Активоване вугілля — протипоказання незначні

загрузка...

Активоване вугілля — це адсорбент, який збирає на своїй поверхні і виносить з організму всі шкідливі речовини. Тому одноразове застосування активованого вугілля навіть в дуже великих дозах має дуже мало протипоказань. А ось тривале його застосування протипоказано багатьом.

Протипоказання для прийому активованого вугілля в екстрених випадках

Таким екстреним випадком є будь-яке отруєння — харчову, лікарську, хімічними речовинами і так далі. Активоване вугілля дається після промивання шлунка і, як правило, у великих дозах.

Протипоказаний прийом активованого вугілля при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. У цьому випадку він може адсорбуватися на поверхні виразки і дратувати тканини, викликаючи загострення процесу. Не менш небезпечно застосування активованого вугілля при кровотечах із шлунково-кишкового тракту, які також можуть виникати при виразковій хворобі, раку шлунка або при отруєнні міцними лугами і кислотами. При прийомі активованого вугілля в таких випадках він може потрапляти в кровоносні судини, викликаючи тромби і тромбоемболії.

З обережністю навіть в екстрених випадках потрібно застосовувати активоване вугілля при запорах. Якщо на тлі запору відбулося отруєння, то прийом активованого вугілля обов’язково повинен поєднуватися з очисною клізмою. Якщо ж є підозра на непрохідність кишечника, активоване вугілля протипоказаний.

У всіх інших випадках активоване вугілля при отруєнні чудово очищає кишечник від шкідливих речовин і потім повністю з нього видаляється.

При кишкових інфекціях активоване вугілля застосовується, але обмежено, так як він виводить не тільки збудників інфекції та їх токсини, а й лікарські речовини, які призначаються для знищення цих збудників інфекції.

Протипоказання для прийому активованого вугілля у вигляді курсів лікування

Активоване вугілля призначають у вигляді короткочасних курсів лікування у складі комплексної терапії багатьох хронічних інфекційно-запальних та алергічних захворювань. Це необхідно для очищення організму від токсичних продуктів, які виникають під час запальних та алергічних процесів. Але такі курси не повинні бути тривалими, так як разом із шкідливими для організму речовинами та бактеріями з кишечника виводяться корисні бактерії, які допомагають перетравлювати їжу і виробляють деякі види вітамінів (наприклад, вітамін К, фолієву кислоту і так далі).

Якщо застосовувати активоване вугілля тривало і безконтрольно, то розвинеться гіповітаміноз і дисбактеріоз. При дисбактеріозі в кишечнику зменшується обсяг природної корисної мікрофлори, що призводить до розмноження умовно-патогенної мікрофлори (природна мікрофлора стримувала її розмноження), яка за певних умов здатна викликати захворювання. Умовно-патогенна мікрофлора створює в кишечнику абсолютно інші умови для перетравлення їжі, яке відбувається під її дією в основному шляхом гниття. Це викликає такі явища, як здуття живота, кишкові кольки, запори, які чергуються з проносами і так далі.

Тому, якщо у хворого є явища дисбактеріозу або гіповітамінозу, курси лікування активованим вугіллям йому протипоказані. Якщо ж лікар вважає, що таке лікування хворому необхідно, він призначає активоване вугілля короткими курсами з подальшим призначенням курсу вітамінів і пробіотиків — лікарських препаратів, які містять колонії бактерій — природних мешканців кишечника.

Запори можуть виникати не тільки через дисбактеріоз, але і з іншої причини, наприклад, при порушенні рухової активності кишечника. У такому випадку активоване вугілля тільки посилить запор і може призвести до непрохідності кишечнику. Тому при будь-яких запорах активоване вугілля повинен застосовуватися з обережністю.

Застосування активованого вугілля для «чистки організму»

Відповідно з деякими рекомендаціями в Інтернеті застосування активованого вугілля з метою регулярної «чистки організму від шлаків» є мало не обов’язковою гігієнічною процедурою. Автори таких методик, мабуть, навіть не уявляють, якої шкоди може завдати така самостійна «чистка» організму.

Ускладненням такий «оздоровчої» процедури будуть дисбактеріоз і гіповітаміноз — основа самих різних інфекційно-запальних та обмінних захворювань, а також порушень імунітету. Саме тому лікарі не рекомендують приймати активоване вугілля протягом тривалого часу і тим більше самостійно, без наступного відновлення нормальної мікрофлори кишечника.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.