Адвантан: протипоказання існують

Адвантан — це лікарський препарат для зовнішнього застосування, основним діючою речовиною якого є синтетичний глюкокортикоїдний гормон метилпреднізолон ацепонат. Як і будь-який препарат цього ряду, він має протипоказання для застосування.

Чому адвантан має протипоказання для прийому

Протипоказання для прийому Адвантан випливають з механізму дії цього препарату, який відноситься до глюкокортикоїдних засобів (ГКС). Глюкокортикоїди — це гормони кори надниркових залоз, що впливають на вуглеводний і білковий обмін. Основними побічними реакціями при прийомі великих доз ГКС є затримка в організмі води, набряки, виведення калію, посилений розпад тканинних білків, збільшення кислотності шлункового соку й утворення виразок шлунка, діабет, підвищення артеріального тиску, зайва вага, посилене оволосіння і так далі.

Але особливістю Адвантан є те, що він практично не має загального впливу на організм, так як при його зовнішньому застосуванні в кров всмоктується лише незначна частина діючої речовини. Основна частина діючої речовини поступає в клітини шкіри і там приводить в дію біологічні механізми, що викликають швидке і значне звуження дрібних кровоносних судин. Це призводить до того, що знімається запалення, набряк і свербіж, характерні для багатьох шкірних захворювань. Але побічні ефекти у Адвантан все ж є.

Побічні ефекти

Основним побічним ефектом цього препарату є зниження місцевого імунітету шкіри. Роздратована і запалена шкіра позбавляється, таким чином, захисту від інфекції, яка при тривалому застосуванні препарату часто приєднується до основного захворювання. Особливо небезпечна в цьому випадку вірусна інфекція.

Ще одним побічним ефектом Адвантан при тривалому застосуванні може бути атрофія шкіри і утворення на ній стрий (розтяжок). Це відбувається тому, що ГКС викликають посилений розпад білка і гальмують розвиток колагену, який є основою еластичності і пружності шкіри. Розрив колагенових волокон призводить до появи на шкірі стрий.

Тривала дія на дрібні кровоносні судини іноді призводить до утворення на шкірі сіточки або зірочок з дрібних кровоносних судин — телеангіоектазій, а також до появи білих (позбавлених пігментації) плям.

Тривале застосування Адвантан може викликати і підвищений оволосіння шкіри в місці його застосування. Якщо адвантан протягом тривалого часу наносити на шкіру навколо очей, то це може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску — глаукомі, а також до подразнення слизової оболонки очей при попаданні на неї Адвантан.

Всі ці побічні ефекти розвиваються в основному при тривалому застосуванні Адвантан у високих дозах. Якщо застосовувати Адвантан короткими курсами, то побічних ефектів зазвичай не буває. Тим не менш, виробник Адвантан (німецька фармацевтична компанія Байєр) встановив ряд протипоказань для застосування цього препарату.

Протипоказання для застосування

Адвантан не можна призначати при специфічних інфекційних процесах, що супроводжуються шкірними проявами — туберкульозі шкіри та сифілітичних висипаннях на шкірі. Застосування Адвантан в цьому випадку буде сприяти поширенню інфекції. Пр неспецифічної бактеріальної або грибкової шкірної інфекції, якщо потрібно зменшити запалення, набряк, свербіж і біль, рекомендується застосовувати Адвантан разом з антибактеріальними та протигрибковими засобами.

Дуже небезпечно застосування будь-яких ГКС, в тому числі Адвантан, при вірусних інфекціях — зниження імунітету сприяє швидкому розмноженню і поширенню вірусів. Тому адвантан протипоказаний при герпетичної інфекції, оперізуючий лишай, вітряній віспі і так далі.

Так як адвантан надає виражений вплив на дрібні кровоносні судини шкіри, його не можна застосовувати при розацеа — він є провокуючим фактором для загострення цього шкірного захворювання.

Не можна також застосовувати Адвантан при індивідуальній непереносимості організмом хворого його компонентів, у віці до чотирьох місяців і при появі на шкірі висипки після введення будь-якої вакцини.

З обережністю і тільки зваживши всі за і проти, призначають адвантан під час вагітності та годування дитини грудьми. При цьому не рекомендується наносити адвантан в будь лікарській формі на молочні залози.

Адвантан нетоксичний препарат і при одноразовому застосуванні навіть на великій площі шкірних покривів він не дає ніяких побічних ефектів та інтоксикацій. Побічні ефекти розвиваються тільки при тривалому застосуванні цього препарату. Лікування таких побічних ефектів полягає у відміні препарату.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.