Актовегін для дітей: поліпшення у складі комплексної терапії

Актовегін — це натуральний лікарський препарат, який сприяє поліпшенню обміну речовин в клітинах. Такі препарати діють м’яко і більше профілактично, дітям же в більшості випадків потрібна не профілактика, а лікування різних захворювань.

У яких випадках дитині можуть знадобитися препарати, поліпшуючі клітинний обмін

У дітей часто зустрічаються перинатальні ураження головного мозку, які виникають в період з 22 повних тижнів (154 дні) внутрішньоутробного життя плода і закінчується через тиждень після народження. У цей період вагітності на дитину впливають самі різні шкідливості, від яких залежать її життя і здоров’я.

Самою головною небезпекою для дитини в цей період є недостатнє кровопостачання, яке виникає внаслідок фетоплацентарної недостатності (ФПН). Особливо страждають при цьому клітини головного мозку. Вони недоотримують кисню і поживних речовин, головним чином, глюкози, необхідної для здійснення всіх біохімічних реакцій. В результаті у дитини може сформуватися перинатальне ураження нервової системи (ППНС) — це дифузне (поширене) мелкоочаговое ураження головного мозку дистрофічного (внаслідок розлади харчування тканини мозку) характеру. При цьому може дивуватися кора головного мозку дитини і підкіркові тканини, що при важких формах захворювання може призвести до паралічу кінцівок і значного відставання в нервово-психічному розвитку.

Проявляються такі захворювання по-різному, залежно від ступеня їх тяжкості. При легкому ППНС дитина може бути спочатку млявим, а потім збудженим, у нього можуть з’явитися тремтіння підборіддя, постійні зригування, порушення сну. При більш важких формах дитина постійно млявий, у нього знижений м’язовий тонус, мляво смокче груди, відригує. Важкі форми можуть виявлятися паралічами і гідроцефалією — збільшенням обсягу голови внаслідок підвищення внутрішньочерепного тиску. Саме при таких захворювання центральної нервової системи дітям призначаються лікарські препарати, поліпшуючі клітинний обмін, в тому числі і актовегін.

Як актовегін діє при ППНС у дітей — чи є сенс його взагалі приймати?

Актовегін — це препарат, який покращує клітинний обмін речовин. Його готують за допомогою сучасних технологій з витяжки головного мозку телят, при цьому в препараті залишаються тільки з’єднання з низькою молекулярною вагою, що дозволяє проходити гематоенцефалічний і плацентарний бар’єри, тобто проникати з крові в центральну нервову систему і через плаценту з крові матері до плоду.

Потрапляючи до клітин головного мозку, актовегін покращує транспорт в них і засвоєння глюкози — основного джерела енергії, який дозволяє клітинам здійснювати всі свої біохімічні процеси. Крім того, він допомагає клітині засвоювати кисень і існувати в умовах його недоліку.

Якщо при ФПН, що виникає під час внутрішньоутробного розвитку дитини, актовегін фактично приймається з метою профілактики уражень центральної нервової системи у плода, то при ППНС, коли у дитини вже є в тій чи іншій мірі ураження тканини головного мозку, він призначається з метою лікування. Саме тому така різниця в ефективності застосування актовегіну у вагітних жінок та у дітей.

При незначних, функціональних (без порушення структури головного мозку) ППНС актовегін може досить швидко привести до відновлення клітинного обміну речовин і купіруванню легких ознак захворювання. Найчастіше в таких випадках він призначається дитячим неврологом амбулаторно в драже у складі комплексного лікування. Безумовно, самостійне призначення актовегіну в даному випадку не буде надто ефективно.

При більш важких ППНС актовегін призначають у складі комплексного лікування зазвичай у вигляді внутрішньом’язових ін’єкцій і внутрішньовенних інфузій. Актовегін нетоксичний препарат і не дає ніяких побічних ефектів, крім алергій. А ось алергії цілком можливі і можуть проявлятися дуже важко, аж до анафілактичного шоку, так як це препарат природного (тваринного) походження. Тому таке лікування може бути проведене тільки в умовах стаціонару. Про ступінь ефективності Актовегін при застосуванні його у дітей немає достовірних відомостей, підтверджених клінічними дослідженнями. Тим не менш, дитячі неврологи застосовують його при ППНС, при відставанні дітей в нервово-психічному розвитку, при відставанні у навчанні в школі.

Актовегін — це якісний лікарський препарат натурального походження, діє він м’яко і досить повільно, тому не варто сподіватися, що він зробить якийсь моментальний ефект, але поліпшити загальний стан дитини у складі комплексної терапії він цілком може.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.