Агресія та її подолання (психіатричний аспект) — як «випустити пару»?

загрузка...

Як це не дивно, але природа людської агресії до цих пір залишається загадкою. Експерти в області людської психології до цих пір не можуть прийти до єдиної думки, яку роль відіграє агресія в житті людини: позитивну чи негативну.

Більшість психологів, а також лікарів-психіатрів переконані, що агресія носить виключно негативний відтінок і є руйнівною емоцією, спрямованої на знищення тих морально-моральних засад, які прийнято називати цивілізованістю. Але тоді звідки ж вона береться, адже всі діти народжуються добрими і доброзичливими? На рахунок цього існує маса різних теорій, але ясно одне: в сучасному суспільстві агресія перестає бути проблемою небудь однієї особистості та її найближчого оточення. Враховуючи відносну легкість в придбанні вогнепальної зброї, а також створення зброї масового ураження, здатного знищити всю планету, такий психологічний чинник, як агресія, набуває серйозну загрозу для всього людства. Особливо враховуючи той факт, що «вирвався на волю» людську агресію, як і стихію, що розбушувалася, дуже важко приборкати і задобрити примирливими словами.

Отже, що ж лежить в основі агресії? Експерти вважають, що направляє силою будь-якої агресії є інстинкт самозбереження і самореалізації. Так, гостре незадоволення основних життєвих домінант, наприклад, критична нестача коштів для існування, здатна штовхнути людину на найрішучіші заходи, навіть на грабіж і вбивство заради виживання! Крім того, кожна людина прагне отримати від життя максимум, тобто безбідне життя, щасливий шлюб, вдалий бізнес (або високооплачувану роботу), різноманітне дозвілля і так далі. Дефіцит того чи іншого може викликати заздрість до більш щасливому в цьому відношенні людині, а потім і агресію до нього аж до побиття і фізичного знищення! Як правило, така агресія супроводжується думкою: «Чим я гірше?», А сам агресивний вчинок є нічим іншим, ніж актом самоствердження. Така агресивна поведінка до ближнього являє собою відгомін тваринних інстинктів, які кілька мільйонів років тому домінували в первісну людину і які не винищили досі. Адже в царстві тварин проблема досягнення матеріальних благ вирішується саме в сутичці, і переможцеві дістається все найкраще: їжа, самки, житло, територія та інші переваги.

Зрозуміло, породження агресії не обмежується лише однією заздрістю і прагненням вижити. Адже скільки відомо сутичок серед людей, яким, здавалося б, нічого ділити, та й взагалі вони один одного вперше бачать. Прикладом можуть послужити з’ясування стосунків на релігійному грунті, між футбольними фанатами та багато іншого. Крім того, агресія може бути «запрограмована» з дитинства, якщо дитина виховувалася під девізом: «Людина людині — вовк!».

Разом з тим, багато дослідників духовної сутності людини впевнені, що активне пізнання світу в дитячому віці і агресія мають одні й ті ж мотиви — пристосування навколишньої дійсності під свої власні інтереси. Таким чином, без агресивної поведінки, на думку цієї категорії фахівців, людина приречена на загибель ще в ранньому дитинстві. Крім того, не можна заперечувати позитивну роль «корисної» агресії при досягненні поставленої мети. У більшості випадків така властивість людської психіки називають цілеспрямованістю, завзятістю, твердістю характеру, але, по суті, в ньому закладена та ж агресивна енергія, тільки спрямована вона на добру справу. Крім того, та ж агресія допомагає вижити в критичних життєвих ситуаціях. Наприклад, вона дуже «придасться» для активної самозахисту від озброєного злочинця.

Перераховані ситуації — це варіанти стану нормальної людської психіки. Однак агресія може бути породжена яким-небудь психічним захворюванням. Особливо небезпечні хворі зі слуховими галюцинаціями (голоси, наказують когось вбити чи покалічити) і маячними патологіями (марення ревнощів, манія переслідування і інше).

Яким же чином можна подолати агресію? Перш за все, використовувати свою «позитивну» агресивну енергію: будувати плани, визначати життєві пріоритети і добиватися їх реалізації. Дуже добре допомагають скинути негатив активний спосіб життя, заняття спортом, улюблене хобі. Також дуже важливо переосмислити самого себе, навчитися позитивно дивитися на світ і очистити свідомість від «бруду». Для цього існує цілий комплекс вправ, спрямованих на розвиток своєї духовності, в тому числі йога, ушу та інші. До того ж останнім часом все частіше стають затребуваними послуги психолога, який допоможе розібратися в самому собі і дасть масу корисних рекомендацій.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.