Африканська чума свиней — не варто турбуватися

Чумою це захворювання назвали тому, що воно дуже швидко передається: заражаються всі свині, які були в контакті з хворою твариною. До чумі, яка уражує людей, це захворювання не має ніякого відношення, так як це вірусна інфекція, тоді як чума людей має бактеріальне походження.

Що таке африканська чума свиней і чим вона викликається

Африканська чума свиней — це вірусне, дуже заразне захворювання свиней, яке проявляється лихоманкою, крововиливами, запальними, обмінними і некротичними (з відмиранням тканин) змінами в різних органах. Захворювання відрізняється також високою смертністю тварин.

Перші випадки африканської чуми свиней з’явилися на початку минулого століття в Південній Африці. Збудником захворювання є ДНК-вірус, який в організмі хворих свиней накопичується у всіх органах, тканинах і біологічних рідинах. Вірус відрізняється великою стійкістю до зовнішніх впливів: у грунті, на дереві, камінні, в м’ясі він може зберігатися до шести місяців. При кімнатній температурі він живе до півтора років, при температурі 5 ° — до п’яти років. Він стійкий до таких дезінфікуючих засобів, як формалін і луги, але чутливий до кислот і окислювачів — хлораміну, хлорного вапна, карболової, оцтової, молочної кислот.

Як поширюється

Африканської чумою хворіють як домашні свині, так і дикі кабани. При цьому у диких свиней, що мешкають в Південній Африці, захворювання протікає безсимптомно, вони просто є вірусоносіями (до двох і більше років) — джерелом інфекції для домашніх тварин. Зараження відбувається контактним шляхом через шлунково-кишковий тракт (через предмети догляду, корм, через людей і інших тварин, птахів, мух і так далі), а також повітряно-крапельним шляхом і через пошкоджену шкіру тварин. Можлива передача захворювання за допомогою деяких видів кліщів, які є резервуаром і переносником вірусу в регіонах, неблагополучних по африканській чумі свиней. В організмі таких кліщів збудник африканської чуми може зберігатися багато років і навіть передаватися потомству.

Африканської чумою свиней зазвичай захворює відразу велику кількість тварин, такі спалахи називаються епізоотіями. Захворювання може початися в будь-який час року, але частіше це трапляється влітку і восени. Захворюваність тварин в зоні епізоотії досягає 98-100%. Не менш висока і смертність.

Спочатку минулого століття захворювання реєструвалося лише в країнах Африки, розташованих у південній півкулі, але потім, в 50-60-х роках минулого століття воно було завезено спочатку в Португалію, а потім в Іспанію, де постійні вогнища інфекції зберігаються і до сьогодні пір. У 70-80-х роках захворювання було занесено в Америку. В цей же час інфекція проникає на територію нашої країни в Одеську область і в Молдавію.

Починаючи з 2007 року, африканська чума свиней поширюється в регіонах Центрального і серверних Кавказу, а також в Закавказзі (в Грузії, Азербайджані). На території Росії вогнища інфекції спалахували в Краснодарському і Ставропольському краях, в Північній Осетії, в Чечні.

Так як у відповідності з санітарними правилами все поголів’я тварин, де були спалахи захворювання, повністю знищується, захворювання наносить важку фінансову утрату тим регіонам, де почалася епізоотія.

Ознаки

Інкубаційний період захворювання (час з моменту зараження до появи перших ознак захворювання) дорівнює двом-дев’яти днях. Захворювання може протікати гостро і хронічно. При гострому перебігу початок бурхливий і раптове, у свиней різко піднімається дуже висока температура і тримається протягом двох-трьох днів, а потім у них з’являються кашель, кон’юнктивіт і підвищена збудливість. Ще через кілька днів збудження змінюється загальною слабкістю, млявістю, приєднується задишка, нерівне серцебиття. Тварини нічого не їдять, але багато п’ють, з’являються блювання, пронос або запор, кишкові кровотечі, рухові порушення (паралічі і парези кінцівок), рідкі з домішкою крові виділення з носа і очей, іноді — судоми. Найчастіше такі тварини гинуть.

Хронічний перебіг хвороби триває від місяця до півтора проявляється виснаженням, запаленням легенів, різними шкірними висипаннями, у тому числі геморагічного (у вигляді крововиливів) характеру. Смертність при хронічному перебігу захворювання нижчий, ніж при гострому.

вижили свині залишаються довгий час вірусоносіями, при цьому у них не виробляються захисні антитіла. У зв’язку з цим не розроблена досі вакцина для профілактики цього захворювання.

Діагностика та епідеміологічні заходи у вогнищі захворювання

Діагноз африканської чуми свиней підтверджується при розтині померлих тварин (в їх внутрішніх органах виявляються характерні зміни) і при лабораторному дослідженні біологічного матеріалу. Методом ПЛР виявляється ДНК вірусу. Методом ІФА виявляють антитіла до збудників інфекції. Всі лабораторні дослідження проводяться тільки у ветеринарних лабораторіях, які мають акредитацію на роботу зі збудниками особливо небезпечних інфекцій.

Лікувати свиней, заражених африканською чумою, заборонено. Все поголів’я стада знищується, трупи тварин, залишки корму, приміщення спалюються. Проводяться заходи щодо попередження занесення африканської чуми свиней в інші райони.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.