Актовегін мазь — застосовується для загоєння ран, опіків і трофічних виразок

Актовегін — це лікарський препарат, який активує клітинний обмін глюкози і кисню як при системному, так і при зовнішньому застосуванні. Призначений місцево у вигляді мазі він сприяє швидкому загоєнню ран, трофічних виразок, пролежнів, опіків, у тому числі радіаційних.

Як діє мазь актовегін

п’ятивідсотковий мазь актовегін призначена для зовнішнього застосування і випускається в тубах по 20, 30 і 50 р. У 1 г мазі міститься 2 мг сухої маси депротеінізований гемодеріват з крові телят. До складу мазі актовегін входять низькомолекулярні пептиди і похідні амінокислот, які є фізіологічними речовинами і тому не роблять практично ні яких побічних ефектів, крім алергій. На клітинному рівні мазь актовегін викликає збільшення засвоєння і споживання кисню (підвищується стійкість до його нестачі в умовах порушення постачання тканин кров’ю), підвищує споживання глюкози і відповідно енергетичні ресурси клітини.

При нанесенні мазі актовегін на шкіру та слизові оболонки вона сприяє швидкій епітелізації (розростанню поверхневих шарів покривів) їх пошкоджених поверхонь. Відбувається це за рахунок більш швидкого перебігу обмінних процесів в шкірі та слизових оболонках, так як актовегін сприяє кращому засвоєнню клітинами глюкози. Глюкоза ж є джерелом енергії і при її активному засвоєнні збільшується швидкість всіх обмінних процесів. Особливе значення має прискорення засвоєння клітинами кисню — без кисню не можуть існувати клітини будь-якої тканини, в тому числі шкіри і слизових оболонок.

Мазь актовегін особливо ефективно прискорює загоєння виразок різного походження, пролежнів (вони виникають при порушенні харчування тканин), опіків, променевих уражень покривів. Дія мазі актовегін місцеве, загальної дії на організм вона звичайно не робить, а також не має токсичної дії навіть у дозах, що значно перевищують рекомендовані.

В яких випадках призначають

Мазь актовегін призначають зовнішньо для лікування таких захворювань:

 • будь-яких ран, як глибоких, так і поверхневих (наприклад, подряпин), в тому числі запалитися;
 • запальних процесів на шкірі і слизових оболонках;
 • опіків будь-якого походження — термічних, хімічних, сонячних, радіаційних; зокрема для профілактики радіаційних уражень шкіри і слизових оболонок під час проведення променевої терапії онкологічним хворим;
 • трофічних виразок, що виникли на тлі венозної недостатності і застоєм крові у венах;
 • пролежнів, розвинулися у важких хворих, тривалий час проводять у положенні лежачи; у тому числі для профілактики пролежнів у таких хворих;
 • для попередньої обробки ранових поверхонь перед пересадкою шкіри.
 • Як правильно застосовувати

  Актовегін має кілька лікарських форм для зовнішнього застосування. Це 20% гель, 5% крем і 5% мазь. При лікуванні глибоких запалитися ран і виразок спочатку застосовується 20% гель, який сприяє очищенню рани. Потім лікування продовжують 5% кремом (він сприяє загоєнню ран). 5% мазь актовегін застосовується на завершальному етапі лікування, так як сприяє епітелізації (зрощення) рани — її можна застосовувати тривалий час.

  При попередній обробці запалених ран і глибоких трофічних виразок із запальним виділеннями спочатку проводиться очищення ураженої ділянки шкіри. Для цього на рану чи виразку наноситься 5% гель актовегін, а зверху — компрес з маззю актовегін. Таку пов’язку потрібно змінювати один раз на день, але якщо рана чи виразка сильно мокне, то можна і частіше — в міру необхідності. Після очищення рани або виразки лікування триває 5% кремом і після того, як запальний процес стихне, на тривалий час призначають мазь.

  Протипоказання для застосування і побічні ефекти

  Єдиним протипоказанням для застосування мазі актовегін є підвищена чутливість організму хворого до її компонентам. Мазь актовегін можна застосовувати як дорослим, так і дітям, а також жінкам під час вагітності та годування дитини грудьми.

  З побічних ефектів мазі актовегін відомі алергічні реакції, такі, як кропив’янка, контактний дерматит і так далі. Крім того, в деяких випадках мазь викликає місцеві реакції у вигляді печіння та свербежу в місці нанесення.

  Мазь слід зберігати при температурі 18-25 ° C. Термін її придатності — п’ять років.

  Мазь актовегін цілком можна мати в домашній аптечці і використовувати для лікування дрібних саден і порізів, особливо, у дітей. Лікувати такою маззю глибокі рани і виразки можна тільки за призначенням лікаря, мазь при цьому застосовується у складі комплексного лікування.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.