Афазія: види і лікування захворювання

Афазія — розлад мови, наслідок пошкодження ділянок мозку, що відповідають за мова. У більшості людей такі ділянки розташовані в лівій півкулі мозку. Афазія зазвичай виникає раптово, часто в результаті інсульту або травми голови, проте в деяких випадках — наприклад, на фоні пухлини мозку, інфекції, деменції (набутого слабоумства) — може розвиватися поступово.

Афазія призводить до втрати здатності говорити і розуміти чужу мову, а також до здатності читати і писати. Афазія може супроводжуватися іншими мовними розладами — наприклад, дизартрія (розлад артикуляції) або апраксией мовлення, які і самі по собі є наслідком пошкодження мозку. Від афазії може постраждати будь-хто, в тому числі і діти, однак найчастіше це розлад спостерігається у людей похилого віку незалежно від статі.

В одних тільки США від афазії, або придбаного порушення мови, страждають порядку мільйона чоловік. Афазія — захворювання, що викликає труднощі не тільки у вербалізації, але й у розумінні усної та письмової мови. Залежно від ступеня пошкодження мозку наслідки афазії можуть бути різними — наприклад, людина, що страждає від порушення мови, може співати, але не може говорити. У деяких випадках афазія розвивається поряд з іншими розладами — наприклад, апраксией, яка також є результатом пошкодження мозку.

Розвиток захворювання залежить від ряду факторів, у тому числі віку пацієнта, типу афазії, розміру і розташування пошкодженої ділянки мозку.

Афазія — результат пошкодження одного або декількох ділянок мозку, що відповідають за мову. Найчастіше афазія стає наслідком інсульту — гострого порушення кровообігу, в результаті якого кров не надходить у мозок, і клітини мозку, позбавляючись кисню і поживних речовин, відмирають. Крім того, причиною афазії можуть бути тяжкі травми голови, інфекції головного мозку, пухлини та інші захворювання, що впливають на мозок.

Ознаки та симптоми

Залежно від типу захворювання симптоми афазії різняться: так, наприклад, при експресивної афазії людина відчуває труднощі з вимовою слів і пропозицій, а при сенсорної афазії — труднощі з розумінням мови. При глобальній афазії людина не здатна ні говорити, ні сприймати чужу мову.

В залежності від розташування та розміру ушкодженої ділянки мозку симптоми афазії також можуть бути різними; втрата мови може бути як часткової, так і повної.

Види афазії

 • Сенсорна афазія
 • Пошкодження скроневої частки головного мозку може викликати сенсорну афазію, або так звану афазію Вернике. У більшості випадків такий вид афазії викликаний пошкодженням лівої скроневої частки головного мозку. Люди з афазією Верніке можуть вимовляти довгі речення, що не мають ніякого значення, додавати в пропозиції непотрібні слова і конструювати нові слова самостійно, через що мова таких хворих дуже складно або майже неможливо зрозуміти. Афазія Верніке викликає труднощі при розумінні чужої мови. При цьому жодних інших видимих порушень у людини немає — оскільки пошкоджена та частина мозку, яка розташована далеко від ділянок мозку, що контролюють рухи, людина в цілому веде себе і рухається зовсім нормально.

 • Моторна афазія
 • Еферентна моторна афазія, або так звана афазія Брока — розлад мови, викликане пошкодженням лобової частки головного мозку. Люди з афазією Брока здатні вимовляти лише короткі, прості речення, часто опускаючи прийменники, оскільки вимовляння слів дається їм насилу. До прикладу, від людини з моторною афазією можна почути «гуляти собака» замість «я піду гуляти з собакою». При цьому чужу мову люди з афазією Брока сприймають добре. Оскільки лобова частка головного мозку частково відповідає за моторику, часто афазія Брока супроводжується паралічем або слабкістю правих кінцівок — руки й ноги.

  Ще один вид афазії — так звана тотальна, або глобальна афазія, наслідок пошкодження значної частини мовних центрів головного мозку. Тотальна афазія призводить до нездатності вимовляти слова і сприймати чужу мову.

  Крім того, прийнято виділяти ще кілька видів афазії, кожен з яких є результатом ушкодження різних мовних центрів головного мозку. У деяких випадках люди з афазією, будучи здатними говорити і розуміти значення слів і пропозицій, утрудняються повторювати окремі слова або речення. В інших випадках афазія призводить до нездатності правильно назвати предмет, навіть якщо людина знає, що це за предмет і розуміє, як ним користуватися.

  Діагностика

  Часто перші ознаки афазії зауважує лікар в процесі лікування травми голови або інших ушкоджень мозку — в більшості випадків це невролог. Лікар може провести кілька тестів, що вимагають від пацієнта виконувати певні команди, відповідати на питання, називати предмети, підтримувати бесіду. Якщо існує підозра на афазію, проводиться більш масштабне дослідження мовних функцій людини для підтвердження діагнозу.

  Лікування

  У деяких випадках навіть без лікування спостерігається повне відновлення людини і зникнення ознак афазії — зазвичай після короткочасного порушення притоку крові до мозку, так званої транзиторної ішемічної атаки, або мікроінсульту. У таких випадках мовні здібності людини можуть повністю відновитися через кілька годин або днів.

  У більшості випадків, однак, відновлення мовних функцій далеко не таке швидке або повне. Хоча у багатьох людей з афазією спостерігається спонтанне часткове відновлення мовних функцій протягом декількох тижнів або місяців після травми мозку, деякі ознаки афазії зазвичай зберігаються. У таких випадках часто дуже корисні логопедичні методики. Відновлення мовної функції людини зазвичай потребує тривалого часу — понад двох років, і чим раніше починається лікування, тим ефективніше процес відновлення. На успішність відновлення мовних функцій впливає безліч чинників — у тому числі причина, що викликала пошкодження мозку, розташування пошкодженої ділянки мозку, ступінь тяжкості ушкодження, вік і стан здоров’я людини.

  Участь членів сім’ї в лікуванні афазії у пацієнта вважається дуже важливим компонентом терапії, тому родичам пацієнта рекомендується дотримуватися таких правил:

 • Спрощувати мова, будуючи прості, короткі пропозиції
 • При необхідності повторювати ключові слова пропозиції
 • Зберігати нормальний стиль спілкування (тобто не намагатися розмовляти з хворим, як з маленькою дитиною або недоумкуватим)
 • Залучати хворого до участі в бесіді
 • Підтримувати всі види комунікації, будь то мова або мова жестів
 • Як можна рідше поправляти людини з афазією
 • Надавати людині необхідний час на побудову та вимовляння пропозицій
 • Сьогодні існують і інші підходи до відновної терапії, що включають, зокрема, використання комп’ютерів для поліпшення мовних здібностей людини, що страждає від афазії. За допомогою комп’ютерів терапія допомагає пацієнтам швидше відновити певні елементи мовних функцій. Крім того, комп’ютер допомагає людям, що зазнають труднощі зі сприйняттям окремих звуків, надаючи спеціальні вправи для розуміння фонем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.