Аденоміоз — уникайте постійних стресів

Аденоміоз — це стан, при якому тканини внутрішньої слизової оболонки матки (ендометрія) проростають в тканини м’язової стінки матки — міометрій. Аденоміоз може викликати спазми, схожі на менструальні, відчуття тиск в нижній частині черевної порожнини, сильне здуття живота перед місячними і незвично сильний менструальна кровотеча. Це порушення може спостерігатися на всій матці або бути локалізованим. Хоча вважається, що аденоміоз не небезпечний для здоров’я, часті болі і сильні кровотечі, пов’язані з цим порушенням, можуть зробити негативний вплив на якість життя пацієнтки.

Симптоми аденоміоза

Хоча у деяких жінок аденоміоз протікає безсимптомно, він може викликати:

 • Аномально сильні і тривалі менструальні кровотечі
 • Дуже сильні спазматичні болі при менструаціях, іноді і в інший час
 • Відчуття тиску, напруги і неприродною наповненості в нижній частині живота
 • У кого розвивається аденоміоз?

  Аденоміоз — найпоширеніше порушення. Найчастіше він діагностується у жінок середнього віку та у жінок, які мають дітей. Деякі вчені також припускають, що ризик розвитку аденоміозу досить великий у жінок, які перенесли хірургічну операцію на матці. Хоча точні причини аденоміоза поки не встановлені, передбачається, що різні гормони, у тому числі естроген, прогестерон, пролактин і фолікулостимулюючий гормон, можуть бути тригерами цього порушення.

  Діагностика

  До недавнього часу єдиним надійним способом діагностувати аденоміоз було проведення гістероктоміі і подальше вивчення тканин матки за допомогою мікроскопа. Однак сучасні технології медичної візуалізації дозволяють лікарям розпізнати аденоміоз та без хірургічного втручання, наприклад, за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) або трансвагінального УЗД.

  При підозрі на аденоміоз першим кроком у діагностиці буде звичайний гінекологічний огляд, в хід якого можна зрозуміти, що матка збільшена, як це буває при аденомиоз. За допомогою УЗД лікар може розглянути ендометрій і міометрій. УЗД не допомагає з точністю встановити, що у пацієнтки аденоміоз, але дає можливість виключити деякі захворювання, які мають схожі симптоми.

  Інша техніка, яка іноді використовується для оцінки симптомів, пов’язаних з аденоміозом, називається соногістерографія (РГД). МРТ, як правило, використовується для підтвердження діагнозу у жінок з аномально сильними менструальними кровотечами.

  Через схожість симптомів аденоміоз часто помилково діагностують як міому матки. Ці два захворювання — зовсім не одне і те ж. Міома — це наріст на стінці матки, аденоміоз ж є аномальним освітою всередині стінки матки. Зрозуміло, правильно лікування можливе лише при правильному діагнозі.

  Лікування

  Вибір способу лікування аденоміозу залежить від симптомів — ступеня їх тяжкості, а також від того, чи планує пацієнтка в майбутньому мати дітей. М’які симптоми можна вилікувати за допомогою безрецептурних препаратів; для полегшення спазматичних болів буває досить використовувати грілку.

  При сильних болях, пов’язаних з аденоміозом, лікар може виписати нестероїдні протизапальні препарати. Зазвичай їх починають приймати за 1-2 дні до початку місячних; курс прийому триває кілька днів.

  При дуже хворобливих і рясних менструальних кровотечах, пов’язаних з аденоміозом, призначається гормональна терапія.

  Є й інші способи лікування аденоміозу.

 • Емболізація маткових артерій — мінімально інвазивна процедура, в ході якої перекриваються кровоносні судини, що забезпечують кров’ю утворення, що виникли в результаті аденоміозу. Частинки, за допомогою яких перекривають судини, вводяться через тонку трубку, вставлену в піхву. При відсутності кровопостачання доброякісні утворення поступово зменшуються.
 • Абляція ендометрію. Під час цієї процедури внутрішня оболонка матки руйнується. Абляція ендометрію ефективно для пацієнток, у яких тканини ендометрію ще не проникли дуже глибоко у м’язову стінку матки.
 • Єдиним способом зовсім позбутися симптомів аденоміоза є повне видалення матки. Іноді на це погоджуються жінки, яких симптоми цього порушення турбують занадто сильно і які більше не планують мати дітей.
 • Чи може аденоміоз викликати безпліддя?

  Оскільки часто у жінок, у яких діагностується аденоміоз, також є ендометріоз, важко сказати, яку саме роль відіграє перше з цих захворювань в розвитку безпліддя. Однак є підстави вважати, що аденоміоз може негативно позначитися на здатності жінки завагітніти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.