Аевіт для дітей: застосовувати не слід

До складу аевіта входять вітаміни А і Е , життєво необхідні для росту і розвитку дітей. Ось тільки дози цих вітамінів в аевіте дуже високі і можуть надавати токсичну дію на організм дитини. Тому аевіт в педіатричній практиці не застосовується.

Вітамін А та його вплив на організм дитини

Аітамін А або ретинол — це жиророзчинний вітамін, який життєво необхідний для правильного обміну речовин в шкірі і слизових оболонках дихальної, кишкової та сечовивідної систем. Він необхідний і для гарного зору (особливо, в темряві), оскільки бере участь в утворенні зорових пігментів. Вітамін А сприяє також зміцненню імунітету, особливо місцевого, беручи участь в утворенні імуноглобуліну А, який захищає шкіру і слизові оболонки від проникнення в них збудників інфекції.

Потреба в ретинолі у дітей від народження до року становить 400 мкг на добу (1191 МО), від року до трьох років — 450 мкг (1340 МО), від чотирьох до шести — 500 мкг (1670 МО). Лікувальні дози вітаміну А при авітамінозах у дітей складають від 1000 до 5000 ME в добу в залежності від віку. При захворюваннях шкіри призначають в добу по 5000-10000-20 000 ME. При ранах, опіках і обмороженнях масляний розчин ретинолу наносять на шкіру кілька разів на добу. Для цієї мети можна використовувати і аевіт. Разові дози вітаміну А для дітей не повинні перевищувати 5000 ME для дітей, добові — 20 000 ME. Для порівняння: в кожній капсулі аевіта міститься 100000 МО вітаміну А — доза в п’ять разів перевищує гранично допустиму добову лікувальну дозу для дітей.

Прийом ретинолу в лікувальних дозах, повинен проводитися за призначенням і під наглядом лікаря. Якщо застосовувати такі дози тривало і безконтрольно, то можливий розвиток гіпервітамінозу А. Цей стан проявляється у маленьких дітей підвищенням температури тіла, блювотою, підвищеною пітливістю, сонливістю, появою висипки на шкірі, можливо також підвищення внутрішньочерепного тиску. У дітей старшого віку на тлі гіпервітамінозу А з’являються млявість, сонливість в поєднанні з дратівливістю, головний біль, почервоніння обличчя, нудота, блювання, рухові розлади, болі в кістках. Можливо також загострення жовчнокам’яної хвороби і хронічного панкреатиту (запалення підшлункової залози).

Вітамін Е і його вплив на організм дитини

Вітамін Е або токоферол — це також жиророзчинний вітамін, життєво необхідний дитині. Він сприяє правильному засвоєнню організмом білків, жирів, вітамінів А і D, контролює обмінні процеси в клітинах печінки і м’язів, активізує синтез гормонів гіпофіза (в тому числі гормону росту і гонадотропних гормонів, необхідних для формування статевих ознак). Токоферол потрібен організму дитини для правильної роботи кровоносної, м’язової і нервової систем, він сприяє загоєнню ран, має протизапальну дію. Але головним достоїнством вітаміну Е є те, що він володіє виражені властивостям антиоксиданту — здатністю нейтралізувати токсичну дію вільних радикалів на організм. В організмі дитини вільних радикалів особливо багато утворюється при різних хронічних інфекційно-запальних захворюваннях.

При недоліку цього вітаміну в дитинстві погіршується стан шкіри, зростає ймовірність розвитку анемії (особливо характерна гемолітична анемія новонароджених, яка характеризується руйнуванням еритроцитів), знижується імунітет, що сприяє частих застуд і загостреннях хронічних захворювань.

Добова потреба у вітаміні Е: для дітей до року — 3-4 мг, від року до 6-7 років — 6-7 мг, після 7 років — 7-10 мг. З лікувальною метою вітамін Е застосовується при відставанні грудних дітей у вазі і зростанні (гіпотрофії), при хронічних шкірних захворюваннях (склеродермії, псоріазі) та ін Дітям до року токоферол з лікувальною метою призначають по 5-10 мг на добу. Для порівняння: в одній капсулі аевіта міститься 100 мг вітаміну Е.

Передозування вітаміну Е зустрічається набагато рідше, ніж передозування вітаміну А. Тим не менш, при тривалому прийомі токоферолу по 400 і більше мг на добу можуть з’явитися ознаки передозування, що проявляються нечіткістю зору, запамороченням, сильними головними болями, нудотою, проносом, болями в шлунку, слабкістю. Якщо продовжувати приймати вітамін Е і далі, можлива поява кровотеч у дітей з недостатнім вмістом в організмі вітаміну К, порушень з боку щитовидної залози, розвитку тромбофлебітів, некротичних (з відмиранням тканин) поразок стінок товстого кишечника, збільшення печінки з порушенням її функції, порушення функції нирок, крововиливів у сітківку ока.

Аевіт не слід застосовувати для лікування дітей.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.