Агресивний дитина: від народження до двох років

Що таке агресія? Переклад слова цілком необразливий: рух вперед, але в нашому суспільстві поняття агресії має різко виражений негативний відтінок. Агресією дитини вважають і гучний тривалий плач, і злі слова на адресу іншої людини, і войовничість, і багато інші прояви. Всі батьки стикаються з дитячою агресією — це етап розвитку дитини, і чи залишиться агресивна поведінка дитини надовго, залежить багато в чому від них.

Агресія дитини до року

Дитина до року спілкується з навколишнім світом за допомогою крику, турботлива мати достатньо швидко вчиться розрізняти, що саме хоче її дитя, прислухаючись до його інтонацій. З двох місяців діти можуть гримасою показати, наскільки вони незадоволені тим, що з ними робить дорослий, та й крик стає емоційно забарвленим. Негативну емоцію дитина раннього віку підкріплює ізвіваніем тіла, вереском, рухами рук і ніг, пізніше він може кидати іграшки або відштовхувати людину, проти якої спрямований його гнів.

Багато в чому виразність такої поведінки залежить від поведінки батьків дитини. Діти чудово зчитують всю інформацію про психологічній атмосфері в домі і про ставлення до нього. Якщо батьки конфліктують між собою, можуть розмовляти на підвищених тонах, неприязно ставляться до дитини, наприклад, внаслідок того, що він небажаний, дитина перших місяців життя починає гостро відчувати почуття неблагополуччя і власної незахищеності. Далі вступає в дію генетичні механізми: дитина може реагувати страхами з появою невротичних розладів (тиків, вздрагіваній), а може спробувати протистояти недоброзичливість світу шляхом прояви агресії до нього.

Кусання

Кусання в цьому віці багато матері теж сприймають як прояв агресії з боку дитини, але це не відповідає дійсності. Просто в певний час починають різатися зуби, у зв’язку з чим дитина відчуває постійні неприємні відчуття в яснах, що змушує його гризти все підряд, у тому числі і материнські груди. У цьому випадку мати просто повинна строго, але спокійно сказати дитині, що так робити не можна і прибрати груди з рота немовляти. Дати її за першою вимогою, практично відразу, але якщо ситуація повторитися — повторити все спокійно, а груди не давати більш тривалий проміжок часу. Зазвичай після трьох — п’яти спроб при правильному поводженні матері, дитина припиняє кусатися. Якщо ж мати реагує бурхливо: схоплюється, кричить — дитині може бути цікаво, і тоді кусання триватиме набагато довше.

Від року до двох

З дітьми від народження до двох років обов’язково потрібно говорити правильним мовою, не допускаючи негативних висловлювань навіть з приводу третіх осіб, так як в цей період діє феномен вдруковування інформації, і дитина буде несвідомо копіювати поведінку своїх батьків все життя.

В кінці першого року життя — початку другого діти починають ходити, і їх активність багаторазово зростає. Цікавлять їх, перш за все, навколишні предмети і люди. Всі предмети, що знаходяться в зоні досяжності дитина буде пробувати «на зуб». Люди цікавлять своєю несхожістю, відмінністю від батьків. Дитина починає активно вивчати світ. Його агресія в цьому віці в першу чергу пов’язана з непослідовними діями батьків, коли немає чітких кордонів і меж, дитині дозволяється все, а коли, раптом, з’являється «не можна» — воно викликає бурю негативних емоцій з боку дитини.

Виховуючи дитину, батьки повинні дотримуватися всього двох правил:

 • Забороняти лише те, що дійсно загрожує життю і здоров’ю дитини, і цих заборон повинно бути не багато.
 • Якщо заборона є, він діє завжди, незалежно від того, хто знаходиться з дитиною і який у нього настрій.
 • Інші дії дитини, які батькам не подобаються, але не загрожують його життю краще трансформувати, наприклад книжку рвати не можна, а газету — можна. Однак газета містить багато свинцю і не є безпечною заміною, багато матерів дають рвати дитині рулон туалетного паперу — вона м’яка і не містить шкідливих домішок, при цьому дитина тривалий час займається самостійно і розвиває дрібну моторику. Це цікаво і книги рвати він вже навряд чи буде.

  По мірі росту дитини самі заборони будуть змінювати інші, але це буде природним процесом, який вже не буде сприйматися дитиною так гостро.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.