Активоване вугілля при вагітності — приймати за призначенням лікаря

Під час вагітності у жінок часто виникають різні проблеми з шлунково-кишковим трактом — це наслідок дії гормонів і здавлювання органів травлення зростаючою маткою. Чи можна в цьому випадку для зняття неприємних відчуттів приймати активоване вугілля?

Чому під час вагітності виникають проблеми з травленням

Органи травлення страждають в основному через те, що в організмі виробляється велика кількість прогестерону. Цей жіночий статевий гормон виробляється під час вагітності в основному для того, щоб придушити рухову активність мускулатури матки для попередження передчасного переривання вагітності.

Але, крім того, прогестерон також пригнічує всі рухи гладкої мускулатури та інших поруч розташованих внутрішніх органів, зокрема, шлунка і кишечника. Через це вагітну жінку турбують постійні печії і запори. А запори приводять до порушення травлення, здуття живота і кишкових колік.

Як активоване вугілля діє на вагітну жінку

Активоване вугілля є активним адсорбентом, тобто він осаджує на своїй поверхні різні речовини і виводить їх з організму. Сам активоване вугілля в кров не всмоктується, діючи тільки в кишечнику.

Під час вагітності, якщо у жінки з’явилися неприємні відчуття, здуття живота, болі в животі в поєднанні з запором, приймати активоване вугілля не варто, так як запор від цього тільки посилиться. При запорах взагалі небезпечно приймати активоване вугілля — це може викликати непрохідність кишечнику.

Але якщо під час вагітності у жінки нестійкий стілець зі схильністю до проносів і здуття живота, тоді активоване вугілля іноді приймати можна. Його може призначити лікар у вигляді короткочасних курсів з подальшим відновленням об’єму нормальної мікрофлори шляхом прийому пробіотиків (лікарських препаратів, що містять колонії бактерій — природних мешканців кишечника). У деяких випадках, якщо є значне здуття живота і кишкові кольки, можна одноразово прийняти дві таблетки активованого вугілля і без призначення лікаря, але це не можна робити часто.

Побічні ефекти і протипоказання

Активоване вугілля адсорбує на своїй поверхні не тільки шкідливі, але й корисні речовини і видаляє їх з кишечнику. Таким чином можуть бути видалені білки, жири, вітаміни, гормони, ферменти. Якщо застосовувати активоване вугілля довгостроково або просто часто, то організму буде бракувати цих речовин, що обов’язково позначиться, як на організмі матері, так і дитини. Особливо може постраждати плід, так як йому потрібні всі ці речовини для побудови нових тканин, росту та розвитку.

Для того щоб вагітність протікала правильно, лікар іноді призначає жінці різні лікарські речовини. Це теж потрібно враховувати, приймаючи активоване вугілля, адже якщо приймати їх одночасно з активованим вугіллям, вони будуть виводитися з організму. Тому між прийомом активованого вугілля та інших лікарських препаратів повинно пройти не менше трьох годин.

Протипоказанням для застосування активованого вугілля є виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, виразкові процеси в кишечнику і кровотечі з шлунково-кишкового тракту.

Крім того, потрібно враховувати адсорбуючі властивості активованого вугілля при прийомі інших призначених лікарем ліків, так як їх дія буде зменшуватися.

Лікарські форми активованого вугілля і спосіб його застосування

Активоване вугілля випускається у вигляді таблеток, капсул, порошку (в спеціальних пакетах) і пасти. Різними фармацевтичними компаніями цей препарат випускається під такими назвами: активоване вугілля мекс, активоване вугілля СКН, карбактін, карболонг, карбопект мікросорб-П, вугілля активоване МС, вугілля активоване ФАС-Е, вугілля активоване-УБФ, ультра-адсорбції, ентеросорбент ГС, ентеросорбент вуглецевий.

Застосовується активоване вугілля всередину, у вигляді водної суспензії або в таблетках. При метеоризмі, проносі, підвищеній кислотності шлунка беруть 1-2 г три рази на день. Щоб швидше досягти ефекту, таблетки розтирають в порошок і приймають в половині склянки води у вигляді водної суспензії. Курс лікування активованим вугіллям при захворюваннях, що супроводжуються рідким стільцем, здуттям живота призначається лікарем на один-два тижні.

Активоване вугілля є хорошим адсорбентом, який може допомогти в екстрених випадках, але застосовувати його тривало не можна. Вагітним жінкам активоване вугілля, як і будь-який інший лікарський препарат, призначається тільки лікарем.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.