозок плоду при нестачі кисню може постраждати дуже сильно, аж до загибелі плоду або важких поразок його центральної нервової системи з подальшою інвалідизацією. Такий стан називається фетоплацентарної недостатністю (ФПО).

Плід може страждати і від нестачі глюкози, яка є енергетичним матеріалом, життєво необхідним кожній клітині для того, щоб в ній здійснювалися біохімічні процеси. Якщо ж вагітна жінка страждає на цукровий діабет, то її клітини особливо можуть страждати від нестачі глюкози і це, звичайно ж, може позначитися на стані плода.

Такі стану вагітної жінки, безумовно, вимагають корекції — пустити на самоплив їх ніяк не можна. Корекція проводиться лікарськими препаратами, що виявляють вплив на клітинний обмін. Одним з таких препаратів є актовегін.

Як і наскільки ефективно діє актовегін при вагітності — чи варто його взагалі застосовувати

Актовегін є натуральним препаратом, приготованим з крові телят. Його випускає швейцарська фармацевтична фірма Нікомед у вигляді гелю, очного гелю, мазі, розчину для ін’єкцій, розчину для інфузій та драже. Такий великий асортимент форм препарату говорить про його універсальності. Форми препарату для зовнішнього та місцевого застосування сприяють швидкому відновленню пошкоджених тканин. При вагітності актовегін застосовують у вигляді розчинів для ін’єкцій, для інфузій і всередину у вигляді драже.

Актовегін — це препарат, який стимулює обмін речовин в тканинах, він складається з обробленої спеціальним способом крові телят. В результаті такої обробки в ньому залишаються сполуки (пептиди і похідні амінокислот) тільки з низькою молекулярною вагою, що дозволяє проникати в головний мозок і через плаценту (долати гематоенцефалічний і плацентарний бар’єри).

Препарат надходить спочатку в кров, а потім до клітин тканин, де і проявляє свою дію. Він викликає збільшення споживання і засвоєння кисню клітинами, підвищує споживання глюкози і запаси енергії в клітинах, що утворюються внаслідок розпаду глюкози. В результаті, навіть в умовах недостатнього кровопостачання клітини починають працювати на повну силу, не відчуваючи дефіциту кисню і глюкози.

Засвоювати глюкозу актовегін допомагає як шляхом швидкого транспортування через мембрани клітин шляхом стимулювання транспортних систем — носіїв глюкози, так і шляхом поліпшення її засвоєння в клітці, що сприяє поліпшенню енергетичного забезпечення клітини, а значить і активізації всіх видів обміну в ній. При цьому актовегін підсилює перенесення глюкози в головний мозок незалежно від інсуліну і інсулінових рецепторів.

В умовах фетоплацентарної недостатності актовегін допомагає головному мозку плода впоратися з цією патологією і не постраждати. Це означає, що призначення актовегіну при вагітності може бути життєво необхідно. Сьогодні деякі акушери-гінекологи перестали призначати актовегін при ФПО, так як в медичній літературі пройшла серія публікацій про його низьку ефективність при цій патології. Тим не менш, практичні лікарі завжди спостерігали поліпшення стану вагітних жінок після курсу лікування цим препаратом. Можливо, тут позначається конкуренція між фармацевтичними фірмами — виробниками лікарських препаратів для лікування вагітних жінок.

Протипоказанням для призначення актовегіну (його може призначити вагітній жінці тільки лікар!) є індивідуальна непереносимість препарату.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.