Аевіт і вагітність — застосування тільки за життєвими показаннями

Аевіт не варто приймати під час вагітності, особливо в перші дванадцять тижнів, так як він містить великі дози жиророзчинних вітамінів, здатні викликати аномалії розвитку у плода. Тим не менш, вітаміни А і Е необхідні вагітній жінці, але в помірних, профілактичних дозах.

Чи потрібні вітаміни А і Е під час вагітності

Ці вітаміни під час вагітності необхідні. Так, вітамін А забезпечує нормальний розвиток плода, в тому числі його шкіри, м’язів та інших м’яких тканин, кісток і зубів, а також плаценти. Крім того, вітамін А забезпечує нормалізацію білкового та вуглеводного обміну речовин в клітинах і, в меншій мірі, — жирового обміну, бере участь в утворенні еритроцитів, позитивно впливає на роботу серцевого м’яза і центральної нервової системи, що формує хороший стан жінки під час вагітності.

Вітамін Е (токоферол) є одним з найбільш важливих вітамінів під час вагітності. Він позитивно впливає на всю статеву функцію вагітної жінки, сприяє зростанню плода, попереджує передчасне переривання вагітності. Але найголовніше — він позитивно впливає на стан кровоносних судин плаценти.

Обидва вітаміни (А і Е) приймають участь в якості складової частини ферментів (коферментів) в різних біохімічних процесах, що протікають в клітинах. Вони володіють антиоксидантною дією, тобто придушують токсичну дію на клітини плоду і плаценти вільних радикалів. Особливо вираженою антиоксидантною дією володіє вітамін Е.

Також обидва вітаміну підвищують бар’єрні функції шкіри і слизових оболонок, тобто їх здатність не пропускати всередину організму різних збудників інфекції. Це властивість більше виражена у вітаміну А, який активно підвищує імунітет шкіри і слизових оболонок. Під час вагітності, яка супроводжується зниженням імунітету, це дуже важливо.

Не менш важливо ще одна якість цих вітамінів: вони знижують потребу тканин у кисні, тобто переносимість нестачі кисню — гіпоксії, яка часто виникає під час вагітності.

Чи можна застосовувати під час вагітності аевіт

На відміну від вітамінно-мінеральних комплексів для вагітних, у яких містяться профілактичні дози вітаміну А і Е, аевіт містить лікувальні дози цих вітамінів. Наприклад, якщо в одному драже вітамінно-мінерального комплексу витрум пренатал міститься 4000 МО вітаміну А і 11 МО (11 мг) вітаміну E, то в одній капсулі аевіта міститься 100000 МО вітаміну А і 100 мг вітаміну Е.

Такі великі дози вітамінів небезпечні. Найбільш небезпечні великі дози вітаміну А, які володіють тератогенних властивостями, тобто здатністю викликати аномалії розвитку у плода. Особливо часто формуються вади розвитку сечовивідної системи, затримка росту, раннє закриття хрящових зон росту в кістках. У великих дозах вітамін А здатний пошкоджувати клітини, що і призводить до формування аномалій. Великі дози вітаміну Е також небезпечні.

Необхідно враховувати також те, що під час вагітності часто виникають порушення кровообігу, застійні явища. Це може привести до передозування аевіта. Особливо небезпечна передозування вітаміну А, яка проявляється через шість годин після прийому великої його дози в’ялістю, сонливістю, дратівливістю, двоїнням в очах, запамороченням, головним болем нудотою, блювотою, проносом. Може з’являтися кровоточивість ясен, сухість слизової оболонки порожнини рота, поява у роті виразок і ерозій, тріщини на губах, сплутаність свідомості.

Особливістю вітаміну А є те, що він може накопичуватися в організмі, це призводить до хронічної інтоксикації організму. Вона проявляється болями в кінцівках, відсутністю апетиту, сухістю шкіри і слизових оболонок, потрісканими губами, постійними головними болями, підвищеною чутливістю до світла. Виникають проблеми з нирками: вони краще функціонують під час сну, що говорить про зниження їх функції. Може підніматися висока температура. Про те, що є передозування вітаміну А кажуть помаранчеві плями в області носа, навколо рота, на долонях і підошвах.

Небезпечна для вагітних передозування і вітаміну Е. Виникає нечіткість зору, запаморочення, головний біль, нудота, пронос, болі в животі, слабкість. Наростає ризик розвитку кровотеч у хворих з гіповітамінозом К (можуть бути навіть крововиливу в мозок і у сітківку ока), порушення функції щитовидної залози. Найнебезпечнішим у передозуванні вітаміну Е є поява тромбофлебітів і тромбоемболій (відриву тромбу з подальшою закупоркою їм великих кровоносних судин).

Коли призначення аевіта під час вагітності виправдане

Аевіт призначається вагітним жінкам з обережністю і тільки за життєвими показаннями. Наприклад, при вираженому дефіциті вітаміну А може з’явитися і швидко прогресувати виразка рогівки ока. Процес може наростати буквально протягом доби і закінчитись прободением рогівки і випаданням кришталика. У таких випадках аевіт вагітним жінкам призначається під суворим контролем лікаря.

Аевіт в більшості випадків протипоказаний під час вагітності.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.