Агресивний дитина: від двох до п’яти

Є однойменна книга Корнія Чуковського, в якій він зібрав висловлювання дітей цього прекрасного віку. Багато батьків записують за своїми дітьми їхні висловлювання, зберігаючи тривалий час і зачитуючи їх періодично знайомим. Але, якщо нестандартні висловлювання дитини викликають розчулення оточуючих, то нестандартна поведінка лякає і розцінюється негативно. Однак і те, і інше є фазами становлення дитини.

Причини агресії дітей від двох до п’яти років

Напевно, немає батьків, які б не зіткнулися з проявом упертості, наполегливості та настирливості своїх дітей. Дитина росте і намагається усвідомити себе як самостійну особистість, що проявляється у прагненні до самостійності та бажанням зробити все самому, на противагу батькам, які бажають, наприклад, одягнути дитину швидко.

Інша причина появи дитячої агресії в цьому віці — бажання володіти всім тим, що подобається, включаючи іграшки в руках інших дітей та на полицях магазинів. Тут роль батьків дуже важлива, так як діти прочитують з їхніх облич заборона і дозвіл, а також знають, що вони дійсно думають з цього приводу. Батькам потрібно бути одночасно терплячими, спокійними і суворими, причому постійно. Стабільність і передбачуваність реакції батьків у різних ситуаціях — запорука гарної поведінки дитини.

У цьому віці діти не можуть зрозуміти, чому вони себе так ведуть, хвиля гніву застає зненацька їх самих. Провокуючими факторами можуть бути навіть відчуття голоду, втоми, дискомфорту. Уважні батьки можуть помітити і запобігти або мінімізувати прояви агресії, просто вчасно нагодувавши, тепліше одягнувши, або уклавши дитину спати. Увагу, проявлену батьками, грає і важливу виховну роль, показуючи дітям як потрібно поводитися в критичних ситуаціях.

Допомогти впоратися з агресією

Існують прості методики, що дозволяють впоратися з агресією дітей від двох до п’яти років.

 • Казкотерапія. Назва модне, але, по суті своїй це просто читання казок дитині, з подальшим обговоренням поведінки героїв і висновками про те, хто поступав правильно, а хто — ні. Казки потрібно підбирати відповідні віку і поведінці дитини. Можна питати, ким з цих персонажів хотів би бути дитина? Чому? Можна отримати дуже несподівані відповіді, які дозволять обрати правильну тактику для спілкування з дитиною.
 • Ігри з дитиною дозволяють направити його енергію в потрібне русло, особливо, коли він ще не відвідує дитячий дошкільний заклад. Добре діють ігри, в яких дитині дозволяється рвати папір, ламати гілочки, сипати крупу або пісок, возитися з водою. Потрібно тільки придумати сюжет гри і зацікавлено брати в ній участь. Ігри, які рекомендують психологи:
 • Кричалки. Гуляючи лісом чи парку з дитиною, далеко від людей, можна влаштувати змагання: хто голосніше крикне, а можна кричати і слухати відлуння. У будь-якому випадку — дитина вчиться контролювати свій крик.
 • Молчалкі. У цій грі потрібно шуміти доти, поки ведучий скаже «чарівну фразу» або покаже «чарівний знак», тоді всі повинні замовкнути.
 • Бодалкі. Дві дитини або пара дитина-дорослий встають на карачки і впираються лобами — хто довше протримається, той і виграє. Дорослому потрібно, звичайно, піддаватися.
 • Ігри в ляльки, коли дитина говорить і діє від імені різних персонажів. Це допомагає йому зняти агресію безпечно, а також побувати на місці кривдника і скривдженого. Батьки можуть придумувати різні сценарії і програвати ті ситуації, в яких дитині важко впоратися з гнівом. У грі він навчиться це робити і закріпить корисний навик.
 • Сьогодні, коли діти часто надані комп’ютера і телевізора, йдуть традиції читання на ніч, сімейних обговорень прочитаного і дитячих ігор, дитина не бачить перед собою прикладів правильного придушення гніву. Він бачить насильство і бійки на екрані телевізора і переносить їх у реальне життя. Створіть навколо дитини атмосферу любові і турботи, виключіть крик і насильство, і його агресія значно зменшиться.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.