Актовегін при вагітності: лікування і профілактика

Останнім часом стан здоров’я населення значно погіршився . Особливо ця проблема торкнулася вагітних жінок. Ослаблення імунітету, дія різних шкідливих факторів, стрімкий ритм життя не можуть не позначитися на перебігу вагітності. У зв’язку з цим майбутнім мамам все частіше і частіше призначають безліч ліків, як з лікувальною, так і з профілактичною метою. Вагітні спокійно ставляться до прийому вітамінно-мінеральних комплексів, препаратів йоду та заліза, але всі інші призначені ним лікарські засоби викликають тривогу. Не є винятком і актовегін, який з’явився на ринку відносно недавно. Актовегін при вагітності зарекомендував себе як дієвий засіб і широко застосовується в акушерській практиці при різних патологічних станах.

Що являє собою актовегін?

Актовегін — це препарат, який отримують з крові телят (гемодериват). Випускається актовегін як в таблетках, так в розчинах для внутрішньовенних вливань. Завдяки своєму унікальному механізму дії, актовегін застосовується не тільки всередину і в парентерально, але в якості місцевого лікування (гель, мазь, крем). На жаль, ціна на актовегін досить висока, але вона цілком виправдовує значний лікувальний ефект.

Механізм дії Актовегіну

Актовегін активізує обмін речовин в клітинах тканин за рахунок збільшення доставки до них глюкози і кисню, а також сприяє тканинам засвоювати їх. Крім того, препарат покращує кровопостачання. Також актовегін бере участь у всіх процесах обміну речовин в організмі і позитивно впливає на імунітет. Актовегін покращує обмінні процеси і сприяє доставці кисню в головний мозок, стимулює загоєння ранових поверхонь, ефективний при захворюваннях очей (пошкодження рогівки і склери). Завдяки своїм якостям актовегін полюбили і акушери.

У яких випадках призначається актовегін вагітним?

Актовегін при вагітності призначається і в лікувальних цілях, і в профілактичних. Для лікування препарат застосовується в наступних випадках:

 • гестоз (покращує матково-плацентарний кровообіг, нормалізує роботу головного мозку, знімає ознаки ретинопатії);
 • гіпоксія плоду, або недолік кисню (сприятливо діє на фетоплацентарний комплекс, покращує доставку кисню плоду);
 • внутрішньоутробна затримка розвитку плода (крім доставки кисню, здійснює транспорт глюкози малюкові);
 • загроза мимовільного аборту або передчасних пологів (знову ж нормалізує фетоплацентарного кровопостачання);
 • передлежання плаценти;
 • цукровий діабет у вагітних;
 • системні захворювання вагітних (системний червоний вовчак);
 • варикозне розширення вен нижніх кінцівок;
 • наявність гемороїдальних вузлів.
 • З профілактичною метою показ прийом актовегіну при:

 • обтяжений акушерський анамнез (наявність викиднів, ускладнень вагітності та пологів, рубця на матці);
 • Часткове відшарування плідного яйця;
 • поява ознак гіпоксії плода на УЗД.
 • Режим дозування Актовегина

  Якщо актовегін призначається вагітної з профілактичною метою, перевага віддається таблеткам. Рекомендується прийом препарату по одній-дві таблетки тричі на добу перед їдою. Звичайна тривалість лікування становить десять днів. З лікувальною метою препарат призначається парентерально, по 10-20 мл внутрішньовенно, з наступним зниженням дози до 5 мл внутрішньовенно або внутрішньом’язово. Можливе призначення актовегіну у вигляді внутрішньовенних інфузій (десятивідсотковий або двадцятивідсоткові розчин в кількості 250 мл). Курс лікування становить в середньому десять-двадцять впливів, але при необхідності він подовжується.

  Побічні реакції актовегіну

  Препарат практично не має побічних ефектів, крім алергічних реакцій (кропив’янка, відчуття припливу крові, підвищення температури тіла, підвищення потовиділення).

  Протипоказання для призначення препарату

  Актовегін не слід застосовувати при олігоуріі або анурії, набряку легень, декомпенсованою серцевою недостатності, затримці рідини в організмі, а також у разі індивідуальної непереносимості.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.